Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

11 listopada 2016 r.
14:25

Donald Trump, 45. prezydent USA. Jakie będą konsekwencje jego prezydentury?

0 7 A A
Donald Trump (fot. Gage Skidmore)
Donald Trump (fot. Gage Skidmore)

Nominowany przez Republikanów Donald Trump rywalizował z kandydatką demokratów Hillary Clinton, żoną byłego prezydenta Billa Clintona. Do zwycięstwa potrzebnych było uzyskanie co najmniej 270 z 538 głosów elektorskich. Trump zdobył ich co najmniej 289*. Zaprzysiężenie nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych nastąpi 17 stycznia 2017 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Eksperci i komentatorzy nie kryją zaskoczenia. Głównie dlatego, że ostatnie sondaże wskazywały na zwycięstwo byłej pierwszej damy. Krótko przed wyborami „New York Times” zamieścił na swojej stronie internetowej prognozę dającą jej aż 84 proc. szans na wygraną.

Niedoszacowane sondaże

– Warto jednak podkreślić, że publikowane sondaże dotyczyły całego kraju, a te dotyczące poszczególnych stanów były niedoszacowane. Istotne było też to, że w przypadku takich kandydatów jak Donald Trump, często mamy do czynienia z tzw. spiralą milczenia. Wiele osób unika oficjalnego deklarowania poparcia dla tak kontrowersyjnych polityków – komentuje prof. Norbert Maliszewski, ekspert ds. marketingu politycznego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jego zdaniem kandydat republikanów wybrał skuteczną strategię marketingową. – Wybrał sobie mniejszą liczebnie grupę docelową, ale bardziej zmobilizowaną. To elektorat, który obawia się takich zjawisk jak imigracja i łączy je z upadkiem przemysłu w wielu miejscach. Trump wykorzystał rozumienie rzeczywistości przez tych wyborców i był ich głosem.

Potrzeba zmiany

Według powszechnej opinii poprzedzająca wybory kampania była jedną z najbrutalniejszych w historii.

– Sztabowi Trumpa udało się w niej pokazać go jako osobę mówiącą prawdę. To Hillary Clinton musiała ciągle tłumaczyć się z wpadek, oszustw i fałszerstw. To tworzyło jej negatywny wizerunek. A Trump, nawet kiedy był atakowany, to odpowiadał atakiem – ocenia dr Agnieszka Łukasik-Turecka, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wśród przyczyn zwycięstwa republikanina wymienia też m.in. używanie przez niego haseł populistycznych, czy stojące za nim ogromne pieniądze.

– Ale istotna była też potrzeba zmiany. Co jakiś czas ludzie po prostu potrzebują zanegowania tego co było, chcą w roli przywódcy zwykłego człowieka. Może ze względu na swój majątek Trump nie jest przeciętnym człowiekiem, ale nie jest też pupilkiem elit. To taki polityczny pucybut, bo mimo milionów na koncie do tej pory nie był kojarzony z polityką i nie ma doświadczenia w tej dziedzinie – dodaje dr Łukasik-Turecka.

Trump spuści z tonu?

Czego należy się spodziewać po Donaldzie Trumpie w roli prezydenta Stanów Zjednoczonych?

– Prawdopodobnie obniży poziom kontrowersji. Ten fotel uczyni go większym pragmatykiem, chociaż wciąż pozostaje poczucie niepewności dotyczące jego zachowań – przewiduje prof. Maliszewski.

– Już w trakcie przemówienia po ogłoszeniu wstępnych wyników widzieliśmy zupełnie inne oblicze Trumpa. Był bardziej ugodowy, stonowany, do tej pory takiego go nie znaliśmy. Po raz pierwszy nie mówił o Hillary Clinton per „kłamczucha” i dziękował jej. To było dobre wytępienie, ale z taką mową nie miałby szans w kampanii – dodaje dr Łukasik-Turecka.

Co dalej?

Cały świat zdaje się z niepokojem pytać o spodziewane konsekwencje prezydentury Trumpa.

– Zwróćmy uwagę na to, że tylko w Rosji oczekiwano jego zwycięstwa. W pozostałych krajach przeważali zwolennicy kontynuacji dotychczasowej polityki Stanów Zjednoczonych – mówi prof. Maliszewski. – Wśród głównych obaw wymieniłbym te, dotyczące wycofania się z najbardziej zapalnych punktów na świecie. Ale Barack Obama na początku pierwszej kadencji też miał takie pomysły, a później z nich zrezygnował bo zrozumiał, że nie jest to rozwiązaniem problemów.

O niepokojach związanych zapowiadanego zbliżenia USA z Rosją mówi też druga nasza komentatorka. – Ale plusem może być to, że chodzi o zbliżenie na poziomie interesów, a nie wartości. Jednak jeśli odbędzie się to bez uwzględnienia Polski, to może nas to niepokoić – ocenia dr Łukasik-Turecka. – Martwić powinno też kwestionowanie przez Trumpa zobowiązań Stanów Zjednoczonych w NATO. Jest zwolennikiem izolacjonizmu, będzie dbał o społeczeństwo amerykańskie, a Europa nie będzie go interesować.

