Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

8 lutego 2014 r.
18:00
Edytuj ten wpis

Kulinarna Mapa: Jak przyrządzić słynne piaseckie flaki?

34 3 A A

Radzi Jaga Sieczkarz, właścicielka baru Barrakuda w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Flaki to potrawa nierozerwalnie związana z Piaskami pod Lublinem. Podawano je w restauracji Rarytas. - Są najlepsze w Polsce - wpisał się do księgi pamiątkowej Wiktor Zin. Chwaliły je Maryla Rodowicz i Anna Seniuk. Zajadał się nimi Wiesław Gołas. - Mój ojciec Ryszard Sieczkarz stworzył Rarytas. Kazał kucharzom kłaść na każdej porcji flaków kawałek świeżego masła - mówi Jaga Sieczkarz, jego córka. Przyrządzamy flaki Jak gotowano flaki w Rarytasie? Najpierw na kościach i przyprawach przygotowywano esencjonalny wywar. Wielokrotnie czyszczone i sparzone flaki zalewano zimną wodą i wywarem. Gotowano cztery godziny. Jarzyny (seler, pietruszka, por, cebula) krojono w paski, zalewano małą ilością wody i duszono. Na tłuszczu rumieniono mąkę, rozprowadzano wywarem z flaków. Dodawano uduszone i pokrajane flaki, po zagotowaniu przekładano do misek, skrapiając każdą porcję masłem. Czy słynne piaseckie flaki można przyrządzić w domu? - Jasne, że tak. Dziś już nie trzeba się tyle natrudzić. Gotowe, pokrojone, wstępnie obgotowane flaki możemy kupić w sklepie - mówi Sieczkarz. Składniki: 1 kg kości wołowych, 1,5 kg flaków, 1 włoszczyzna bez kapusty, 1 cebula, pół kostki smalcu, 4 łyżki mąki, 1/3 kostki masła, majeranek, sól, pieprz. