środa, 21 marca 2018 r.

Kraj Świat

Wzrosną kary za bestialskie traktowanie zwierząt. Nawet pięć lat więzienia

Dodano: 11 kwietnia 2017, 18:14

Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek projekt ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości w reakcji na liczne przypadki znęcania się nad zwierzętami oraz szokujące przykłady bestialskiego uśmiercania zwierząt. Pakiet zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz w Kodeksie karnym pozwoli przeciwdziałać takim brutalnym zdarzeniom.

Założenia zmian były szeroko konsultowane z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problematyką praw zwierząt, a wiele ze zgłoszonych rozwiązań wykorzystano w projekcie.

Projekt przewiduje zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem kara wzrośnie do 5 lat. 

Obligatoryjne, a więc nieuchronne dla sprawcy, ma być orzekanie przez sąd nawiązki, w wysokości od 1000 zł do 100 tys. zł na cel związany z ochroną zwierząt.

– Robimy ukłon w kierunku organizacji pozarządowych. Liczymy, że wiele milionów złotych popłynie do organizacji, które zajmują się ochroną zwierząt. Te pieniądze dadzą możliwość lepszego kontrolowania, czy zwierzęta traktuje się w sposób humanitarny – podkreślił Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Do tej pory sąd mógł, ale nie musiał, orzec nawiązkę w granicach od 500 do 100 tys. zł. Orzekano ją średnio w 39 proc. skazań, przy czym w 88 proc. kwota nawiązek nie przekraczała 1000 zł. W ostatnich pięciu latach nawiązkę w wysokości od 5 tys. do 10 tys. zł orzeczono dwa razy, natomiast od 10 tys. do 20 tys. zł zaledwie raz.

Projekt wprowadza zmianę dotyczącą zakazu wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami. Orzeczenie takiego zakazu pozostanie fakultatywne przy podstawowym typie czynów karalnych popełnianych na zwierzętach. Natomiast przy znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem – stanie się obligatoryjne. Zakaz ten ma być jednak stosowany jedynie, gdy sprawca popełnił przestępstwo w związku  z wykonywaniem tego typu zawodów.

Zmiany obejmą też środek karny w postaci zakazu posiadania zwierząt. Podobnie jak w przypadku zakazu wykonywania zawodu, fakultatywne pozostanie orzeczenie takiego zakazu przy podstawowym typie czynów karalnych popełnianych na zwierzętach. Środek ten będzie natomiast obligatoryjny przy znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem. Nowe przepisy umożliwią też orzekanie zakazu posiadania zwierząt w razie warunkowego umorzenia postępowania.

W projekcie wydłużony został czas, na jaki można orzec zakaz posiadania zwierząt i zakazy wykonywania zawodów, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie – z 10 do 15 lat. Projekt wprowadza karę do 3 lat pozbawienia wolności za niestosowanie się do tych zakazów.

W nowy sposób ujęto zakaz transportu ryb w nieodpowiednich warunkach. Ma on obowiązywać bez względu na cel transportowania. Do tej pory zakaz taki dotyczył tylko transportu w celu sprzedaży ryb i mówił jedynie o ich przewożeniu bez dostatecznej ilości wody.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy teraz musi jeszcze przyjąć Sejm i Senat.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

m.
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

m.
m. (12 kwietnia 2017 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bardzo bardzo dobrze jeszcze wyższe kjary powinny być - ludzie są beznadziejni a zwierzęta mądre i wierne, bardziej cenię zwierzęata niż ludzi i to coraz częściej obłudnych i bezwzględnych , zwierzę bez powodu nie skrzywdzi człowieka a człowiek ciągle krzywdzi zwierzęta
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Człowieka zniszczyć, a sierść wywyższyć. Głupota ludzi nie zna granic.
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 08:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Suuuupeeer bardzo dobrze!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 07:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzę, ze pojawił sie już jakiś kato niuniek i pisze o chorym świecie..chorzy to są ludzie postrzegający świat a przede wszystkim przyrodę jako swoją własność
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 06:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To chory świat, gdzie zwierzę staje się ważniejsze od człowieka.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!