Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

5 czerwca 2018 r.
8:21

Dwaj chłopcy skatowali parę siedzącą na murku, mężczyzna nie żyje

229 19 A A

Jedna osoba nie żyje, a druga walczy o życie. O brutalne pobicie w Braniewie podejrzewane są dzieci, jeden chłopiec ma 15 lat, drugi zaledwie 13. Kim są zatrzymani?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Henryk Hołysz miał 60 lat. Mieszkał z braćmi w rodzinnym domu pod Braniewem. Żył skromnie, utrzymywał się z zasiłku. Ze względu na zły stan zdrowia był niezdolny do pracy. - Dwa lata temu miał udar. Długo leżał. Miał sparaliżowane palce. Ciągał nogą. Głowa też już nie ta. Wymagał opieki – przyznaje Halina Gorgoń, siostra pana Henryka.

Rano, 15 maja, pan Henryk wyszedł z domu. Na noc nie wrócił. Następnego dnia, nad rzeką, znaleziono jego ciało. Okazało się, że nie był też jedyną ofiarą brutalnego ataku, do którego doszło wówczas w Braniewie. - Oficer dyżurny otrzymał informację, że przy placu Piłsudskiego w Braniewie leży kobieta. Na miejsce wysłano funkcjonariuszy. Policjanci udzielili niezbędnej pomocy 50-latce i wezwali pogotowie. Podczas tej samej interwencji policjanci dostrzegli leżącego nieopodal mężczyznę, niestety 60-latek nie dawał oznak życia – mówi sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy braniewskiej policji. Brutalnie pobita 50-latka, w ciężkim stanie, trafiła do szpitala w Elblągu. Policjanci ustalili, że za atakami mogą stać ci sami sprawcy. Dzięki nagraniom z monitoringu wpadli na ich trop.

Zatrzymani to 13-letni Dawid R. i 15-letni Michał Z. Nastolatkowie mieli zaatakować siedzącą na murku parę. Gdy kobieta upadła, napastnicy mieli po niej skakać i bić pięściami. Jeszcze brutalniej mieli potraktować mężczyznę, który został uderzony płytą betonową. - Były ciosy zadawane otwartą dłonią, były uderzenia pięścią, pchnięcia i szarpanina. To są zdarzenia, które nie układają się w planowany ciąg zdarzeń – mówi Rajmund Kobiela, Prokurator Rejonowy w Braniewie.

Decyzją sądu obaj podejrzani trafili do schroniska dla nieletnich, gdzie będą czekać na rozprawę przed sądem rodzinnym. - Nieletni przyznali się do czynów, które są przedmiotem postępowania. Dysponujemy zeznaniami, w których obaj opisują przebieg zdarzeń i wzajemnie się przerzucają odpowiedzialnością za to, co się stało zdarzenia – mówi Kobiela.

- Oni codziennie byli pod wpływem. Codziennie ćpali, codziennie pili – mówi ich znajomy. Młodszy z zatrzymanych to 13-letni Dawid R. Chłopiec mieszkał z matką w okolicach Braniewa. Dotarliśmy do jego rodziny i sąsiadów. - Zwróciłem im kiedyś uwagę, to chcieli mnie pobić. Była agresja z jego strony. Powiedzieli mi: spie… ch… - opowiada - Z Dawidem nigdy nie było problemów. Nie był agresywny. Dziecko było punktualne, nie kłamało, siedziało w domu. Zapoznał się z Michałem i dziecko zmieniło się – twierdzi ciotka Dawida.

