niedziela, 18 lutego 2018 r.

Hrubieszów

Hrubieszów: (Nie)pomnikowy jesion czeka na piłę

Dodano: 14 lutego 2018, 16:57
Autor: ask

Jesion od dawna stwarzał zagrożenie. Niezbędna okazała się interwencja straży pożarnej. Drzewo musiało być podcinane
Jesion od dawna stwarzał zagrożenie. Niezbędna okazała się interwencja straży pożarnej. Drzewo musiało być podcinane (fot. Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie)

Przesądzony jest los jesionu rosnącego na terenie Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Drzewo będące do niedawna pomnikiem przyrody zostanie wycięte.

Szacuje się, że jesion rosnący przy muzeum ma około 100 lat. Z tego powodu przyznano mu status pomnika przyrody.

– To jednak drzewo bardzo chore. Z tego powodu istniało bardzo duże ryzyko, że przewróci się na naszą oficynę, w której znajdują się zbiory etnograficzne – mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor hrubieszowskiego muzeum. – Niezbędna okazała się interwencja straży pożarnej. Drzewo musiało być podcinane. Z jego zabytkowej materii niewiele zostało, bo stary pień został niejako rozsadzony przez młodsze, ale także chore drzewo.

Badania wykazały, że drzewa nie da się uratować. Jesion opasany deskami i taśmami może runąć. Dlatego regionalny dyrektor ochrony środowiska oraz miejscy radni podjęli uchwałę o zniesieniu statusu pomnika przyrody, co umożliwi jego wycinkę.

– Liczymy, że po uprawomocnieniu się decyzji jesion będzie można wyciąć pod koniec lutego. Jego los podzieli też rosnąca na naszym terenie robinia akacjowa. To drzewo także stanowi duże zagrożenie – przyznaje Bartecki. – Już w grudniu 2015 roku podczas wichury spadło z niej wiele konarów. Nie można godzić się na takie ryzyko, bo rośnie ona na podjeździe dla autokarów.

Na miejscu wyciętych drzew zasadzone zostaną nowe. Jakie? O tym zdecyduje wojewódzki konserwator zabytków. 

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 dni temu o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w tym miasteczku nie sznuje się zieleni, nie tak dawno w parku Państwa Kerne wyciato jedyny szypułkowy dąb w regionie, a mozna było trochę przesunać obwodnicę by został, rada równiez parę lat temu zdjęła ochronę z zabytkowych jesionów w sąsiedztwie urzędu, ale jakoś dzięku Bogu ostały sie, pewnie dlatego że zmieniono miejsce parkowania aut urzedniczych
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!