Rynek już zareagował

Informacja o zwycięstwie Donalda Trumpa nie przeszła bez echa, jeśli chodzi o sytuację na rynku. Ostatni raz takie turbulencje i spadki można było oglądać po referendum, w którym Brytyjczycy podjęli decyzję o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Reakcją na wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych były spadające kursy walut i szalejące ceny złota.

– To krótkoterminowy skutek związany z zaskoczeniem rynków, które były przygotowane na zwycięstwo Hillary Clinton - komentuje dr Mariusz Kicia, ekonomista z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jak dodaje, sytuacja w najbliższym czasie ulegnie poprawie, choć niepewność w światowej gospodarce utrzyma się jeszcze przez jakiś czas.

– Trudno o jednoznaczną opinię, co z zapowiedzi Trumpa było prawda, a co tylko chwytem kampanijnym. Stąd niepewna sytuacja potrwa dopóki nie padną konkretne deklaracje – dodaje dr Kicia. – Jeszcze przez kilka tygodni, a nawet miesięcy rynki finansowe będą z dużym dystansem podchodzić do inwestycji związanych z ryzykiem, zwłaszcza w krajach słabiej rozwiniętych.

Kim jest Donald Trump?

Urodził się 14 czerwca 1946 roku w Nowym Jorku. Posiada niemieckie, szkockie i szwedzkie korzenie. Odziedziczył rodzinny majątek, który w chwili rozpoczęcia przez niego studiów wyceniany był na ok. 1 mln dolarów. W swojej działalności biznesowej skupiał się na branży nieruchomości, a jego flagowymi inwestycjami były trzy kasyna w Atlantic City. Znajdowały się one w ciągłych kłopotach finansowych, a spółki emitujące obligacje na ich zakup i wykończenie kilkukrotnie bankrutowały.

Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych stworzył rodzinne przedsiębiorstwo The Trump Organization, w zarządzie którego zasiadają jego dzieci: Ivanka, Donald Jr i Eric. Posiada wiele nieruchomości w Chicago i Nowym Jorku, których wartość szacuje się na 410 mln dolarów.

W 2015 roku znajdował się na 405. miejscu listy najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”. Jego majątek szacowano na 4 miliardy dolarów.

Był trzykrotnie żonaty, z tych małżeństw ma pięcioro dzieci i ośmioro wnucząt. Od 2005 roku jest żonaty z Melanią, młodszą od niego o 24 lata modelką pochodzącą ze Słowenii. Trump w latach 1964-1987 należał do partii Demokratycznej, a od 1987 do 1999 do Partii Republikańskiej. Następnie związał się z Partią Reform, ale po dwóch latach powrócił do demokratów. Od 2012 roku ponownie jest republikaninem. Mimo tego nie ma jednak bogatego doświadczenia politycznego, a wielu Amerykanom bardziej niż jako polityk, kojarzył się z rolą celebryty i aktora.

Ma na koncie ponad 20 ról filmowych, w których grał… samego siebie. W 1991 roku otrzymał Złotą Malinę dla najgorszego aktora drugoplanowego za występ w filmie „Duchy tego nie robią”. Polscy widzowie mogą nawet nie kojarzyć, że co roku oglądają go w każde Święta, bo Trump zagrał też m.in. epizod w filmie „Kevin sam w Nowym Jorku”.

(Wikipedia)

