poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Chełm

Drzewa znikną, bo... niszczą zabytki

Dodano: 9 marca 2016, 21:32

(fot. Jacek Barczyński)
(fot. Jacek Barczyński)

– Drzewa zacieniają i nawilgacają zabytkowy Czworobok – tłumaczy kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Pod topór mogą pójść nawet 52 drzewa

Przygotowany przez warszawską firmę Palmett-Markowe Ogrody projekt rewitalizacji staromiejskiego rynku i zabytkowego Czworoboku zakłada m.in. fontannę w miejscu dawnej studni, scenę, przestrzeń wystawienniczą i …wycięcie 90 proc. drzew i krzewów.

Po tym, jak przed dwoma laty w mieście pod topór poszły dziesiątki drzew, mieszkańcy żywo reagują na wszelkie plany kolejnych wycinek.

– Był czas, że Włodawa nazywana była zielonym miastem – mówi jeden w mieszkańców. – Niestety określenie już nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jakby tego było mało pojawia się pomysł ogołocenia z zieleni rynku.

Projektanci pracowali w oparciu o wytyczne konserwatora zabytków.

– Nie ukrywam, że zgodziłam się na wycięcie w obrębie Rynku 52 drzew – mówi Stanisława Rudnik, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Chodzi o drzewa chore, ale też i takie, które zacieniają i nawilgacają zabytkowy czworobok.

Ponadto wydając takie, a nie inne wytyczne dotyczące wycinki zależało nam na odsłonięciu pierwotnego charakteru i przestrzeni Rynku, który przez wieki skupiał miejscowy handel. Enklawy zieleni w ich obecnym kształcie nie przydają tej przestrzeni urody, a jedynie ją zakłócają.

Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy, jest przeciwny masowej wycince w obrębie rynku.

– Zdecydowanie chcemy zachować zieleń po północnej i zachodniej stronie Czworoboku – mówi Muszyński. – Projekt rewitalizacji przewiduje też nasadzenia 22 nowych drzew i 1,7 tys. krzewów. Do ostatniej chwili będziemy się zastanawiać nad wycinką każdego drzewa – zapewnia. – Na pewno nie dojdzie do tego, zanim nie będziemy dysponowali środkami pozwalającymi nam rozpocząć prace budowlane.

Stanisława Rudnik podkreśla, że ostateczna decyzja o wycince jeszcze nie zapadła. – Dokładnie obejrzymy każde drzewo zanim zadecydujemy o jego usunięciu – mówi. – Jesteśmy otwarci na dyskusję z projektantami i inwestorem. Razem chcemy dokonywać ocen. Ze swojej strony będę się natomiast upierała przy wycince drzew rosnących najbliżej Czworoboku. Te drzewa zabytkowi szkodzą.

Rewitalizacja staromiejskiego rynku wraz z unikatowym w skali kraju Czworobokiem to jedna z inwestycji, jakie burmistrz miasta Wiesław Muszyński obiecał mieszkańcom podczas kampanii wyborczej. Sam Czworobok poza jego dziedzińcem należy do różnych instytucji bądź osób prywatnych. Dlatego miasto może go wyeksponować jedynie poprzez zapewnienie mu odpowiedniej oprawy. Wartość projektu szacowana jest wstępnie na około 10 mln zł. Wniosek o unijne dofinansowanie miasto chce złożyć w czerwcu. Na obecnym etapie trwają jeszcze ostatnie korekty projektów technicznych.

Czytaj więcej o: Włodawa
P
Gość
Gość
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

P
P (3 kwietnia 2016 o 19:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie jacy wy jesteście problemowi. Chcą Wam zrobić nowy rynek żeby Włodawa była ładniejsza a Wy co? Problemy za drzewka ktore sa stare i zaraz i tak uschną. Nowy image rynku przyniesie elegancki wygląd i nasadzenie nowych drzew i krzewów.Przyjemnosc sprawia Wam chodzenie wokól Czworoboku po porozpychanych od korzeni chodnikach? Ale tak to jest Włodawie zamieszkują renciści i emeryci a dla Nich wszystko co nowe to złe. Nie utrudniajcie Włodawie sie rozwijac .
Rozwiń
Gość
Gość (2 kwietnia 2016 o 19:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sprawa jest prosta - nie ma gdzie parkowac samochodów przy US i taka jest tego cala filozofia - tylko frajer wycina drzewa!!
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2016 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1. W jaki sposób "drzewa zacieniają i nawilgacają zabytkowy Czworobok"? Tzn. jakie są negatywne oddziaływania cienia rzucanego przez niektóre drzewa? W jaki sposób drzewa nawilgacają zabytek? Według mojej wiedzy drzewa raczej magazynują wodę aniżeli dzielą się nią z pobliskimi zabytkami. 2. To że obecnie drzewa są zbyt blisko jezdni - to fakt. Ale jak już ścinać, to zalecić jakieś rozsądne nasadzenia rekompensacyjne. 3. Sam budynek czworoboku nie jest chyba w idealnym stanie. No i te chamskie reklamy i szyldy - to jest bieda prawdziwa.
Rozwiń
grzybiarz
grzybiarz (13 marca 2016 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na rynku drzewa??? Chyba komuś pomylił się rynek z parkiem. Wyciąć wszystkie krzaki i odsłonić Czworobok.

W powicie włodawskim 42% to tereny zalesione i zakrzaczone przyda się parę drzew w centrum a nuż jakaś opieńka urośnie .

Rozwiń
gucio
gucio (11 marca 2016 o 07:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

to jest nowy trend w tzw. rewitalizacji miast i miasteczek w całej Polsce.

kamieniem i betonem wykłada się place  czy rynki , wycinając wcześniej wszystko co zielone i zostawiając kamienną pustynię, gdzie nawet człowieka nie uświadczy

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!