sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

WIOŚ w Lublinie: Pogarsza się stan Jeziora Białego

Dodano: 9 kwietnia 2016, 19:41

Fot. Jacek Barczyński<br />
Fot. Jacek Barczyński

Sezon zapowiada się dobrze. Hotelarze maję trzy razy więcej rezerwacji niż zwykle. Co zrobić by letnicy wypoczęli, Jezioro Białe nie ucierpiało a przedsiębiorcy zarobili…

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska opublikowała raport na temat pogarszającego się stanu jeziora. Po nim wybuchła dyskusja. Różne środowiska broniły swoich interesów i szukały winy. Dlatego starosta Andrzej Romańczuk zaprosił wczoraj na spotkanie służby odpowiedzialne za utrzymanie Jeziora Białego oraz działających tam przedsiębiorców (na zdjęciu).

- Nie wylewajmy dziecka z kąpielą – apelował starosta. – Kłócąc się za pośrednictwem mediów wysyłamy sygnał, że z naszym jeziorem źle się dzieje, a przecież tak jeszcze nie jest.

Powinniśmy się spotykać i wspólnie zaradzić wskazanym przez WIOŚ negatywnym zjawiskom.

Dr Arkadiusz Iwaniuk, zastępca dyrektora WIOŚ uspokoił zebranych, że stwierdzone przez inspektorów pogorszenie czystości Jeziora Białego nie jest jeszcze trwałym uszczerbkiem.

 – Wciąż mamy możliwość naprawienia tej szkody – powiedział Iwaniuk. – Niemniej jednak otrzymaliśmy wyraźne sygnały, które powinny niepokoić opiekunów jeziora.

Według dr Jakimiuka między innymi należałoby wypracować przewodnik dobrych praktyk dla Jeziora Białego. Tym bardziej, że wiadomo, co temu akwenowi zagraża.

To przede wszystkim jego intensywne zagospodarowanie. Niszczenie, między innymi przez motorówki, roślinności brzegowej i podwodnej. Fatalne są też zbierające nieczystości wody opadowe, które zamiast wsiąkać w podłoże spływają do akwenu.

- Komercyjnych motorówek w Okunince jest pięć i tyle powinno ich tam zostać – mówił wczoraj Włodzimierz Lisowski, przedsiębiorca z Okuninki i szef włodawskich motorowodniaków. – Te motorówki w ciągu sezonu wypracowują zaledwie po około 50-60 motogodzin. Trudno podejrzewać nas, że to właśnie my w największym stopniu przyczyniliśmy się do pogorszenia czystości wody. Z drugiej strony nasze środowisko zdecydowanie opowiada się przeciwko skuterom wodnym.

Uczestniczącemu w spotkaniu Tadeuszowi Sawickiemu, wójtowi gminy Włodawa, do której należy Okuninka dostało się przede wszystkim za niedostatek toalet. Do tej pory gmina zdobyła się na zaledwie trzy.

- To się zmieni – zapewniał wójt. – Spółka Wodno-Ściekowa ma nam wskazać miejsca gdzie nowe toalety będzie można włączyć do sieci.

- Co roku kieruję zalecenia do wójta w sprawie zwiększenia liczby toalet – powiedziała, słysząc deklaracje Sawickiego, Bożena Niewiarowska-Łobacz szefowa włodawskiego sanepidu. – Jak dotąd pozostają one bez echa. Tymczasem w czasie sezonu urywają nam się telefony, dzwonią letnicy, którzy skarżą się na niedostatek toalet.

Pomysłem wójta na rozwiązanie tego problemu jest między innymi uczestnictwo gminy w utrzymywaniu toalet w prywatnych ośrodkach, ale pod warunkiem, że będą one bezpłatne.
Starosta Romańczuk zapowiedział, że przeznaczy wszelkie możliwe środki na turystyczną promocję Jeziora Białego i Okuninki.

To wszystko jest ważne, bo już wiadomo, że więcej Polaków planuje w tym roku wakacje w kraju. Hotelarze z Okuninki już mają trzy razy więcej rezerwacji. Zanosi się na dobry sezon.

Gość
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 kwietnia 2016 o 21:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie 50 moto godzin Przy dobrej pogodzie pływają non stop Wêdkuje to widzę Liczy się tylko kasa a nie czyste jezioro które pomału umiera Komercja wygra a wójt mysli jak otworzyć kolejną dyskotekę zamiast o to zadbać
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2016 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z hałasem nocnym z wójtowego sharka?
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2016 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nowobogaccy dogadali się ze starostą. Dalej będą niszczyli
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2016 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość z 9 kwietnia czy Ty jesteś zdrowy na umyśle ??? Tematem jest ratowanie Jeziora Białego a Ty jakieś farmazony o X+Y to dla matematyków człowieku ogarnij się !!!
Rozwiń
karol
karol (10 kwietnia 2016 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trzeba ratować Białaska. I znowu bez pieniążków ani rusz. Miliarderzy nie chcą dawać, milonerzy nie chcą dawać, ale dadzą ludzi biedni, jak zwykle. Mnie się zdaje, że bez biedaków nie byłoby bogaczów. Eee, chyba mi się to tylko wydaje, zresztą jak wszystko. Ale jazda na jawie. Dobry sen nie jest zły. Odpowiedź do jedynego na świecie, który zapragnął pomanipulować moim klepichem. Nie wierzę, że nie wiesz, dlaczego X+Y nie może być liczbą pierwszą, skoro Ci wyszło, że nie może i niezależnie od tego, co wyszło Tobie - ja zakrzyczałem cały świat - nie może, a ponieważ elementy świata boją się bycia zakrzykiwanymi i w szczególności tych co zakrzykują, to również nie wierzą i nie wiedzą, iż po prostu nie może, więc musi być liczbą złożoną, choćby potęgą liczby pierwszej, ale liczbą złożoną. A jeśli rzeczywiście nie wiesz, bo mnie nie uwierzyłeś i wydawało Ci się, że nie może, to chyba nikt na świecie oprócz IJETAE i mnie, tego nie wie również. Co zrobisz, gdy już będziesz pewien, że nie może? Nie może? Nie może. Kiedy nie może? Wcale nie może. Wcale? Wcale. A dlaczego nie może? Przecież znalazłeś "owego golarza": X+Y=3^{3}. Skoro X+Y jest n-tą potęgą, u Ciebie potęgą stopnia trzeciego, to nie może nią być, bo czyniki w liczbie v są wzajemnie wzgędnie pierwsze, więc w mianowniku pozostaje liczba 3 równa n. Nadto Twój ów golarz nijak się ma do reszty z uwagi na 100 + 289 < 625, co stoi w sprzeczności z warunkami, które tu zlewają się w jeden, tj.: X^{3-1} + Y^{3-1} > Z^{3-1}. Re. X,Y,Z are co-prime. Właśnie dlatego. Czy tego nie widać w trzech przypadkach przy nieparzystej Z i w trzech przypadkach , przy parzystej Z?

załóż sobie oddzielne forum może , co ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!