Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 czerwca 2014 r.
18:00
Edytuj ten wpis

Jak żyją uchodźcy w Białej Podlaskiej? (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A

W niedzielę mieszkańcy Białej Podlaskiej po raz pierwszy mogli odwiedzić uchodźców. Ośrodek dla cudzoziemców istnieje tu od 2009 roku. Przez placówkę przewinęło się blisko 14 tys. obcokrajowców, głównie z Czeczenii i Gruzji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- W ubiegłym roku przyjęliśmy ok. 4 tys. cudzoziemców - mówi Tomasz Sikona pracownik socjalny, który w niedzielę oprowadzał gości po ośrodku. Obecnie mieszka tu ok. 140 cudzoziemców. Ponad połowa to Ukraińcy. - Napięta sytuacja w kraju spowodowała, że od początku tego roku ponad 500 obywateli Ukrainy złożyło wniosek o nadanie statusu uchodźcy- precyzuje Ewa Piechota rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców w Warszawie. W poprzednich latach, Ukraińcy składali zwykle kilkadziesiąt takich wniosków rocznie.

Bialski ośrodek to jeden z dwóch w kraju o charakterze recepcyjnym. To oznacza, że po przekroczeniu granicy, cudzoziemiec trafi do Białej Podlaskiej lub do Dębaku pod Warszawą. - Tu rozpoczyna się jego procedura uchodźcza - zaznacza Sikona. - Zakładamy im specjalne akta, cudzoziemcy przechodzą przez tzw. filtr epidemiologiczny. Przeprowadzamy z nimi tzw. wywiad statusowy - dodaje pracownik socjalny. Podczas wywiadu przybysze ze Wschodu mówią o powodach swojej ucieczki. Po spełnieniu tych formalności, z Białej Podlaskiej obcokrajowcy trafiają jednego z dwunastu ośrodków pobytowych.

W bialskim ośrodku luksusów nie ma, ale standard na pewno niski nie jest. - Do dyspozycji mają salę komputerową, biblioteczkę, świetlicę ze stołem do gry w ping-ponga, telewizory na korytarzach, boisko do gry w piłkę oraz plac zabaw- wylicza Sikona. Mieszkają w pokojach kilkuosobowych. Rzadko się zdarza, aby w jednym pomieszczeniu nocowały dwie rodziny. Inaczej jest w przypadku osób samotnych.

- Na terenie ośrodka znajduje się też ambulatorium, pralnia oraz kuchnia na każdym piętrze - dodaje Tomasz Sikona. Jednak mieszkańcy nie muszą sami gotować, bo to placówka zapewnia im trzy posiłki dziennie. Dzienna stawka żywieniowa przypadająca na jedną osobę to 9 zł. Przybysze ze Wschodu maja też zapewnione lekcje języka polskiego. - Szczególnie chętnie uczą się dzieci - przyznaje Maria Trociuk, nauczycielka w ośrodku.

Pyszności od Zeyneb i lezginka

Grzegorz Randzio kierownik placówki liczy na to, że Dzień Otwarty będzie organizowany cyklicznie. - Widzę, że ludzie są żywo zainteresowani tematyką uchodźczą. Mam nadzieję, że pomysł się przyjmie - zapowiada.

- Chciałem zobaczyć jak ośrodek wygląda "od kuchni” - mówi Daniel Jufimiuk z Białej Podlaskiej. - Jestem trochę zaskoczony warunkami, jakie tu panują. Można się poczuć trochę jak w więzieniu - dodaje zwiedzający ośrodek. Inaczej ocenia to bialczanka Marta Szeszko-Dragulska: - Sale edukacyjne są bardzo przytulne. Jest domowo- mówi. Z kolei, Beata Beczek, nauczycielka z Białej Podlaskiej sugeruje, by spojrzeć na uchodźców przez pryzmat ich osobistych historii. - To przecież często traumatyczne doświadczenia zmuszają tych ludzi do ucieczki i poszukiwania lepszego życia w Polsce - przyznaje nauczycielka.

W niedzielę bialczanie mogli spróbować m.in. tradycyjnych potraw czeczeńskich, ukraińskich i tatarskich. Do degustacji morszczuka w cieście, słoniny w soli i ryżu z cebulą, marchwią i wołowiną zachęcała Zeyneb, Ukrainka tatarskiego pochodzenia, która od dwóch miesięcy wraz z mężem i dziećmi przebywa w bialskim ośrodku. - Uciekliśmy z Jałty, bo prześladowali nas prorosyjscy aktywiści. Bałam się o bezpieczeństwo dzieci. Tutaj odnaleźliśmy spokój. W Polsce chcemy stworzyć nowy dom - przyznaje Zeyneb.

Na koniec dnia otwartego kilkudziesięcioosobowa grupa zwiedzających mogła zobaczyć pokaz lezginki w wykonaniu zespołu tanecznego Gwiazdy Czeczeni.

Pozostałe informacje

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Klaudiusz B.

Niedoszły pupilek Suwerennej Polski stanie przed sądem

Jest akt oskarżenia przeciwko Klaudiuszowi B. Niedoszły pupilek Suwerennej Polski ma poważne prokuratorskie zarzuty.

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

23-latka nie zapanowała nad ciężkim pojazdem i quad wpadł do rowu. Kierująca nim młoda kobieta i jej 14-letnia trafiły po tym zdarzeniu do szpitala.

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologów. Prognozują, że sobota w Lubelskiem będzie burzowa.

Po zderzeniu z pociągiem samochód został kompletnie zniszczony

Wjechał autem pod szynobus. Z samochodu została miazga

Do groźnego wypadku doszło wczoraj w gminie Milejów (pow. łęczyński). Osobowe auto zderzyło się z szynobusem.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Ireneusz Baran zastąpi w roli trenera Tomasovii Marka Sadowskiego

Marek Sadowski kończy przygodę z Tomasovią. „Odmłodniałem o kilka ładnych lat”

Krótko, bo tylko kilka miesięcy trwała przygoda Marka Sadowskiego z Tomasovią. Doświadczony szkoleniowiec w zimie zgodził się pomóc drużynie z Tomaszowa Lubelskiego i poprowadził ją wiosną. Obie strony doszły jednak do porozumienia, żeby jeszcze przed końcem rozgrywek zakończyć współpracę. Miejsce „Sadka” zajmie teraz Ireneusz Baran.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium