Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

9 lutego 2020 r.
16:52

Gdzie w Lublinie czterech facetów dobrze zje? 7 miejsc na męską kolację marzeń

107 28 A A

Męska kolacja marzeń nie jest skomplikowana: na dobry początek śledź, potem żurek lub kwaśnica. Na drugie dobry szaszłyk, potem golonka i żeberka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedstawiamy siedem najciekawszych miejsc w Lublinie na taki wypad. Jak zwykle nasz wybór jest subiektywny, a kolejność barów i restauracji jest ułożona w porządku alfabetycznym.

Anuszik Grill Bar

Najsłynniejsza miejscówka na Czechowie. Dyskretnie schowana, z małym ogródkiem za lokalem. W środku duży grill, kilka stolików, koza, która grzeje zimą i drewno, które daje ogień. No i ten zapach szaszłyków. Kto raz zje, będzie wracał.

O ormiańskiej knajpce, prowadzonej przez Emmę i Gagika Melkonian, ormiańskie małżeństwo osiadłe w Lublinie, dowiedziałem się od Lecha Cwaliny z „Hades-Szeroka”, który jest fanem ormiańskiej kuchni. To on powiedział mi, że na ulicy Paderewskiego można zjeść horovac (szaszłyk), dolmę (gołąbki) i golonki przyrządzane przez Gagika, na które zjeżdżają się smakosze z całego Lublina. Jakość się potwierdziła. Ktoś powie szaszłyk, jak szaszłyk. W Anusziku liczy się także atmosfera. Tu można wytchnąć od obowiązków zawodowych i domowych, pogadać, poradzić się starszych.

A szaszłyk robi się tak: mięso pokroić na kawałki, wymieszać z solą i pieprzem, skropić octem, obłożyć plastrami cebuli. Odstawić na 24 godziny. Nabijać na szpadki, piec pół godziny nad żarem, polewając bulionem.

Grodzka 16

Smakosze jadą tu na jedno danie: niebywale dobrą golonkę z młodego prosiaka, duszoną w piwie miodowym. Co ciekawe, golonki sprowadzane są z Niemiec. Kruchości i soczystości mięsa opisać się nie da. Szef kuchni podaje ją z kartoflami i marynowanymi buraczkami. Coś pięknego.

Świetne są także żeberka w sosie barbecue, chyba najlepszym w mieście. Sos ma zapach wędzonki, kucharz robi go na bazie przecieru pomidorowego, octu, przypraw oraz brązowego cukru.

Grill Bar przy Witosa

Świetna golonka z grilla, pierwszorzędna kiełbasa z wędzarki i plastry szynki z rożna. Wybitne małosolne, kiszone i korniszony. Wsiadać i jechać na wyżerkę nie z tej ziemi.

Golonka od Pana Sławka zajmuje miejsce na lubelskim podium. Po pierwsze starannie dobrany produkt - od małych, lokalnych dostawców. Mięso jest pachnące, aromatyczne, nie trzeba go katować saletrą, żeby skruszało, ani przyprawami.

Po drugie: naturalne przyprawy do solanki, które dyskretnie doprawiają smak.

Po trzecie: gotowanie w rosole.

Po czwarte: grill opalany drewnem.

Po piąte: szef Sławek ma rękę i serce do golonki. Do golonki idą wyśmienite ogórki w kilku wersjach. Zgodnie z rytmem natury: najpierw małosolne, potem kiszone z beczki, potem dobrutkie małosolne.

Chata - karcma regionalna

Kultowy lokal. Wiejska chata w środku miasta. Muzyka na żywo, kelnerki w strojach regionalnych. Ciepło, klimat jak w domu, swojskie jedzenie. Dobry adres. Nic dziwnego, że ciągle trudno tam o miejsce.

Co warto zamówić? Śledzie na początek. Prawdopodobnie najlepszy żurek w mieście, podany w chlebie. Flaki pitraszone po polsku też dają radę. Hitem jest skwierczonka, aromatyczne mięso z cebulą.

Spróbujcie też pieczonej szynki z kartoflami, golonki i żeberek. Ale myli się ten, kto pomyśli, że to tylko chłopskie koryto. Jadłem tam Danie dziedzica: polędwiczki wieprzowe faszerowane piersią z młodej kury w borowikach. Do tego kartofle w mundurach i ogórek kiszony.

Zobacz także: Najlepsze restauracje w Lublinie według rankingu TripAdvisor

Hades Szeroka

W Hadesie zjecie tatara na kilka sposobów. Od klasycznego, przez świetny tatar po ukraińsku, a skończywszy na tatarze z grzybkami leśnymi.

Panowie lubią tu zadysponować cebulową, która stawia na nogi. Cebulowa jest dobra, bo Elżbieta Cwalina, właścicielka lokalu jest romanistką i zna się na francuskiej kuchni. Cebulową gotuje się według jej autorskiego przepisu.

Królową męskich eskapad jest w Hadesie golonka, której sposób przyrządzenia wymyślił Kazimierz Grześkowiak, autor słynnego przeboju „Chłop żywemu nie przepuści”

Pośpiech

Najpierw była w tym miejscu restauracja „Sportowa”. Sportowa, bo po drugiej stronie znajdowała się hala sportowa „Koziołek”, gdzie odbywały się mecze. I działało kino. W „Sportowej” podawano wódeczkę. A ponieważ to kolidowało ze sportem, zamieniono na bar „Pośpiech”, w którym klasa robotnicza mogła szybko zjeść posiłek, już bez wódeczki.

Choć zamiast piwa dają tam kompot, to smakosze organizują do „Pośpiechu” wyprawy tematyczne. Najpopularniejszym tematem jest ozorek w sosie chrzanowym. Zaraz potem wątróbka i gulasz z serc. „Pośpiech” to smaki, jakich na próżno szukać w innym miejscu. No bo gdzie jeszcze zamówić pierogi z dutkami (płuckami).

Przystań

Trwa w Lublinie niezmiennie i od lat. Zmienia się na lepsze, ale wyśmienita kuchnia polska jest tam cały czas. Za restauracją stoi własny zakład, produkujący wędliny.

Co zamawiamy? Zawsze na początek Trio śledziowe. Kelner przynosi 3 śledzie i 3 kieliszki. Śledzie są z cebulą, w śmietanie i na ostro. Ale koneserzy jadą tu na cynaderki; z patelni i w śmietanie. Najsłynniejsza gorąca przystawka, hit przedwojennego życia restauracyjnego w Lublinie, warta jest co najmniej 3 godzinnego posiedzenia.

Potem idzie barszczyk z kołdunami i słynne zrazy z kluseczkami, w sosie węgierskim. Ikona kuchni PRL-u zyskała w Przystani luksusowy sznyt.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium