niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraj Świat

Ranking zaufania polityków. Komu najbardziej ufamy, a komu najmniej?

Dodano: 21 lutego 2017, 20:27
Autor: Kurier PAP

Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz (fot. Maciej Kaczanowski)

Najnowszy ranking zaufania polityków. Prezydent z najwyższą notą. Największą nieufność budzi szef MON Antoni Macierewicz - 55 proc. wskazań.

Prezydent Andrzej Duda jest liderem lutowego rankingu zaufania; ufa mu 60 proc. Polaków - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (52 proc.) i lider ruchu Kukiz’15 Paweł Kukiz (51 proc.). Największą nieufność budzi szef MON Antoni Macierewicz - 55 proc. wskazań.

Prezydent bez zmian

Największym zaufaniem Polaków cieszy się prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 60 proc. ankietowanych - praktycznie tyle samo, co w styczniu (wzrost o 1 pkt proc). Nieufność w stosunku do głowy państwa wyraża zaś nieco ponad jedna czwarta respondentów (28 proc.).

Do wąskiego grona polityków, o których można powiedzieć, że cieszą się zaufaniem większości badanych, zaliczają się w tym miesiącu także premier Beata Szydło oraz lider ruchu Kukiz’15 Paweł Kukiz. Ufa im odpowiednio: 52 proc. i 51 proc. ankietowanych. Podobnie, jak w stosunku do prezydenta, w notowaniach tych polityków oceny pozytywne wyraźnie przeważają. Nieufność wobec premier Szydło wyraża co trzeci respondent (33 proc.), rzadziej z brakiem zaufania spotyka się Paweł Kukiz (27 proc.).

Finanse jak szkolnictwo wyższe

Zaufanie do pozostałych uwzględnionych w badaniu polityków kształtuje się już na znacznie niższym poziomie. Nieco ponad dwie piąte ankietowanych ufa ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze, który od wielu już miesięcy niezmiennie lokuje się na czwartej pozycji rankingu zaufania (41 proc.). Niewiele mniejszym zaufaniem cieszą się wicepremierzy - szef resortów rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (odpowiednio: 38 proc. i 37 proc.).

CBOS zauważa, że pomimo zbliżonego poziomu zaufania, z jakim spotykają się ci trzej politycy, ich społeczny odbiór jest zgoła odmienny. O ile w przypadku Mateusza Morawieckiego i, w mniejszym stopniu, Jarosława Gowina wyraźnie częstszym nastawieniem jest zaufanie niż nieufność (19 proc. deklaracji nieufności do Morawieckiego i 24 proc. do Gowina), o tyle szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pozostaje politykiem odbieranym wyraźnie kontrowersyjnie - zaufanie budzi równie często jak nieufność (odpowiednio: 41 proc. i 40 proc.).

52 proc. nie ufa prezesowi

Z zaufaniem nieco ponad jednej trzeciej ankietowanych spotyka się prezes PiS Jarosław Kaczyński (35 proc.). Dominującym nastawieniem wobec szefa rządzącej partii niezmiennie pozostaje jednak nieufność (52 proc.).

Co najmniej jedna trzecia badanych ma zaufanie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej oraz lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Minister Rafalskiej, która w tym miesiącu jako jedyna nieco zyskała na zaufaniu społecznym (wzrost od stycznia o 4 pkt. proc.), ufa obecnie 34 proc. badanych, a o połowę mniej osób ma do niej negatywny stosunek (15 proc.). Z kolei zaufanie do lidera PSL, który w lutym uzyskał minimalnie słabszy wynik niż w styczniu, wyraża 33 proc. respondentów. Nie ufa mu zaś zaledwie 12 proc. badanych.

Macierewicz i inni

Do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka zaufanie ma 30 proc. ankietowany i praktycznie tyle samo osób mu nie ufa (31 proc.). Podobnie niejednoznacznie wypadają oceny minister edukacji Anny Zalewskiej - zaufanie do niej deklaruje 28 proc. ankietowanych, ale niemal równie często budzi ona nieufność (25 proc.).

Na podobnym poziomie kształtuje się zaufanie do zdecydowanie już krytycznie odbieranego szefa MON Antoniego Macierewicza (27 proc. deklaracji zaufania i 55 proc. nieufności). Podobny odsetek badanych ufa liderom głównych partii opozycyjnych - PO i Nowoczesnej. Zaufanie do Grzegorza Schetyny wyraża 27 proc. respondentów, ale znacznie więcej osób mu nie ufa (40 proc.). Od stycznia niemal takie same notowania, jak szef PO, ma lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Obecnie zaufanie do Petru wyraża nieco ponad jedna czwarta badanych (26 proc.), a prawie dwie piąte (39 proc.) mu nie ufa.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 lutego 2017 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No poparcie PiS wciąż u zwykłych ludzi rośnie, a sytuacja w gospodarce i na rynku pracy poprawia się więc nie dziwne
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2017 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Strasznie wypadł platformers Schetyna i "nowoczesny" Rysiek
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2017 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dal zdecydowanej większości ludzi PiS jest lepszy i dużo mniej w nim jest kombinatorów i cwaniaków niż w PO, PSL, tzw. lewicy czy powstałej z PO tzw. "Nowoczesnej"
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2017 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Platforma 8 lat przespała budowano tylko drogi z które przepłacano, przeważnie sklepy wielkopowierzchniowe oraz magazyny dla Niemiec
Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2017 o 09:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Strasznie wypadł platformers Schetyna i "nowoczesny" Rysiek
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!