Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

2 maja 2017 r.
19:12

Ścigany były komendant z Hrubieszowa znalazł się w USA. Ukrywał się przez ponad 10 lat

54 16 A A

Prokuratura wznowiła śledztwo w sprawie byłego komendanta Straży Granicznej z Hrubieszowa. Mężczyzna przez ponad 10 lat ukrywał się w USA. Najprawdopodobniej śledczym udało się go namierzyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Sprawa została podjęta, ponieważ uzyskaliśmy informację o dokładnym adresie poszukiwanego. Będziemy jeszcze weryfikować te dane – wyjaśnia Bartosz Wójcik, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu, która prowadzi śledztwo w sprawie Wojciecha D. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, 49-latka udało się namierzyć po tym, jak kupił w USA dom na własne nazwisko.

Początki sprawy sięgają 2004 roku. Wtedy właśnie rozbito grupę skorumpowanych strażników granicznych. Mundurowi pomagali przestępcom, m.in. w przewożeniu imigrantów przez granicę. Aresztowano wówczas m.in. komendanta strażnicy SG w Skryhiczynie, niedaleko Hrubieszowa. Mężczyzna przyznał się do zarzutów i składał wyjaśnienia. Śledczy zatrzymali również innych znajomych Wojciecha D. On sam jeszcze w 2004 roku zdążył odejść do cywila na własną prośbę. Został emerytem i wyjechał z miasta. Mógł bowiem spodziewać się kłopotów.

W styczniu 2005 roku prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko Wojciechowi D. Cztery miesiące później wydano postanowienie o postawieniu mu zarzutów.

– Pierwszy dotyczy organizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwa oraz ujawnienia tajemnicy państwowej – wyjaśnia prokurator Wójcik. – Wojciechowi D. zarzucono również przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za ujawnianie tajemnic dotyczących ochrony granic. Podstawą do postawienia tych zarzutów były zeznania świadków oraz materiały niejawne.

Śledczy nigdy nie ogłosili Wojciechowi D. zarzutów, bo kiedy tylko przeszedł do cywila, ślad po nim zaginął. Na początku maja 2005 roku sąd postanowił o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny. Niedługo później za Wojciechem D. wystawiono list gończy. Wszystkie ustalenia wskazywały na to, że młody emeryt wyjechał z kraju.

– Wiedzieliśmy, że najprawdopodobniej przebywa na terenie Stanów Zjednoczonych. Nie można było jednak ustalić jego adresu, aż do tej pory – dodaje prokurator Wójcik.