Wideo: US CBS / x-news

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kala94 / 15 listopada 2016 o 09:43
właśnie! paranoja sie z tego robi. nikt mu nie dał szansy jeszcz. o prosze ******prawdaobiektywna.pl/swiat/dziennikarka-guardiana-czas-zabic-prezydenta-trumpa-568.html czas zabić? naprawdę ? czy to nie są skrajności juz dawno przekraczające przyzwoitość?
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 10:09
a czemu konsekwencje ? może pomyślmy jakie plusy dla świata !? pozdrowienia dla wszelkiego rodzaju robactwa tzn.lewactwa!!! ha ha
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 21:40
coś wsciekłe lewactwo z lgbt ma ostatnio zła passe
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 20:53
Najpiękniejszym prezentem jest okropny "bul" du** wyborczej, tvn i onetu i innych polskojęzycznych gadzinówek. Czuwaj!
Avatar
lewactwo w odwrocie / 11 listopada 2016 o 16:44
Lewactwo dostało kolejnego kopa. Pierwszym był brexit, ten będzie dużo dotkliwszy! Brawo Trump! Po cichu liczyłem na jego zwycięstwo, ale jego rozmiary , 71 elektorów,  to knockout. Media, będące w rękach pejsatych lewaków, do końca robiły dobrą minę do złej gry, twierdząc, że Clintonica wygra z palcem w d.pie!  Na długo przed wyborami prezydenckimi w Polsce było podobnie, Komuch ruski miał, według mediów, 70% poparcia, więc wybory miały być zbędne! I co? Komuch ruski padł!  Te 70% poparcia dla Komucha ruskiego to była zwykła podpucha pejsatych lewaków, mająca za cel zniechęcić ludzi do głosowania.   
Lewactwo dostało kolejnego kopa. Pierwszym był brexit, ten będzie dużo dotkliwszy! Brawo Trump! Po cichu liczyłem na jego zwycięstwo, ale jego rozmiary , 71 elektorów,  to knockout. Media, będące w rękach pejsatych lewaków, do końca robiły dobrą minę do złej gry, twierdząc, że Clintonica wygra z palcem w d.pie!  Na długo przed wyborami prezydenckimi w Polsce było podobnie, Komuch ruski miał, według mediów, 70% poparcia, więc wybory miały być zbędne! I co? Komuch ruski padł!  Te 70% poparcia dla Komucha ruskiego to była zwykła podpucha pej... rozwiń
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 15:49
Tylko głupek może się dziś zastanawiać, jakie będą konsekwencje prezydentury facet, który nawet nie jest jeszcze ogłoszony prezydentem, panie Maciuszczyk.
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 15:43
KoDowcy zaraz przeliczą te głosy elektorskie i wyjdzie im, że tylko 20% Amerykanów poparło Trampka ;) Pamiętacie jak im wyszło poparcie dla PiSu 18 procentowe?
Avatar
kala94 / 15 listopada 2016 o 09:43
właśnie! paranoja sie z tego robi. nikt mu nie dał szansy jeszcz. o prosze ******prawdaobiektywna.pl/swiat/dziennikarka-guardiana-czas-zabic-prezydenta-trumpa-568.html czas zabić? naprawdę ? czy to nie są skrajności juz dawno przekraczające przyzwoitość?
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 10:09
a czemu konsekwencje ? może pomyślmy jakie plusy dla świata !? pozdrowienia dla wszelkiego rodzaju robactwa tzn.lewactwa!!! ha ha
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 21:40
coś wsciekłe lewactwo z lgbt ma ostatnio zła passe
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 20:53
Najpiękniejszym prezentem jest okropny "bul" du** wyborczej, tvn i onetu i innych polskojęzycznych gadzinówek. Czuwaj!
Avatar
lewactwo w odwrocie / 11 listopada 2016 o 16:44
Lewactwo dostało kolejnego kopa. Pierwszym był brexit, ten będzie dużo dotkliwszy! Brawo Trump! Po cichu liczyłem na jego zwycięstwo, ale jego rozmiary , 71 elektorów,  to knockout. Media, będące w rękach pejsatych lewaków, do końca robiły dobrą minę do złej gry, twierdząc, że Clintonica wygra z palcem w d.pie!  Na długo przed wyborami prezydenckimi w Polsce było podobnie, Komuch ruski miał, według mediów, 70% poparcia, więc wybory miały być zbędne! I co? Komuch ruski padł!  Te 70% poparcia dla Komucha ruskiego to była zwykła podpucha pejsatych lewaków, mająca za cel zniechęcić ludzi do głosowania.   
Lewactwo dostało kolejnego kopa. Pierwszym był brexit, ten będzie dużo dotkliwszy! Brawo Trump! Po cichu liczyłem na jego zwycięstwo, ale jego rozmiary , 71 elektorów,  to knockout. Media, będące w rękach pejsatych lewaków, do końca robiły dobrą minę do złej gry, twierdząc, że Clintonica wygra z palcem w d.pie!  Na długo przed wyborami prezydenckimi w Polsce było podobnie, Komuch ruski miał, według mediów, 70% poparcia, więc wybory miały być zbędne! I co? Komuch ruski padł!  Te 70% poparcia dla Komucha ruskiego to była zwykła podpucha pej... rozwiń
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 15:49
Tylko głupek może się dziś zastanawiać, jakie będą konsekwencje prezydentury facet, który nawet nie jest jeszcze ogłoszony prezydentem, panie Maciuszczyk.
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 15:43
KoDowcy zaraz przeliczą te głosy elektorskie i wyjdzie im, że tylko 20% Amerykanów poparło Trampka ;) Pamiętacie jak im wyszło poparcie dla PiSu 18 procentowe?
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieszkańcy chcą ograniczeń w dostępności alkoholu w mieście

Mieszkańcy chcą ograniczeń w dostępności alkoholu w mieście 0 0

W Białej Podlaskiej trwają kilkudniowe konsultacje społeczne w sprawie liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Na pierwszym spotkaniu większość mieszkańców była za ograniczeniem dostępności alkoholu w mieście.

Sąd poprosił o nagrania z TVP i TVN. Chodzi o sprawę Krzysztofa Żuka

Sąd poprosił o nagrania z TVP i TVN. Chodzi o sprawę Krzysztofa Żuka 0 3

Jeszcze w tym tygodniu ma zapaść decyzja, czy sędzia, której prezydent Lublina zarzucił brak obiektywizmu, zostanie odsunięta od wyrokowania w jego sprawie. Chodzi o spór toczący się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, gdzie Krzysztof Żuk broni się przed usunięciem ze stanowiska w Ratuszu przez wojewodę lubelskiego.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 11 14

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 4 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 28 2

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 45 4

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 85 17

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 40 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 59 20

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 51 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!