piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik chce przeznaczyć więcej na budżet obywatelski

Autor: aa

Miasto chce w 2017 roku przeznaczyć na budżet obywatelski więcej pieniędzy niż jest teraz. Każda z pięciu dzielnic miasta ma otrzymać nie po 50 tys. zł lecz po 75 tys. zł. Miasto dopuszcza też realizację wspólnych projektów dla dwóch lub większej ilości dzielnic

Jest już gotowy projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Kraśnika dotyczących budżetu obywatelskiego na rok 2017. Będzie to już trzecia edycja budżetu obywatelskiego w tym mieście.

Wśród najważniejszych zmian (w porównaniu do bieżącego roku) jest to, że podwyższona została kwota na realizację pomysłów. Wynieść ma bowiem nie 250 tys. zł lecz 375 tys. zł. Dzięki temu każda z pięciu dzielnic miasta będzie mieć do dyspozycji na swoje po 75 tys. zł. – Przeanalizowaliśmy propozycje mieszkańców z ubiegłego roku i uznaliśmy, że pozwoli to zwiększać zakres inwestycji zgłaszanych w ramach budżetu obywatelskiego – tłumaczy Łukasz Skokowski, sekretarz miasta Kraśnika.

Wnioski będzie mógł złożyć każdy z mieszkańców Kraśnika, który ma skończone 16 lat. Osoby w tym samym wieku będą mogły już także wziąć udział w głosowaniu. Zanim jednak projekty zostaną w ogóle do budżetu obywatelskiego na 2017 r. zgłoszone, urzędnicy planują spotkania informacyjne.

„W celu zainicjowania publicznej dyskusji na temat potrzeb dzielnic i podjęcia rozmów o projektach do budżetu obywatelskiego, przed terminem zgłaszania projektów w każdej z dzielnic odbędą się spotkania mieszkańców” – czytamy w projekcie uchwały w sprawie konsultacji. Podczas spotkań merytorycznego wsparcia udzielą mieszkańcom zarówno pracownicy urzędu jak też pracownicy jednostek podległych.

Takie spotkania urzędnicy chcą zorganizować w każdej z pięciu dzielnic Kraśnika. Wstępnie zaplanowane w drugiej połowie stycznia 2017 r.

Środki z budżetu obywatelskiego będzie można przeznaczyć wyłącznie na zadania, które leżą w kompetencjach gminy a więc np. na budowę czy też doposażenie placów zabaw, na remonty dróg i chodników, na urządzenie zieleni miejskiej czy też na montaż urządzeń, które będą służyć poprawie bezpieczeństwa. Koszt zgłoszonego projektu nie może przekroczyć jednak kwoty 75 tys. zł.

Jednak dzielnice będą mogły wspólnie zgłaszać projekty do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Jeśli pozytywnie przejdą weryfikację i zostaną zakwalifikowane do głosowania to jednak będą mogły zostać zrealizowane pod pewnym warunkiem. Kiedy poprą je podczas głosowania mieszkańcy tych dzielnic, w których były proponowane.

Tymczasem tegoroczny budżet obywatelski poza jednym z pięciu zwycięskich projektów został już zrealizowany. Do wykonania został bowiem jeszcze remont chodnika przy ul. Kolejowej. Na odcinku od ul. Obwodowej w stronę ul. Lubelskiej. Ma zostać ułożona nowa kostka.

– Ulica Kolejowa jest drogą powiatową, więc zadanie będzie realizowane z powiatem na zasadzie porozumienia – informuje January Pawlos z Urzędu Miasta w Kraśniku. – Miasto Kraśnik sfinansuje zakup materiałów, a Powiat zajmie się realizacją zadania. Urzędnicy zapowiadają, że remont zostanie wykonany na przełomie października i listopada.

Wśród zwycięskich projektów BO w 2016 r. znalazło się zadanie dotyczące montażu siłowni plenerowych na ulicy Dekutowskiego 2, Grunwaldzkiej 3-5, a także Balladyny 6-Słowackiego 12. We wszystkich siłowniach zainstalowano w sumie 10 urządzeń wraz z tablicami informacyjnymi z regulaminem korzystania z urządzeń.

Użytkownik niezarejestrowany
krasniczek
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (9 listopada 2016 o 12:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te siłownie to jednak nowość. Nie raz widziałem starsze osoby, które ćwiczyły bacznie rozglądając się na boki. Niestety jest to ciągle powodem do wstydu. Ale to się zmienia.
Rozwiń
krasniczek
krasniczek (8 listopada 2016 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja widzę taką siłownię z okna. Pies z kulawą łapą się tam nie pojawia. Sprzęt niszczeje. Pieniądze wyrzucone w błoto.
Rozwiń
Gość
Gość (25 października 2016 o 11:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy siłownie na powietrzu to kasa wyrzucona w błoto - nie sądzę, codziennie widzę jak starsze osoby korzystają z urządzeń, takie osoby raczej nie pójdą na prawdziwą siłownię, a tu mogą sobie rozruszać kości
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2016 o 09:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po roku czasu nikt do tego zelastwa się nie dotknie, szkoda pieniędzy na takie siłownie na otwartym terenie. KTO TO FORSUJE, kto na tym zarabia?
Rozwiń
Gość
Gość (21 października 2016 o 09:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na te silownie to kasa wyrzucona w błoto, po roku cz
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!