Śledczy zwrócą się teraz o pomoc do strony amerykańskiej, by tamtejsi policjanci zatrzymali Wojciecha D.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 maja 2017 o 10:55
facet nie działał w prózni, żeby można było taki interes prowadzic musiał byc łańcuszek powiazać podleglych słuzb a jakoś nie słychac by innych scigano a w swoim czasi głosno było w Hrubieszowie o odejsciach ze słuzby własnie z takich powodow
Avatar
Gość / 4 maja 2017 o 10:52
to jest właśnie nasz chory system , mam dwóch sąsiadów w wieku przed czterdziestką, zdrowe byki i juz na emeryturze bo się ciężko napracowali własnie w strazy granicznej
Avatar
Gość / 3 maja 2017 o 20:38
Nie zapomnijcie ojego przelozonych z Chełma, co nie wiedzieli i puscili go na emeryturę zamiast do pierdla!!!
Avatar
Gość / 3 maja 2017 o 19:51
Ten facet w 2017 roku ma 49 lat. A w 2004 roku odszedł na emeryturę - miał zatem wówczas 36 lat. Czy wy uważacie za normalne to, że mężczyzna nie pracujący w ciężkich warunkach (kopalnia, huta, ciężka synteza chemiczna, utylizacja paliwa jądrowego itp.) idzie na emeryturę w tym wieku?? Nie pytam mundurowych, w tym tych ze straży miejskiej, bo oni oczywiście odpowiedzą, że to normalne. Co o tym myślicie?
Avatar
Gość / 3 maja 2017 o 09:41
przypadkiem to się już nie przedawniło po 10 latach?
Avatar
Gość / 3 maja 2017 o 01:06
ale po co to nagłosnienie przed zatrzymaniem, żeby uciekł?
Avatar
Gość / 2 maja 2017 o 22:18
"Śledczy zwrócą się teraz o pomoc do strony amerykańskiej, by tamtejsi policjanci zatrzymali Wojciecha D." To najpierw trąbi się w mediach o jego namierzeniu, a potem dopiero planuje wystosowanue prośby o pomoc w zatrzymaniu ściganego??? W tej wolsce to wszyscy zdrowi??? A tle go zobaczycie, jeśli już wie, że namierzony.
Avatar
Gość / 2 maja 2017 o 21:45
"– Sprawa została podjęta, ponieważ uzyskaliśmy informację o dokładnym adresie poszukiwanego. Będziemy jeszcze weryfikować te dane – wyjaśnia Bartosz Wójcik, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu" ........... a facet będzie spokojnie czekał w swoim domu na wizytę amerykańskiej policji ? Prokuraturze gratuluję poczucia humoru. Z takimi metodami łapania przestępców to będziecie go szukali przez kolejne 10 lat.
Avatar
bart / 2 maja 2017 o 21:33
undefined napisał:
Tylko  teraz USA i Donald Trump muszą go wydać, co wcale nie jest takie oczywiste...
 Skoro jest ścigany listem gończym to znaczy, że w USA przebywa nielegalnie i nied ma obywatelstwa amerykańskiego. Trump nie potrzebuje u siebie przestępców z obcych krajów, więc wykopią go do Polski szybko. :)
Avatar
Gość / 2 maja 2017 o 21:15
HRUBIESZÓW..................................
Avatar
Gość / 4 maja 2017 o 10:55
facet nie działał w prózni, żeby można było taki interes prowadzic musiał byc łańcuszek powiazać podleglych słuzb a jakoś nie słychac by innych scigano a w swoim czasi głosno było w Hrubieszowie o odejsciach ze słuzby własnie z takich powodow
Avatar
Gość / 4 maja 2017 o 10:52
to jest właśnie nasz chory system , mam dwóch sąsiadów w wieku przed czterdziestką, zdrowe byki i juz na emeryturze bo się ciężko napracowali własnie w strazy granicznej
Avatar
Gość / 3 maja 2017 o 20:38
Nie zapomnijcie ojego przelozonych z Chełma, co nie wiedzieli i puscili go na emeryturę zamiast do pierdla!!!
Avatar
Gość / 3 maja 2017 o 19:51
Ten facet w 2017 roku ma 49 lat. A w 2004 roku odszedł na emeryturę - miał zatem wówczas 36 lat. Czy wy uważacie za normalne to, że mężczyzna nie pracujący w ciężkich warunkach (kopalnia, huta, ciężka synteza chemiczna, utylizacja paliwa jądrowego itp.) idzie na emeryturę w tym wieku?? Nie pytam mundurowych, w tym tych ze straży miejskiej, bo oni oczywiście odpowiedzą, że to normalne. Co o tym myślicie?
Avatar
Gość / 3 maja 2017 o 09:41
przypadkiem to się już nie przedawniło po 10 latach?
Avatar
Gość / 3 maja 2017 o 01:06
ale po co to nagłosnienie przed zatrzymaniem, żeby uciekł?
Avatar
Gość / 2 maja 2017 o 22:18
"Śledczy zwrócą się teraz o pomoc do strony amerykańskiej, by tamtejsi policjanci zatrzymali Wojciecha D." To najpierw trąbi się w mediach o jego namierzeniu, a potem dopiero planuje wystosowanue prośby o pomoc w zatrzymaniu ściganego??? W tej wolsce to wszyscy zdrowi??? A tle go zobaczycie, jeśli już wie, że namierzony.
Avatar
Gość / 2 maja 2017 o 21:45
"– Sprawa została podjęta, ponieważ uzyskaliśmy informację o dokładnym adresie poszukiwanego. Będziemy jeszcze weryfikować te dane – wyjaśnia Bartosz Wójcik, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu" ........... a facet będzie spokojnie czekał w swoim domu na wizytę amerykańskiej policji ? Prokuraturze gratuluję poczucia humoru. Z takimi metodami łapania przestępców to będziecie go szukali przez kolejne 10 lat.
Avatar
bart / 2 maja 2017 o 21:33
undefined napisał:
Tylko  teraz USA i Donald Trump muszą go wydać, co wcale nie jest takie oczywiste...
 Skoro jest ścigany listem gończym to znaczy, że w USA przebywa nielegalnie i nied ma obywatelstwa amerykańskiego. Trump nie potrzebuje u siebie przestępców z obcych krajów, więc wykopią go do Polski szybko. :)
Avatar
Gość / 2 maja 2017 o 21:15
HRUBIESZÓW..................................
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 0 1

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 0 2

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 0 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 2

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 21

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 1

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 9

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 24

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 29

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!