poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Chełm

Siedliszcze było już miastem dwa razy. Zostanie po raz trzeci?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 marca 2015, 18:30

Hieronim Zonik jest wójtem gminy od 1991 r. Ma nadzieję, że w kolejnych wyborach samorządowych będzie się ubiegał już nie o stanowisko wójta, ale burmistrza

Zonik nie ukrywa, że przywrócenie Siedliszczu statusu miasta traktuje jako jeden ze swoich priorytetów. Upatruje w tym dodatkowych szans na rozwój miejscowości.

- W przeszłości Siedliszcze było już miastem dwukrotnie - mówi wójt. - Najpierw za sprawą Mikołaja i Tomasza Korybutów, a następnie Wojciecha Węgleńskiego, który przywilej lokacyjny otrzymał od Augusta II Sasa. Siedliszcze przestało być miastem dopiero na kilka lat przed Powstaniem Styczniowym. O jego dawnym charakterze wciąż świadczy miasteczkowa zabudowa rynku.

Zdaniem wójta zdecydowana większość mieszkańców popiera jego starania o wydźwignięcie Siedliszcza do rangi miasteczka. Od lata wręcz rozliczają go z efektów tych starań. Partnerami wójta w tym przedsięwzięciu są także tamtejsi radni.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy poza jednym radnym, który wstrzymał się od głosowania, pozostałych 14 w jednej uchwale pozytywnie zaopiniowało dotychczasowe wysiłki wójta na rzecz uczynienia Siedliszcza miastem, a w drugiej upoważniło go do wystąpienia z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie do ministra administracji i cyfryzacji.

- Siedliszcze w obecnym stanie ma już wszelkie warunki, aby stać się miasteczkiem - podkreśla Zonik. - Myślę o rozbudowanej kanalizacji, sieci wodociągowej, szkołach, domu dziecka, aptekach, szpitalu i przychodniach, zakładach pracy i punktach usługowych. Mamy w Siedliszczu nawet prywatny naukowy ośrodek badawczy. No i co najważniejsze - dysponujemy uzbrojonymi terenami pod dalszą zabudowę.

Właśnie z tymi terenami Siedliszcze ma problem, który może rozwiązać jego awans. Rzecz w tym, że w swoich granicach dysponuje przewidzianymi pod zabudowę gruntami nawet III klasy. Wyłączanie ich z produkcji rolnej jest tyle pod względem administracyjnym skomplikowane, co kosztowne. Miasta takich problemów nie mają.

- Mając upoważnienie rady nie pozostaje już nic innego, jak dostarczyć wojewodzie lubelskiemu nasz wniosek w sprawie zmiany statusu Siedliszcza z wiejskiego na miejski - dodaje Zonik. - Z kolei wojewoda po przeanalizowaniu tych materiałów przekaże je głównemu adresatowi, czyli ministrowi administracji i cyfryzacji. Jest nadzieja, że ten wyda oczekiwaną przez nas decyzję już jesienią. A skoro tak, to z dniem 1 stycznia 2016 r. Siedliszcze będzie kolejnym miastem na Lubelszczyźnie.

Wójt Zonik jest dobrej myśli. Niedawno z innymi przedstawicielami Siedliszcza odwiedził Stopnicę pod Kielcami, która miastem została w styczniu. Stopnicy się udało, chociaż ma znacznie mniej mieszkańców niż Siedliszcze, w którym zameldowanych jest około 1,7 tys. osób.

Ewentualna zmiana statusu ma dotyczyć samego Siedliszcza, ale też miejscowości Siedliszcze Osada i Siedliszcze Kolonia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Siedliszcze Hieronim Zonik
wróżbita
Gość
Gość
(22) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

wróżbita
wróżbita (30 grudnia 2015 o 07:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Będzie na Nowy Rok w RYNKU WIELKIM.

Rozwiń
Gość
Gość (29 grudnia 2015 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niby nie wieś a miasto też nie !!!!! jedyną ozdobą na święta był straszący od lat migający napis wesołych świąt. takie bogate to miasto że nawet choinki się nie dorobiło
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2015 o 08:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do oburzony Przedmówcy: nie, nie widzę drzew. Tych wiechci w klatkach za wcześnie liczyć jako drzewa.
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2015 o 08:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może jeszcze przed uzyskaniem praw miejskich ,Wójt się zastanowi czy lepszym rozwiązaniem dla mieszkańców bloków mieszkalnych będą kontenery śmieciowe czy obecne pojemniki (imienne) które obecnie są ozdobami osiedla !!!
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2015 o 08:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jeszcze zostały do zrobienia drogi dojazdowe do osiedli i ich oświetlenie ! między innymi osiedla Brzezin ! można by powiedzieć że czas zatrzymał się w Brzezinach !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (22)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!