piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik bez hymnu. "Propozycje były raczej festiwalowe"

Dodano: 16 marca 2017, 15:47
Autor: (aa)

(fot. Google Street View)
(fot. Google Street View)

Kraśnik nie będzie mieć hymnu. Przynajmniej na razie. Konkurs na muzykę i tekst przyniósł 19 propozycji, ale żadna z nich nie uwiodła jurorów.

– Propozycje były raczej festiwalowe – przyznaje przewodniczący komisji konkursowej, radny miejski Jarosław Jamróz. Szczegółów obrad jednak nie zdradza, bo były one tajne.

Konkurs na tekst i muzykę hymnu miasta był skierowany do „wszystkich zainteresowanych osób, którym bliska jest tradycja, kultura, piękno oraz rozpoznawalność” Kraśnika i potrafią to wyrazić muzyką i słowami. Propozycje można było przysyłać do końca lutego. Dla zwycięzcy przewidziana była nagroda pieniężna – 5 tys. zł za tekst i 5 tys. zł za muzykę.

W sumie do Urzędu Miasta w Kraśniku wpłynęło 19 propozycji. – Z czego sześć było jednego autora – mówi Jarosław Jamróz. Autorami konkursowych propozycji były osoby, które są związane z Kraśnikiem lub z tego miasta pochodzą.

Komisja konkursowa wszystkie utwory przesłuchała, wczytywała się również w nadesłane teksty. Doszła jednak do wniosku, że żadna z propozycji na hymn Kraśnika się nie nadaje. Bo utwory były raczej festiwalowe.

– Doszliśmy do wniosku, że ciąży na nas zbyt duża odpowiedzialność, aby wybrać hymn, który nie do końca jest takim utworem – przyznaje przewodniczący komisji konkursowej.

Muzyka jak też słowa nadesłanych utworów były bardzo różne. – W dwóch czy trzech przypadkach była to muzyka biesiadna – zdradza radny. – Były też utwory, w których widoczna była próba stworzenia pieśni marszowych, a więc najbardziej zbliżonych do hymnu, ale na podkładach elektronicznych. Były też propozycje muzyki pop.

Teksty nadesłanych utworów nawiązywały do historii Kraśnika, zarówno starego, jak i fabrycznego. – Były też takie ogólne, mówiące o ojczyźnie, w których wystarczyłoby wyrzucić nazwę Kraśnik, wstawić nazwę innego miasta i też by pasowało – dodaje szef komisji konkursowej.

Nie wiadomo jeszcze, czy w związku z takim rozstrzygnięciem konkursu, burmistrz Kraśnika zdecyduje się rozpisać nowy.

Wściekła 53
Użytkownik niezarejestrowany
Ps
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wściekła 53
Wściekła 53 (28 marca 2017 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech odczytujà apel smoleński , będzie taniej
Rozwiń
Gość
Gość (22 marca 2017 o 07:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziękujemy, dziury zasypane. :-)
Rozwiń
Ps
Ps (21 marca 2017 o 15:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może konkurs na piosenkę o beznadzieji w takich małych miasteczkach, bezrobociu, emigracji (ucieczce) młodych, wymieraniu dosłownie tych miasteczek, bezradności władz, skłóconym społeczeństwie. To jest temat, a może o rzeczywistości śpiewać?
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2017 o 08:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Radzę kupić sobie terenówkę!!!
Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2017 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamiast zająć się dziurami w ulicach to oni hymny jakieś wymyślają. A może tak slalom gigant pomiędzy dziurami po kolana na ulicy Piaskowej? Boczna Faustyny, droga do kościoła. Zapomniałem za zawieszenie w samochodach płacą tylko kierowcy, nie wyborcy!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!