środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

Australijczycy chcą budować kopalnię. Spór z Bogdanką ich nie powstrzyma

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 września 2014, 21:00

PD Co. rozpoczyna kolejny etap przygotowań do budowy kopalni. Spółka zapowiada, że nic, nawet spór z pobliską Bogdanką nie powstrzyma inwestycji

Nasz projekt zbliża się do najważniejszej fazy. Nie widzę niczego, co mogłoby go zatrzymać - mówił na czwarkowej konferencji prasowej Janusz Jakimowicz, prezes PD Co.

Firma zamierza wybudować kopalnię w pobliżu Bogdanki. Firma badała złoża w gminach Cyców, Wierzbica, Siedliszcze i Urszulin. Problem pojawił się w przypadku działek w gm. Cyców, bezpośrednio przylegających do złóż eksploatowanych przez Bogdankę. Australijczycy chcą tam wydobywać węgiel. O koncesję na wydobycie w tym samym rejonie starała się również LW Bogdanka. Firma złożyła wniosek w tej sprawie jeszcze za nim na horyzoncie pojawiła się konkurencja. W tym tygodniu spotkała się z odmową.

- Nasz wniosek o koncesję wydobywczą spełniał wszystkie wymagania. Prace zmierzające do pozyskania koncesji prowadziliśmy od ponad trzech lat. Dlatego dziwi nas decyzja odmowna - komentował po pojawieniu się informacji o decyzji resortu Zbigniew Stopa, prezes Zarządu LW Bogdanka SA.

- Chcieli zdobyć koncesję na wydobycie, ale było to niezgodne z prawem - komentuje Jakimowicz. - Decyzję resortu przyjęliśmy ze zrozumieniem. Od początku prowadzimy naszą inwestycję zgodnie z wymogami prawa.

Spółka należąca do australijskiej Prairie Downs Metals Limited zakończyła już siedem obligatoryjnych odwiertów badawczych. Firma przygotowuje do zatwierdzenia dokumentację ekologiczną. Rozpoczyna również prace nad wstępnym studium wykonalności inwestycji. Zajmą się tym dwie, międzynarodowe firmy consultingowe.

- Nie spodziewaliśmy się, że trafimy na węgiel tak dobrej jakości - dodaje Jakimowicz. - Stare badania z lat 70. nie były pod tym względem tam dokładne. Wtedy kryterium opłacalności inwestycji nie było podstawowym. Ukończenie wstępnego studium wykonalności inwestycji planowane jest na połowę przyszłego roku.
Przedstawiciele PD Co. stanowczo zaprzeczyli teoriom, jakoby firma szykowała inwestycję tylko po to, by sprzedać ją później innej spółce.

- Zbyt dużo w to zainwestowaliśmy - wyjaśnia Jakimowicz. - Sam projekt to 30 mln zł. Szykujemy wniosek o dostęp do informacji geologicznej, co kosztuje 50 mln zł. Kolejne dziesiątki milionów pochłonie dokumentacja.

Wartość całej inwestycji PD Co. szacowana jest na 2,5 mld zł. Wydobycie węgla w nowej kopalni ma sięgnąć 6-7 mln ton rocznie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: bogdanka węgiel
tubylec
????????????
rylek
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tubylec
tubylec (14 września 2014 o 14:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

i trzeba wybrać Australijczycy czy Nasi z Bogdanki?


i trzeba wybrać Australijczycy czy Nasi z Bogdanki?

Jacy nasi z Bogdanki? Zobacz kto jest udziałowcem. Nasza jest siła robocza, co i tak nie ma znaczenia, bo w australijskiej firmie też taka będzie potrzebna.

Rozwiń
????????????
???????????? (14 września 2014 o 05:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

wybory się zbliżają

i trzeba wybrać Australijczycy czy Nasi z Bogdanki?

Rozwiń
rylek
rylek (12 września 2014 o 20:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A miała być w powicie chełmskim!

ma być w Pawłowie zbuduje prezes upadającej Kompanii Taras

Rozwiń
henryk
henryk (12 września 2014 o 13:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

sylwester masz racje -popieram w calości twój poglond w sprawir dobra naszego węgla -blokada a nie obcy wygrywa -a miejscowy kolonią

Rozwiń
alex
alex (12 września 2014 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

wybory się zbliżają

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!