sobota, 17 lutego 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik: Zamiast przychodni kino i sala obrad Rady Miasta

Dodano: 22 lutego 2017, 16:30

Filia kina Metalowiec, sala obrad Rady Miasta i punkt obsługi mieszkańców. To wszystko miałby się znaleźć w kamienicy przy ul. Kościuszki 26. Obecnie pod tym adresem mieści się przychodnia zdrowia.

W kamienicy przy ulicy Kościuszki 26 w Kraśniku podczas II wojny światowej swoją siedzibę miało gestapo. Po wojnie działał zaś tutaj posterunek milicji i areszt. Od kilkudziesięciu lat w budynku działa m.in. przychodnia zdrowia, w której leczą się mieszkańcy starej części Kraśnika.
Miasto ma jednak inne plany. Po przebudowie w kamienicy miałaby powstać m.in. sala wielofunkcyjna pełniąca funkcję sali widowiskowej, która służyłaby również jako sala obrad Rady Miasta (obecnie sesje odbywają się w budynku po byłej wartowni 24 Pułku Ułanów z Kraśnika, gdzie mieści się Urząd Stanu Cywilnego).

– Mamy problem z miejscem, gdzie mogłyby obradować Rada Miasta – przyznaje Emilia Łukasik, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku. – Za każdym razem trzeba dostosować salę ślubów do potrzeb radnych, montować system do głosowania i nagłośnienie. Zaś w starym Kraśniku brakuje nam reprezentacyjnych budynków na siedzibę rady. Budynek przy ul. Kościuszki 26 nadawałby się do tego idealnie.

To nie jedyny powód. – W starym Kraśniku nie ma też miejsc, gdzie mogłyby się spotykać członkowie stowarzyszeń. Budynek dawnego kina Pola jest w złym stanie technicznym. Wymaga gruntownego remontu – tłumaczy Łukasik. – W budynku przy ul. Kościuszki 26 mogłaby powstać taka sala spotkań, a także klubokawiarnia i niewielka sala kinowa. Byłaby to filia kina Metalowiec.

Urzędnicy dopuszczają też rozbudowę kamienicy w kierunku dziedzińca i ewentualne wyburzenie istniejącego budynku garażowo-magazynowego. Biorą też pod uwagę przeniesienie z ulicy Urzędowskiej na Kościuszki Urzędu Stanu Cywilnego.

– Przeniesienie USC nie jest przesądzone. To jedna z propozycji, która pojawiła się na spotkaniach z mieszkańcami na temat rewitalizacji miasta – zaznacza Łukasik. – Przemawia za tym też bliskość Urzędu Gminu i KRUS. Umieszczenie w sąsiedztwie punktu obsługi mieszkańców czy Sali obrad Rady Miasta nadałoby temu rejonowi spójny charakter.

Działająca w kamienicy przychodnia zdrowia ma umowę do 2020 r. Wypowiedzenia nie otrzymała.

– Jesteśmy w kontakcie z właścicielami i zapewniliśmy ich, że przychodnia może funkcjonować przynajmniej do końca 2017 roku – dodaje Łukasik. – Chcemy pomóc w znalezieniu nowej lokalizacji. Jest też możliwość, że po remoncie budynku przychodnia będzie mogła dalej działać w tym miejscu.

Póki co miasto szuka firmy, która przygotuje harmonogram przebudowy zespołu budynków przy ul. Kościuszki 26. Remont najwcześniej rozpocząłby się na początku 2018 r.

– Szczegóły prac pomoże nam ustalić opracowywany program przebudowy – dodaje Łukasik. – Znajdzie się w nim też analiza stanu technicznego budynku oraz poszczególnych instalacji.
Urząd Miasta w Kraśniku będzie się starać o dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

ABC
Stan
Użytkownik niezarejestrowany
(39) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ABC
ABC (3 marca 2017 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak. koniec drugiej kadencji zbliża sie wielkimi krokami., co do trzeciej nie mozna miec pewnosci, to trzeba wysprzedać w miescie wszystko co sie jeszcze da. Tez tak podejrzewam, że ten budynek z przyległym do niego terenem jest przeznaczony do sprzedaży. A jeżli juz nie sprzedany do pozostała im kwestie dopełnienia formalnosci. Stąd to mydlenie oczu mieszkancom inwestycjami na pograniczu absurdów.
Rozwiń
Stan
Stan (3 marca 2017 o 09:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zastanawia mnie jako mieszkańca miasta, dlaczego priorytetem władzy jest gruntowny remont budynku zadbanego, zarówno z zewnątrz jak wewnątrz, uzytkowanego, któremu w zaden sposób nie zagraża dewastacja. Natomiast nic sie nie robi z budynkiem na rondzie, który niszczeje i straszy ze swoim otoczeniem. Który jest marną wizytówka miasta i świadczy o jego włodarzach. Czyzby budynek ten miał podzielic los dworku modrzewiowego i stac sie prywatną własnoscią sali balowej z miejscami noclegowymi?
Rozwiń
Gość
Gość (28 lutego 2017 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tym budynkiem powinien sie zajac wojewodzki konserwator zabytkow, tak samo budynkami w ruinie naprzeciwko "malego kosciolka
Rozwiń
   Muzealnik
Muzealnik (28 lutego 2017 o 17:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CO za bzdury z muzeum, dobudowywanie jakiegos blaszaka, to mala dzialka, gdzie magazyny muzealnych, parking! Muzeum Krasnickie bylo pomyslane jako jedno, traktujace o historii I etnografii calego regionu, co za "madry " byl pomysl podzielenia , istniejacego juz muzeum, na dwa (poniewaz byl potrzebny etat dla zony kierownika muzeum, ktora nb byla ekonomistka , co za przygotowaniw muzealne! Zupelnie jak przygotowanie obecnej dyr.muzeum lubelskiego! BUDYNEK obecnego muzeum 24p.ul. MIAL byc tylko na chwile, nie mowie juz o drugim muzeum, gdzie BUDYNEK absolutnie nie spelnieina warunkow wystawowych, ANI przeciewpozarowych I standartow bezpieczenstwa dla zwiedzajacych ( waskie schody, jedno wyjscie). To przykre ,ze nawet za KOMUNY muzeum MIALo sie lepiej niz TERAZ! 1 dyw. Panc. Gen.Maczka (w ktorej skladzie byl 24 p.ul.) walczyla bohatersko, krasnik ma DLUGa histories I tradycje I musi to byc odpowiednio pokazane! Gdzie pokazanie zolnierzy wykletych z regionu krasnickiego, byli tacy! Uwazam, ze BUDYNEK na Kosciuszki powinien byc krasnickim, DOCELOWYMI muzeum! Sam BUDYNEK jest zabytkowy, ma sowoja historie ,m.in po wojnie torturowano tu dzialaczy antykomunistycznych,zb. Dokum.w lubelskim IPN. NA ADAPTACJE NIE POSZLOBY NA PEWNO 4,5mil zl! Dosc Blakania sie muzeum, mam NADZIEJE, ze po nastepnych wyborach samorzadowych beda rzadzic madrzejsi ludzie! Nie budujcie blaszkow w Krasniku, nie burzcie wiecej budynkow, remontujcie,konserwujcie, zachowajcie dla nastepnych pokolen! Zabytkowe jest piekne!
Rozwiń
ABC
ABC (28 lutego 2017 o 10:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Partyzanta tylko nie ruszać!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (39)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!