Drugi z zatrzymanych w sprawie pobicia to 15-letni Michał Z. Od 2012 roku mieszkał w katolickim ośrodku dla młodzieży w Braniewie. Był uczniem jednej z lokalnych szkół. - Do tego roku szkolnego nie sprawiał problemów, reprezentował drużynę piłkarską – mówi Marek Czapliński, dyrektor gimnazjum nr 1 w Braniewie. I dodaje. - W pewnym momencie zauważyłem jego obojętność, jakby mu było wszystko jedno. Ostatni miesiąc nie chodził do szkoły. Informowaliśmy o wszystkim sąd. Przeprowadzaliśmy rozmowy nawet w obecności policjanta, opiekuna, pani pedagog. - Michała znam od małego. W szkole nauczyciele coś do niego mówili, a on nie reagował, miał wywalone i szedł na papierosa. To były łobuzy, razem kradli, razem ćpali – przekonuje znajomy Michała Z.

Według sądu rodzinnego Michał Z. miał być agresywny dla otoczenia, wyłudzać pieniądze, zażywać narkotyki i uciekać z ośrodka w którym przebywał. Dlatego w połowie kwietnia skierował go do placówki o bardziej zaostrzonym rygorze. Nie zdążył tam jednak trafić.
- Nie udzielamy informacji odnośnie rodzin i dzieci – usłyszeliśmy w ośrodku, w którym Michał Z. przebywał wcześniej.

Dotarliśmy do ojca Michała Z. - Jestem załamany. Dla mnie to był złoty chłopak. Matki nie ma. Koledzy gdzieś prowadzili i chodził, gdzieś wieczorem po mieście - mówił Andrzej Z., ojciec Michała. - Opierdzielałem go, co miałem jeszcze zrobić? Jak pojechałem do szpitala 12 marca to po powrocie był już nie ten chłopak. Coś mu odbiło – dodał.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aaaa / 5 czerwca 2018 o 19:00
UTYLIZACJA -ALBO DO KOPALNI WYSŁAĆ DOŻYWOTNIO!!!
Avatar
patolog / 5 czerwca 2018 o 18:28
Oko za oko, ząb za ząb. Nie jest za młody by zabijać, to do piachu. Zabiles gnojku komuś dziadka, to rodzice będą płakać po tobie. Bez surowych kar dalej będziemy się bać odezwać i oddychać bez ich zgody...
Avatar
Gość / 5 czerwca 2018 o 15:05
Chłopcy?! Bandyci. Tak to się nazywa. I powinni być sądzeni jak dorośli. Ale penie pedagog szkolny wystawi im opinię, że są dobrzy i zrobili to niechcący...
Avatar
sodoma&gomora / 5 czerwca 2018 o 13:03
Nie dajcie się nabrać, że złe dziecko wychodzi z dobrego domu. Jak porozmawiacie z jego rodzicami, stwierdzicie, że to taki sam poziom arogancji, buty i inteligencji na poziomie 5 latka.. Wszystko mu wolno i jest królem osiedla. Hola hola mamy demokracje i anarchia w postaci "marginesu społecznego" nam nie jest potrzebna...choćby opływała złotem
Avatar
oset / 5 czerwca 2018 o 12:58
Niedługo strach będzie gówniarzowi dzień dobry powiedzieć, bo wymyślą paragraf. Nie liczy się uczciwy człowiek, jego spokój i życie. Liczy się coraz większe eego rodziców pożal się boże, co zwykłe cha... stwo ubiorą w pazłotko. Policja nic nie może, sąd nic nie może, ludzie się boją, a draństwo się szerzy jak chwasty po deszczu.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2018 o 12:26
Takie zbrodnie nie dzieją się od razu , zawsze wcześniej jest seria coraz większych wykroczeń ale niezawisłe sądy przymykają na to oko. Tak jest w 95% przypadków. Gdyby od małego poobcinać ręce to człowiek by żył
Avatar
ktoś / 5 czerwca 2018 o 12:19
Gdzie są rodzice ? dopingują synalków, czy nasyłają jeszcze na ofiary policję???
Avatar
Gość / 5 czerwca 2018 o 12:05
Z tego już nic nie wyrośnie. Wyrok za morderstwo w wieku 15 lat. W więzieniu staną się tylko gorszymi zwyrolami. Zamiast utrzymywać ich do końca życia, lepiej posłać do piachu...
Avatar
czarny / 5 czerwca 2018 o 10:13
W kamasze i wysłać na misje, żeby zaprowadzali demokrację made in USA.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2018 o 10:03
to są skutki bez stresowego wychowania
Avatar
aaaa / 5 czerwca 2018 o 19:00
UTYLIZACJA -ALBO DO KOPALNI WYSŁAĆ DOŻYWOTNIO!!!
Avatar
patolog / 5 czerwca 2018 o 18:28
Oko za oko, ząb za ząb. Nie jest za młody by zabijać, to do piachu. Zabiles gnojku komuś dziadka, to rodzice będą płakać po tobie. Bez surowych kar dalej będziemy się bać odezwać i oddychać bez ich zgody...
Avatar
Gość / 5 czerwca 2018 o 15:05
Chłopcy?! Bandyci. Tak to się nazywa. I powinni być sądzeni jak dorośli. Ale penie pedagog szkolny wystawi im opinię, że są dobrzy i zrobili to niechcący...
Avatar
sodoma&gomora / 5 czerwca 2018 o 13:03
Nie dajcie się nabrać, że złe dziecko wychodzi z dobrego domu. Jak porozmawiacie z jego rodzicami, stwierdzicie, że to taki sam poziom arogancji, buty i inteligencji na poziomie 5 latka.. Wszystko mu wolno i jest królem osiedla. Hola hola mamy demokracje i anarchia w postaci "marginesu społecznego" nam nie jest potrzebna...choćby opływała złotem
Avatar
oset / 5 czerwca 2018 o 12:58
Niedługo strach będzie gówniarzowi dzień dobry powiedzieć, bo wymyślą paragraf. Nie liczy się uczciwy człowiek, jego spokój i życie. Liczy się coraz większe eego rodziców pożal się boże, co zwykłe cha... stwo ubiorą w pazłotko. Policja nic nie może, sąd nic nie może, ludzie się boją, a draństwo się szerzy jak chwasty po deszczu.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2018 o 12:26
Takie zbrodnie nie dzieją się od razu , zawsze wcześniej jest seria coraz większych wykroczeń ale niezawisłe sądy przymykają na to oko. Tak jest w 95% przypadków. Gdyby od małego poobcinać ręce to człowiek by żył
Avatar
ktoś / 5 czerwca 2018 o 12:19
Gdzie są rodzice ? dopingują synalków, czy nasyłają jeszcze na ofiary policję???
Avatar
Gość / 5 czerwca 2018 o 12:05
Z tego już nic nie wyrośnie. Wyrok za morderstwo w wieku 15 lat. W więzieniu staną się tylko gorszymi zwyrolami. Zamiast utrzymywać ich do końca życia, lepiej posłać do piachu...
Avatar
czarny / 5 czerwca 2018 o 10:13
W kamasze i wysłać na misje, żeby zaprowadzali demokrację made in USA.
Avatar
Gość / 5 czerwca 2018 o 10:03
to są skutki bez stresowego wychowania
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa

MUNDIAL 2018. Iran – Hiszpania 0:1. Na ratunek Costa 0 1

MUNDIAL 2018 Reprezentacja Hiszpanii po wielkich męczarniach wyszarpała zwycięstwo przeciwko Iranowi zwyciężając 1:0, a jedyną bramkę zdobył w drugiej połowie Diego Costa

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta
Alarm24

Odpady z Danii przyjechały do naszego regionu. Rozładunek zablokował starosta 48 16

Tir z plastikowymi odpadami przyjechał wczoraj do Zofiówki w gminie Łęczna. Plastik z Danii, którego rozładunek zablokował w minionym tygodniu włodawski starosta, został złożony w zamykanym magazynie. Tym razem legalnie

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 1 3

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 3 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 3 7

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 7 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 90 11

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 1 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 15 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 177 15

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 8 1

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 2

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!