środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

Stara kamienica zagraża przechodniom. Odpadają cegły i tynk

Dodano: 14 listopada 2017, 09:45

Widoczne odspojenia tynku, grożące zawaleniem kominy - to obraz kamienicy przy ul. Szkolnej 15
Widoczne odspojenia tynku, grożące zawaleniem kominy - to obraz kamienicy przy ul. Szkolnej 15

Opuszczona kamienica przy ul. Szkolnej 15 w Chełmie zagraża przechodniom. Na ich głowy mogą spaść płaty tynku bądź cegły ze zmurszałych kominów. Inspektor nadzoru budowlanego po raz kolejny zamierza przymusić właścicieli do wykonania remontu

Już w latach 2014– 2015 prowadziliśmy postępowanie w sprawie fatalnego stanu budynku i zagrożenia, jakie może sprowadzić na przechodniów – mówi Jacek Osmoła, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Chełm. – Wtedy udało nam się zmobilizować współwłaścicieli, aby chociaż trochę zadbali o swoją nieruchomość. Od tamtej pory czas jednak zrobił swoje i sytuacja się powtórzyła. Przede wszystkim widoczne są odspojenia tynku.

Problem w tym, że jeden z właścicieli kamienicy zaginął w zawierusze wojennej, a kolejny niedawno zmarł. Osmoła ma kontakt jedynie z rodzeństwem spod Chełma, do którego należy jedynie jedna trzecia budynku.

– Prawo budowlane jednoznacznie stanowi, że odpowiedzialni za stan budynków są ich właściciele – podkreśla Osmoła. – Naszym zadaniem jest egzekwowanie tego obowiązku w ramach postępowania egzekucyjnego. Mamy prawo nakładać mandaty, czy kierować takie sprawy do sądu, który może nakładać na właścicieli grzywny. Ostatecznym rozwiązaniem jest rozbiórka zastępcza. Problem w tym, że to bardzo skomplikowane i czasochłonne rozwiązanie. Nie ma też gwarancji, że właściciele zwrócą za rozbiórkę pieniądze.

Osmoła nie wyklucza, że przy braku reakcji ze strony współwłaścicieli opuszczonej kamienicy wystąpi o zagrodzenie znajdującego się przy niej chodnika. Obecnie znajdują się tam jedynie tabliczki ostrzegające, że „budynek uszkodzony, grozi zawaleniem”.

Takich budynków jak kamienica przy ul. Szkolnej 15 w mieście jest kilkadziesiąt. W przypadku niemal wszystkich największym problemem są nieuregulowane prawa własności. Ponadto właściciele zrujnowanych budynków uważają, że skoro miasto przez wiele lat użytkując ich nieruchomości doprowadziło je do tak fatalnego stanu, to niech je teraz samo remontuje.

Czytaj więcej o: Chełm Chełm kamienica szkolna
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 listopada 2017 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
całe centrum Chełma i nie tylko to powojenna ruina a chyba wszystko należy do Żydów???
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2017 o 19:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Doprowadzić do ruiny, zburzyć, zapomnieć. Wybudować w tym miejscu tandetę. Następny fragment starego, wspaniałego niegdyś Chełma odchodzi w nicość.
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2017 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież to norma w naszym kraju. Remont kamiennicy jest nieopłacalny. Ziemia kosztuje więcej. Wystarczy poczekać, aż zawali się. Być może kogoś pogrzebie, ale to serduszka wlaścicieli nie rusza, bo to ani syryjskie dziecko, ani syryjska kobieta będzie. Rok temu runęła znacznie większa kamiennica w centrum miasta. Każdy wie, że taki finał zakladała właścicielka. Teraz kolejna jej nieruchomość tak skończy. Nadal mafia rządzi w miastach. Oby szybciej przeprowadzono uniezależnienie sądów od mafijnej partii PO.
Rozwiń
polak i Patriota ...
polak i Patriota ... (14 listopada 2017 o 14:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Komuna w mieście rządzi i chciałaby przejąć obca własność! A ten "nie prawnik" powyżej, to chyba z UM? Skoczy się wasze sobiepaństwo już w najbliższych wyborach samorządowych, bo naród pamięta...
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2017 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nasi bardzo drodzy politycy potrafią zastanawiać się nad stenem finansów Kościoła i poświęcać na to kilkudniowe debaty w Sejmie, ale nie pomyślą o systemowych rozwiązaniach problemów dotyczących takich, jak opisane spraw! Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że w sytuacji zagrożenia miasto powinno wkraczać i podejmować decyzje zgodne z interesem społecznym obciążając hipotekę właścicieli. W wypadku niespłacenia owej po prostu przejmować działki, które niejednokrotnie są zdecydowanie więcej warte niż nieruchomości ..
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!