czwartek, 22 lutego 2018 r.

Krasnystaw

„Ojczyzna” niezgody. Konflikt w rolniczym związku zawodowym

Dodano: 8 kwietnia 2017, 21:46

Marek Frącek, wiceprzewodniczący, Zbigniew Małysz, przewodniczący Komisji Rewizyjnej i Jacek Mataczyński, członek zarządu ZZR „Ojczyzna”
Marek Frącek, wiceprzewodniczący, Zbigniew Małysz, przewodniczący Komisji Rewizyjnej i Jacek Mataczyński, członek zarządu ZZR „Ojczyzna”

Działacze Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna” powoli odzyskują wgląd w dokumentację i finanse swojej organizacji. Właśnie dowiedzieli się, że Krajowa Rada Izb Rolniczych żąda od nich zwrotu ponad 33,3 tys. zł wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem.

Przez jedenaście lat, czyli od śmierci pierwszego przewodniczącego „Ojczyzny” Leszka Zwierza, związkiem zarządzały dwie osoby: Lucjan Cichosz i Mariusz Gołębiowski.

Podczas zjazdu delegatów 11 grudnia 2016 r. w Żółkiewce, przewodniczącym został wybrany Lucjan Cichosz (formalnie pełnił obowiązki przewodniczącego tylko do końca grudnia 2006 r.). Jednocześnie delegaci podjęli uchwałę o wykluczeniu ze swoich szeregów Mariusza Gołębiowskiego. Wyszli z założenia, że nigdy nie wybrali go na to stanowisko, tymczasem to właśnie on, jako dyrektor biura, miał uniemożliwiać im wgląd w związkową dokumentację.

Akurat tej uchwały Cichosz nie podpisał. Tłumaczył zarządowi, że usunięcia Gołębiowskiego, którego sam mianował swoim zastępcą, nie życzy sobie minister rolnictwa. Ostatecznie przewodniczący nie nawiązał też współpracy z nowo wybranym zarządem. W związku z tym zarząd usunął go z organizacji i wybrał nowego przewodniczącego p.o., którym został Janusz Kobylański.

Cichosz, który wpisał się na listę delegatów i podpisał zjazdowe uchwały (w sprawie wyboru nowego zarządu i zmianie siedziby związku) nadal twierdzi, że to nie był zjazd, ale spotkanie towarzyskie.

– To nie był zjazd krajowy – utrzymuje Cichosz. – Zgodnie z zapisami KRS, to ja jednoosobowo zarządzam związkiem. Wyprowadziłem go na prostą, a teraz ci, którzy do tej pory się lenili, chcą go zawłaszczyć.

– Ten zjazd został zwołany na prośbę członków założycieli związku – mówi Krzysztof Madej, lider małopolskich struktur „Ojczyzny” i uczestnik zjazdu. – Zależało nam, aby po 11 latach ożywić związek, przywrócić mu pierwotną funkcję i odzyskać nad nim kontrolę. Sam Cichosz po śmierci Zwierza uchwałą naszego Zarządu Krajowego został powołany na przewodniczącego jedynie do końca 2006 r. Został też zobowiązany do zwołania przed tym terminem zjazdu delegatów. Nie zrobił tego, a więc przez 10 lat, do 11 grudnia 2016 r., nie był już przewodniczącym.

Madej podkreśla, że w 2007 r. kilkakrotnie dzwonił do Cichosza upominając się o zwołanie zjazdu. Pytał też o losy związkowego lokalu przy ul. Targowej w Warszawie oraz należącego do „Ojczyzny” ośrodka wypoczynkowego. Rozmowy miały burzliwy przebieg, ale odpowiedzi na pytania nie było. Sam Cichosz zapytany przez nas, czy przed 11 grudnia 2016 r. zwołał zjazd, odparł, że… nie pamięta.

Zdaniem Madeja, ale i Zbigniewa Małysza, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, nazwisko Cichosza jako przewodniczącego ZZR „Ojczyzna” figuruje w KRS jedynie za sprawą uchwały Zarządu Krajowego z 2006 r. Nowy zarząd wystąpił już o zaktualizowanie zapisów.

– Po próbach dogadania się z Cichoszem udaliśmy się w końcu do krasnostawskiego urzędu pocztowego gdzie przedstawiliśmy uchwalę zjazdową w sprawie zmiany adresu związku – mówi Jacek Mataczyński, członek nowego zarządu. – Na tej podstawie adresowana do związku poczta jest teraz przekierowywana do naszej siedziby. Dzięki temu wiemy coraz więcej o poczynaniach Cichosza i Gołębiowskiego. Jesteśmy też coraz bliżsi podzielenia się tą wiedzą z CBA.

Przez „Ojczyznę” przepływają duże pieniądze. Ministerstwo Rolnictwa dotuje kwotą 4 mln zł rocznie sześć rolniczych organizacji związkowych, które należą do COPE, czyli instytucji zrzeszającej takie organizacje z krajów unii. Z wiedzy nowego zarządu wynika, że „Ojczyzna” ma mieć z tego 17 proc.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 listopada 2017 o 23:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ten PAn Cichosz to zaprzeczenie programu PIS tzw dobrej zmiany "wstyd
Rozwiń
Gość
Gość (22 kwietnia 2017 o 10:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cichosz był już w każdej możliwej partii. Cichosz w PISie to tak jak by diabła przebrać w ornat aby ogonem na msze dzwonił.
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 11:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A jakie interesy robi w Elewarze i Małopolskiej Hodowli - kasa płynie strumieniem.
Rozwiń
Gość
Gość (13 kwietnia 2017 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każda władza, każdy system dla L. był super , więc czego "CHŁOPY " oczekujecie , przecież robienie wszystkich w "bam -buko" a przy okazji kasa i stanowiska dla siebie to jego specjalność . Należy się wam to za waszą głupotę.
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2017 o 20:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
już dawno ktoś się powinien wziąć za ten kanapowy Związek i pana L.C., który tylko kolekcjonuje państwowe posady za włażenie w pewną część ciała pewnemu panu z Białegostoku
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!