sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Orłów Murowany: Pospolite ruszenie w obronie pałacu

Dodano: 17 czerwca 2016, 21:34
Autor: bar

W Orłowie Murowanym (gm. Izbica) od 10 lat niszczeje zabytkowy pałac z oficyną i parkiem. W obronę zabytku zaangażowała się posłanka PiS Teresa Hałas z Krasnegostawu. Na zwołane przez nią spotkanie w tej sprawie przyjechali wojewoda lubelski, kierownictwo Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, miejscowi samorządowcy oraz pasjonaci zabytków.

– Nigdy nie widziałem zabytku zniszczonego tak bardzo w tak krótkim czasie – stwierdził Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. – Jego właściciel nie robi z pałacem nic. Nie reaguje na nasze pisma i bardzo trudno się z nim spotkać. Tymczasem jest już najwyższy czas, aby zacząć zabytek ratować.

Pałac w Orłowie Murowanym za 400 tys. zł odkupił od gminy włoski przedsiębiorca z angielskim paszportem i o polskich korzeniach. Po 10 latach gotów jest sprzedać zabytek, ale już za dwukrotnie większą kwotę.

– Jesteśmy bardzo związani z tym obiektem i bardzo nam jest go żal – przyznaje posłanka. Środowe spotkanie uważa za udane. – Przynajmniej wiemy już, na czym trzeba się przede wszystkim się skupić i w którym kierunku iść. Będziemy próbować wpłynąć na właściciela nieruchomości z trzech różnych stron. Konserwator zabytków powinien nakładać na niego kary za nie podporządkowywanie się zaleceniom. Wójt gminy rozliczy go z nieodprowadzonych podatków. I po trzecie zaczniemy szukać wiarygodnego kupca, instytucji bądź osoby prywatnej, która byłaby gotowa pałac odkupić, wyremontować i zagospodarować.
Taką strategię popiera także wojewoda Przemysław Czarnek. Ze swojej strony wyraził gotowość zaangażowania się w rozmowy między właścicielem i ewentualnym kupcem.

Włoski przedsiębiorca w ostatniej chwili odwołał swoje uczestnictwo w spotkaniu w Krasnymstawie.

Czytaj więcej o: pałac Orłów Murowany
Użytkownik niezarejestrowany
gs
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 czerwca 2016 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
włoch
Rozwiń
gs
gs (21 czerwca 2016 o 11:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kto jest właścicielem?
Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2016 o 23:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak by to był kościółek nasi radni szybko znaleźli by sposób żeby go hojnie wspomóc oczywiście z publicznych pieniędzy. Proszę nie kasować moich komentarzy. ps wiecie ile publicznych pieniędzy nasi radni przeznaczyli na remont kościelnego muru przy bazylice kilka lat temu?
Rozwiń
Gość
Gość (18 czerwca 2016 o 22:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widać,że ten poniżej komentarz pisze właśnie wieśniak. Aaa i widać,że to analfabeta.... Wyburzyć ciemniaku!
Rozwiń
Gość
Gość (17 czerwca 2016 o 23:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli dobrze rozumiem: państwo, a konkretnie gmina występuje w charakterze pasera. Sprzedaje kradzione mienie facetowi z zagranicy. Do tej pory nikt nie wpadł na pomysł zwrotu zagrabionego mienia prawowitym właścicielom. Czy to jest prawo i sprawiedliwość?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!