poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Chełm

Wiekowy dąb "Bolko" zagrożony. Zajęły się nim bobry. Zniszczyły już kilka drzew obok

Dodano: 5 grudnia 2016, 18:31

Szrama na korzeniu Bolka to prawdopodobnie ślad po bobrzych siekaczach (fot. Urząd Gminy Ruda Huta)
Szrama na korzeniu Bolka to prawdopodobnie ślad po bobrzych siekaczach (fot. Urząd Gminy Ruda Huta)

Drzewo Roku 2015 – okazały i wiekowy dąb Bolko z Hniszowa – jest zagrożony zniszczeniem przez żarłoczne bobry. W jego sąsiedztwie zwierzęta położyły już pokotem wiele drzew. Także na jednym z korzeni monumentalnego drzewa pojawiły się ślady siekaczy.

– Pierwsze sygnały o tym, że w podworskim parku w Hniszowie (powiat chełmski) bobry czynią spustoszenie, dotarła do nas w połowie listopada – mówi Krzysztof Lewczuk z Urzędu Gminy Ruda Huta. – Wyniki wizji lokalnej były porażające. Zaledwie kilkadziesiąt metrów od Bolka, a tylko kilkanaście od pomnikowego jesionu wyniosłego, leżą powalone drzewa. Nie ma wątpliwości, że to robota bobrów.

Pracownicy gminy wypatrzyli na brzegu stawu w Hniszowie dwie zalane wodą nory i prowadzącą do nich wydeptaną ścieżkę. Najwidoczniej tędy wychodzą sprawcy i udają się do podworskiego parku na żer. Jeśli nie liczyć szramy na korzeniu Bolka, jak dotąd żadne z drzew objętych ochroną nie zostało bezpośrednio zaatakowane.

Obok Bolka, Drzewa Roku 2015 i zdobywcy czwartego miejsca w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2016, rosną także uznane za pomniki przyrody dęby szypułkowe, jesion wyniosły, iglicznia trójcierniowa, brzoza brodawkowata i klon zwyczajny. Na szczęście jak dotąd bobry uwzięły się na pośledniejsze egzemplarze.

– W związku z zagrożeniem Bolka przez bobry gmina może wystąpić do nas o zezwolenie na odstrzały bądź wyłapanie bobrów i przewiezienie ich w inne miejsce – podkreśla Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

RDOŚ już wcześniej wydała władzom gminy zezwolenie na ostrzał do 2018 r. 30 bobrów. Wtedy jednak nie dotyczyło to jeszcze parku w Hniszowie.

– W związku z zagrożeniem Bolka wystąpimy o kolejne zezwolenie na odstrzały – zapowiada Lewczuk.

Rzecznik Duklewski zapewnia również, że specjaliści z RDOŚ gotowi są służyć gospodarzom gminy doradztwem i pomocą w wyborze środków, które mogą ochronić Bolka przed bobrami. Jednym ze sposobów jest zabezpieczanie drzew specjalnymi siatkami.

Legenda Bolka

Wiekowy dąb Bolko według legendy wiekiem i imieniem nierozerwalnie wiąże się z początkami państwa polskiego. To w jego cieniu miał wypoczywać Bolesław Chrobry podczas wyprawy na Kijów. Dendrolodzy wiek tego drzewa szacują na 400-800 lat. Dzięki swoim imponującym rozmiarom od dawna stanowi atrakcję turystyczną.

Czytaj więcej o: drzewo Ruda Huta Dąb Bolko
chomiczek
Użytkownik niezarejestrowany
Tede
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

chomiczek
chomiczek (7 grudnia 2016 o 22:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i gdzie w lipcu będzie  Bolkowanie może dojść do Bobrowania?
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2016 o 09:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sadło z ubitego bobra jest dobre do smarowania pleców i na reumatyzm.
Rozwiń
Tede
Tede (6 grudnia 2016 o 05:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Że "Bolko" czuje się zagrozony mnie nie dziwi. Wszak IPN od dawna walczy z Wałęsą...
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 22:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dąb, a co tam dąb niech tylko PiSowcy spróbują zagrodzić bobrom dróżkę do dąbka to zaraz z "zielonymi" urządzimy PiSiorom hryję. W Polsce każdy kto coś pożytecznego PODGRYZA to u "zielonych ludzików " ma ochronkę.
Rozwiń
Gość
Gość (5 grudnia 2016 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozsypać dookoła trutkę na bobry, a dąb owinąć drutem kolczastym.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!