sobota, 17 marca 2018 r.

Kraśnik

Plan ekologiczny w Kraśniku. Powstaną stacje roweru miejskiego

Dodano: 29 września 2015, 18:12
Autor: aa

System roweru miejskiego działa m.in. w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)
System roweru miejskiego działa m.in. w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Sześć stacji roweru miejskiego, ogniwa fotowoltaiczne na szkołach i przedszkolach, gruntowna przebudowa krytej pływalni. To plany miasta na najbliższe lata.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Na ostatniej sesji radni przyjęli „Plan gospodarki niskoemisyjnej miasta Kraśnik”. Obszerny dokument dotyczy lat 2015-2020. Chodzi m.in. o zmniejszenie zużycia energii cieplnej i elektrycznej.

– To jest niezmiernie ważny dokument nie tylko dla mieszkańców, ale też dla spółdzielni mieszkaniowych czy przedsiębiorców – podkreślał podczas ostatniej sesji rady miasta Michał Mulawa, rzecznik prasowy kraśnickiego ratusza. Mulawa jest też odpowiedzialny za pozyskiwanie środków zewnętrznych.

Miasto zaplanowało m.in. termomodernizację budynków oświatowych za ponad 5 mln zł. To kontynuacja dotychczasowych działań.

– Zostały do wykonania szkoły podstawowe nr 3 i 6 i Publiczne Gimnazjum nr 1 – wylicza Mulawa. – Czekamy tylko na rozpisanie konkursu przez Urząd Marszałkowski.

Urzędnicy z Kraśnika chcą też aby na budynkach miejskich pojawiły się ogniwa fotowoltaiczne. – One produkowałyby prąd na potrzeby własne, z nadwyżki byłyby oddawane do sieci – tłumaczy Mulawa. – Zastanawialiśmy się też czy na budynkach szkół i przedszkoli nie powinny pojawić się solary. Jednak po dyskusji i z doświadczeń innych miast wynika, że lepiej zamontować jest ogniwa fotowoltaiczne niż kolektory słoneczne. W miesiącach kiedy jest najgoręcej szkoły stoją puste.

Przebudowana z wykorzystaniem pomp ciepła, instalacji solarnych i ogniw fotowoltaicznych ma być również kryta pływalnia. – Chodzi o to, by zużywała dużo mniej energii – podkreślał Mulawa.
Wśród planowanych inwestycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Kraśniku znalazły się m.in. przebudowa wiat przystankowych. Na nich zostaną zamontowane ogniwa fotowoltaiczne, które będą zasilać wyświetlacze informujące o czasie przyjazdu autobusu.

Miasto chce też zmodernizować uliczne oświetlenie i rozbudować system ścieżek rowerowych. – Burmistrz jest już po pierwszych konsultacjach z rowerzystami i wójtami okolicznych gmin – podkreśla Mulawa.

Na tym nie koniec. – Planujemy też budowę systemu roweru miejskiego – dodał Mulawa. – Chcemy starać się o środki z różnych źródeł.

Miasto planuje sześć stacji roweru miejskiego.

Gość
Gość
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 października 2015 o 06:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sygnalizacje świetlną źróbcie na skrzyżowaniu Fabrycznym bo makabra tam jechać w godzinach szczytu to jest najważniejszą sprawą Ludzie jadą i klną

Już jedne zrobili na Budzyniu, w efekcie czego w godzinach szczytu korek w kierunku Kraśnika Lubelskiego sięga aż do "Marzenia". Dziękuję. Nie grzebcie nic przy sygnalizacjach, tylko poprawcie jakość nawierzchni dróg.

Rozwiń
Gość
Gość (6 października 2015 o 19:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeżeli będzie projektował ścieski rowerowe ten kto na ul. Granicznej to.. lepiej nic nie robić. Scieszki rowerowe powinny być asfaltowe. Tak jak na AL. Kraśnickich.
Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2015 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W kraśniku to prawie wszyscy mają rowery ci z okolicy poruszają się własnymi zresztą gdzie tu jeździć, bo raczej nie spodziewacie się inwazji turystów no chyba że do zwiedzania dworku modrzewiowego.
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 15:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kiełbaska wyborcza, karkówka i pieczarki, smaczna ale w domowym zaciszu, a nie z ust pseudo polityków próbujących nimi być !!! Po co to wszystko i dla kogo ? Musicie zrozumieć, że to wszystko jest robione tylko i wyłącznie dla pokolenia 60-75+ bo ono jeszcze głosuję, młodzi już nie !!! W d...pie to mają, więc to walka tylko o ich głos. Kultura zdechła już dawno, wszystkie inne ościenne miasta, gminy coś tam robią albo próbują a tu nic cisza i spokój. Sanatorium - uwielbiam to, cisza i spokój...Tak więc panowie złapcie się za jaja przyciśnijcie sobie je do zlewu i nie wmawiajcie ludziom, że to ma sens i smak.
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2015 o 15:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Padł kolejny rekord na Lotnisku Lublin - nikogo to nie dziwi !!! 29 tyś pasażerów !!! Wszyscy młodzi stąd emigrują, więc dla kogo te rowery, wiaty, ścieżki, wystarczy popatrzeć na ulicę graniczną i ścieżkę jaka nią prowadzi. Droga główna do zalewu czyli nadstawna - to koszmar komunikacyjny. Ścieżki rowerowej nadal nie ma !!! Więc o co kaman się pytam ???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!