niedziela, 18 lutego 2018 r.

Kraj Świat

E-zwolnienie zamiast L-4. Szykuje się rewolucja. Lepsza kontrola pracowników

Dodano: 7 sierpnia 2015, 18:00
Autor: Paweł Puzio

Szykuje się rewolucja w zwolnieniach lekarskich. ZUS i pracodawca już w dniu wizyty u lekarza dowiedzą się, że pracownik jest na L-4. I będą mogli skontrolować czy rzeczywiście jest chory czy zrobił sobie wakacje

Dziś ZUS nie ma praktycznie żadnej kontroli nad krótkimi, np. 7-dniowymi, zwolnieniami lekarskimi. A to aż jedna trzecia wszystkich wystawianych przez lekarzy zwolnień. – Pracownik ma obowiązek dostarczenia druku zwolnienia lekarskiego do pracodawcy w ciągu 7 dni. Tyle samo czasu ma lekarz na dostarczenie kopii druku do ZUS – mówi Maciej Raszewski,z lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Obecnie zarówno ZUS, jak i pracodawca nie ma technicznej możliwości kontroli, czy dana osoba rzeczywiście jest chora. – Zanim dowiemy się, że ubezpieczony jest na zwolnieniu, to on już zdąży wrócić do pracy – przyznaje Raszewski.

Przez pierwsze 33 dni za zwolnienie płaci pracodawca, później robi to ZUS. Wyjątek to osoby po 50. roku życia, którym ZUS wypłaca zasiłek już po 14 dniach zwolnienia.

W II kwartale tego roku lekarze wypisali w naszym województwie blisko 40 tysięcy zwolnień. - Skontrolowaliśmy 1522 z nich. Tylko w 47 przypadkach byliśmy zmuszeni cofnąć świadczenie – podaje Raszewski.

Od 1 stycznia kontrola będzie możliwa już od pierwszego dnia zwolnienia. – Uważam, że to jest bardzo dobry ruch. Miałem przypadek pracownika, który brał pensję w mojej firmie, a na zwolnieniu handlował śliwkami. I to pod moim sklepem – mówi Andrzej Kita, lubelski przedsiębiorca.W praktyce będzie to działać tak, że lekarz wpisze do systemu PESEL chorego, a komputer automatycznie załaduje do systemu profil pacjenta (imię i nazwisko, adres oraz dane zakładu).

– Jeżeli lekarz wypisze e-zwolnienie, to online trafi ono do nas oraz do zakładu pracy. Jest też dodatkowa korzyść. Ani lekarz, ani pacjent nie będą musieli dostarczać papierowych druków L-4– dodaje Raszewski.

Aby system działał, pracodawcy do końca roku muszą założyć profile pracowników w portalu ZUS. – Tym obowiązkiem nie są objęte firmy zatrudniające mniej niż pięć osób. One mają wybór - mogą, ale nie muszą dokonać takiej rejestracji – dodaje Maciej Raszewski.

Od 2016 do 2018 roku będzie obowiązywać okres przejściowy, czyli będą funkcjonować zwolnienia papierowe i e-zwolnienia. Od 2018 roku e-zwolnienia całkowicie zastąpią druki papierowe.

 

Czytaj więcej o: zdrowie lekarz zwolnienie lekarskie
Gość
hacker
felczer
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 sierpnia 2015 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tytuł doktora " załatwia " się w dzisiejszej Polsce tak samo jak pozwolenie na broń. Nastał nowy prezydent i skończy z tym sqrwysyństwem.

To tak jak polszewik grabarczyk.pozwolenie na broń.qurwa tłuste misie,wszystko idzie załatwić.

Rozwiń
hacker
hacker (8 sierpnia 2015 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Super! Teraz znający się na internecie jako tako nie będą musieli w ogóle chodzić do lekarza. Sami sobie wystawią zwolnienie i zawiadomią zus.

Rozwiń
felczer
felczer (8 sierpnia 2015 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szkopul w tym, ze wiekszosc lekarzy nie powinni nimi byc. Doswiadczylem to na wlasnej osobie, przyjezdzajac w odwiedziny z Ameryki.Setki domyslow nie pomijajac ze ich odzukuje. Ciekawe. Przyjechalem na wakacje, by wloczyc sie po konowalach. Dobrze ze mialem lekarstwo i sam domyslilem sie, ze to jest ta przyczyna. Konowaly moga leczyc ludzi z kataru, ktory sam minie.

Nie powinieneś w taki upał zażywać tak dużo lekarstwa. Uchlałeś się zanadto.

Rozwiń
Gość
Gość (7 sierpnia 2015 o 21:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak pracodawcy robią w balona pracowników to pracownicy też chyba mogą
Rozwiń
tropiciel
tropiciel (7 sierpnia 2015 o 20:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tytuł doktora " załatwia " się w dzisiejszej Polsce tak samo jak pozwolenie na broń. Nastał nowy prezydent i skończy z tym sqrwysyństwem.

To tak jak polszewik grabarczyk..qurwa tłuste misie

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!