Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

1 kwietnia 2017 r.
10:25

Rewolucja na rynku mleczarskim. Spółdzielnia eliminuje pasze GMO

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
2 4 A A

Radzyński Spomlek chce być wolny od GMO. Wdraża już program eliminacji pasz GMO.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi m.in. o przejście  ze skupu mleka produkowanego w oparciu o pasze tradycyjne na skup mleka wytwarzanego bez użycia pasz z roślin modyfikowanych genetycznie.

– Jako nowoczesne przedsiębiorstwo chcemy nadążać za wymaganiami swoich konsumentów i dlatego już teraz zaczęliśmy wdrażać procedury związane z uwolnieniem mleka od GMO – mówi Emilia Pożarowszczyk, kierownik marketingu w Spomleku. Jak dodaje, za reorganizacją przemawiają także „liczne głosy ze świata naukowego, które wciąż podają w wątpliwość bezpieczeństwo spożywania produktów zawierających GMO w swoim składzie”.

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek będzie działać dwutorowo: stworzy dostawcom możliwości produkcji mleka bez GMO oraz opracuje wewnętrzny system kontroli mleka. – Dostawcy otrzymają listy firm paszowych, które posiadają odpowiednie pasze. Również w dziale zaopatrzenia dostawców Spomleku będą dostępne wyłącznie odpowiednio certyfikowane pasze – zaznacza Agnieszka Kamela, dyrektor skupu surowca Spomleku. – Rozpoczęliśmy już cykl szkoleń dla naszych dostawców mleka, na których informujemy jak ważna jest dostawa pasz, a szczególnie transport, bo nawet niewielka ilość paszy GMO może zanieczyścić cały samochód paszy NON GMO – tłumaczy Kamela.

Natomiast wewnętrzny system kontroli będzie polegał m.in. na regularnym badaniu mleka w gospodarstwach dostawców.

– Rewolucja na rynku mleczarskim nie będzie wiązała się z wielkimi kosztami poniesionymi przez producentów – uspokaja dyrektor skupu surowca. – Z naszej symulacji wynika, że wzrost kosztów produkcji mleka powinien zamknąć się w 2 do 4 groszy za litr – dodaje.

Wdrażanie programu NON GMO ma związek z planami wejścia w życie w 2019 roku ustawy paszowej wprowadzającej zakaz wytwarzania, wypuszczania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych. – Choć ustawa wejdzie w życie dopiero za 2 lata, juz teraz rozpoczęliśmy przygotowania do zmian w produkcji, a jej pełne uruchomienie zgodne z nowymi standardami planujemy na 1 stycznia 2018 roku – zapowiada Aneta Mostowiec, rzecznik firmy.

Oznacza to, że skupowane przez Spomlek mleko od 2018 roku będzie pochodziło od krów żywionych paszami wolnymi od GMO.

Mleko do radzyńskiej mleczarni dostarcza ok. 1300 rolników, rekordziści nawet 800 tys. litrów rocznie. Jako pierwsza taki program wdrożyła OSM Piątnica, która od ubiegłego roku nie skupuje mleka od krów karmionych paszami zawierającymi GMO.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 05:15
Ludzie ty chodzi o jedno tanio kupić drogo sprzedać .Jak tu rolnika wydoić.Żywiec w 1994 roku kosztował tyle samo co dziś a wędliny?
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 20:36
"Chodzi m.in. o przejście ze skupu mleka produkowanego w oparciu o pasze tradycyjne" ??????????? tradycyjne ? czy autor trzeźwo to zdanie napisał ? GMO ZAWSZE TRUCIZNĄ BYŁO I BĘDZIE
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 20:27
Początek dobry, a co z antybiotykami ? Nie wyobrażam sobie by obory liczące min po 100 szt nie używały antybiotyków i innych świństw ! GMO to za mało ! A rolnictwo indywidualne zostało zniszczone przez PSL ( czyt. zsl ) krowy na wsi nie uświadczysz ! Powprowadzali idiotyczne ustawy między innymi o " uboju " gdzie biedny chłop musi wydawać kasę na biurokrację, inspektorów i weterynarzy a do tego grożą kary do 3 lat więzienia. PSL to banda złodziei którzy uwłaszczyli się na biednych sąsiadach, a teraz mają setki ha. !
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 12:46
A koszty jak zwykle na rolnika .Tona śruty gmo kosztuje ok 2000 zł a non gmo 3000 zł czyli jedną trzecią .to Spomlek za litr płaci 9gr ,według tego przelicznika
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2017 o 05:15
Ludzie ty chodzi o jedno tanio kupić drogo sprzedać .Jak tu rolnika wydoić.Żywiec w 1994 roku kosztował tyle samo co dziś a wędliny?
Avatar
Gość / 2 kwietnia 2017 o 20:36
"Chodzi m.in. o przejście ze skupu mleka produkowanego w oparciu o pasze tradycyjne" ??????????? tradycyjne ? czy autor trzeźwo to zdanie napisał ? GMO ZAWSZE TRUCIZNĄ BYŁO I BĘDZIE
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 20:27
Początek dobry, a co z antybiotykami ? Nie wyobrażam sobie by obory liczące min po 100 szt nie używały antybiotyków i innych świństw ! GMO to za mało ! A rolnictwo indywidualne zostało zniszczone przez PSL ( czyt. zsl ) krowy na wsi nie uświadczysz ! Powprowadzali idiotyczne ustawy między innymi o " uboju " gdzie biedny chłop musi wydawać kasę na biurokrację, inspektorów i weterynarzy a do tego grożą kary do 3 lat więzienia. PSL to banda złodziei którzy uwłaszczyli się na biednych sąsiadach, a teraz mają setki ha. !
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2017 o 12:46
A koszty jak zwykle na rolnika .Tona śruty gmo kosztuje ok 2000 zł a non gmo 3000 zł czyli jedną trzecią .to Spomlek za litr płaci 9gr ,według tego przelicznika
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 1

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 7 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 2

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 12

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 8

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 39 7

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 235 52

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 3 16

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 61 64

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 6

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 22 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 19 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!