wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraśnik

Nie ma mieszkań socjalnych, więc mieszkają w szkole

Dodano: 17 listopada 2016, 07:23

Państwo Orzechowscy z Wilkołaza boją się, że stracą mieszkanie w budynku zarządzanym przez dyrektora zespołu szkół. Umowa najmu lokalu obowiązuje tylko do końca roku. – Ze swojej strony zrobię wszystko, żeby pomóc – zapewnia wójt gminy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Od czterech lat Orzechowscy mieszkają z 9-letnim synem na 14 mkw. W tym miesiącu urodzi im się drugie dziecko.

– To mieszkanie stanie się wtedy dla nas za małe. Zwolnił się większy lokal, ale jeszcze nie ma decyzji w naszej sprawie – mówi mężczyzna. – Takie mieszkanie to dla nas jedyna szansa, bo nie stać nas na kupno ani wynajem. Tutaj za czynsz płacimy tylko 32 zł plus opłaty.

Rodzina jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Jarosław Orzechowski pracuje w jednej z lubelskich firm. Oboje z żoną dostają też renty ze względu na orzeczenie o niepełnosprawności.

Jak tłumaczy wójt gminy Wilkołaz, ostateczną decyzję w tej sprawie będzie musiał podjąć zarządca budynku czyli dyrektor Zespołu Szkół w Wilkołazie.

– Państwo Orzechowscy mieszkali wcześniej w bardzo złych warunkach. Poprzedni wójt pomógł im znaleźć mieszkanie w tzw. domu nauczyciela. Nie jest to jednak mieszkanie socjalne przydzielone przez gminę – wyjaśnia Paweł Głąb, wójt gminy Wilkołaz. – Umowa najmu rzeczywiście obowiązuje do końca roku. Ja ze swojej strony zrobię wszystko, żeby pomóc w zapewnieniu im mieszkania. Tego, w którym mieszkają teraz lub większego. Dom nauczyciela jest jedyną możliwością, bo gmina nie ma lokali socjalnych.

Wójt przyznaje, że kilka miesięcy temu pojawiła się szansa na przeniesienie Orzechowskich do większego mieszkania o powierzchni ponad 44 mkw. 

– Ten lokal powinien zostać przydzielony rodzinie Orzechowskich, która za chwilę się powiększy i bardzo trudno będzie jej żyć na 14 mkw. – podkreśla Głąb. – Problem w tym, że nie zgadzają się na to nauczyciele należący do związku zawodowego działającego w zespole szkół. Uważam jednak ten protest za bezpodstawny. Przecież lokal stoi opusty, nikomu go nie zabieramy.

Co na to dyrektor Zespołu Szkół? – Czuję się trochę zakładnikiem całej sytuacji, bo z jednej strony widzę niezadowolenie nauczycieli, że lokale w domu nauczyciela trafiają do osób, które nie pracują w tym zawodzie, a z drugiej trzeba być przecież człowiekiem – mówi Jan Kozioł, dyrektor ZS w Wilkołazie. I zapewnia: – Orzechowscy nie zostaną wyrzuceni na ulicę. Umowa najmu na większy lokal jest już przygotowana, analizują ją jeszcze prawnicy. Będzie ona obowiązywać przez rok. Nie oznacza to jednak, że po upływie tego czasu rodzina zostanie bez mieszkania – zapewnia.

Czytaj więcej o: Wilkołaz Paweł Głąb
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (31 sierpnia 2017 o 00:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak czytam te komentarze i stwierdzam, że jest w nich tyle jadu, zazdrości, że aż jest to smutne. Z tego, co wiem to ta rodzina, która dostała pomoc w pełni na nią zasługuje. Ktoś poniżej napisał, że każdy może być kim chce tylko trzeba się uczyć. I jest to oczywiście racja pod warunkiem, że człowiek urodzi się w pełni zdrowy . W tym przypadku p. Orzechowska jest głuchoniema a jej mąż nie słyszy w kilkudziesięciu % i ma jeszcze inne problemy zdrowotne, które są nieodwracalne. Więc jeśli od urodzenia nie dostało się równych szans to ciężko jest pokonać niektóre bariery.jako społeczeństwo powinniśmy się cieszyć, że mają dzieci, wychowują je. I ludzie przestańcie liczyć cudze portfele. I wypisywanie o jakiejś patologii jest również nie na miejscu bo tam jej absolutnie nie ma. To jest biedna ale porządna rodzina, gdzie nie ma miejsca na sytuacje patologiczne. I jeszcze jedno sprostowanie, jak nie wiecie prawdziwych informacji o starej chałupie rzekomo sprzedanej to proszę nie pisać bzdur.
Rozwiń
Gość
Gość (15 lutego 2017 o 22:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby miał honor to już powinien się pakować albo błagać o przeniesienie na Ewunin.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2017 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zanim ktoś coś napisze to się zastanawia.Zresztą prymitywny język tej wypowiedzi o "chorych ludziach" zdradza jednoznacznie autora.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2017 o 12:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Ludzie chore" ? Czy ty masz problemy z egzystencją w społeczeństwie?!! Ludzie piszą to co uważają na ten temat i maja do tego prawo.Chcieli rozgłosu to go mają. Trzeba myśleć co się robi, a nie potem obrażać innych. Jest takie przysłowie zaczerpnięte ze znanej bajki :"Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka"- zastanów się co to znaczy?Tych łaskawych też ocenili już , lub ocenią wyborcy i komisje konkursowe . Na szczęście zasady moralne są zdrowe i bezlitosna ocena . Czy warto narażać innych?
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2017 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chore ludzie pisza glupie bajki
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!