poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Kraśnik

Olimpiada FIRST Global w Waszyngtonie: Kraśnicka dużyna druga na świecie

Dodano: 19 lipca 2017, 13:13
Autor: (aa)

(fot. Fot. Kraśnicka drużyna)

Młodzież z powiatu kraśnickiego, która reprezentowała Polskę na olimpiadzie FIRST Global w Waszyngtonie zajęła drugie miejsce. Kraśnicka drużyna rywalizowała z ponad 160 zespołami z całego świata.

Uczniowie z powiatu kraśnickiego polecieli na olimpiadę do Stanów Zjednoczonych ze skonstruowanym przez siebie robotem.

– Robot miał przede wszystkim się poruszać. Poza tym miał także zbierać plastikowe piłki i umieszczać je w odpowiednich miejscach. Na koniec musiał podnieść się na wciągniku  – relacjonuje Marcin Giza z Fundacji „Wschodni Klaster Innowacji”, który współtworzy kraśnicką drużynę. I dodaje: Młodzieży udało się skonstruować fantastycznego robota, który te wszystkie zadania wykonał.

Olimpiada FIRST Global w Waszyngtonie organizowana w dniach 16-18 lipca odbyła się po raz pierwszy. Pierwsze miejsce zajęła drużyna złożona z Węgrów, drudzy byli Polacy. – Trzecie miejsce zajęła drużyna z Armenii – mówi Giza. – Dla nas to zwycięstwo to ogromny prestiż. To był pierwszy tego typu turniej na świecie. To drugie miejsce jest dla nas bardzo ważne.

Polską drużynę tworzy m.in. sześć osób z ekipy „Spice Gears”. Są to uczniowie szkół z powiatu kraśnickiego, którzy są pionierami w Polsce jeśli chodzi o udział w amerykańskim programie FIRST. Celem tego programu jest rozwój wśród dzieci i młodzieży wiedzy i umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii i robotyki. „Spice Gears” brała już udział w prestiżowym konkursie FIRST Robotics Competition (FRC). W olimpiadzie w Waszyngtonie kraśnicką drużynę wspierał Polak mieszkający na stałe w Stanach Zjednoczonych. Z młodzieżą do USA poleciało również dwóch ich mentorów.

Zwycięska drużyna wraca do Polski w piątek po południu. – Organizujemy autokar, który pojedzie na lotnisko. Chcemy zabrać m.in. rodziców uczniów i pozostałych członków kraśnickiej drużyny. Będzie to taki komitet powitalny – zapowiada Giza.

Tymczasem idea propagowania i promowania robotyki będzie się w naszym regionie rozszerzać. Fundacja „Wschodni Klaster Innowacji” wspólnie z europosłem Krzysztofem Hetmanem będą organizować w przyszłym roku turniej wzorowany na FRC.

(fot. Fot. Kraśnicka drużyna)
(fot. Fot. Kraśnicka drużyna)
Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 lipca 2017 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wielkie brawa i gratulacje dla uczniów i nauczycieli, i sukcesów w waszej dalszej nauce i pracy, bardzo mnie cieszą sukcesy młodych, sam mam grubo ponad 60 lat.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!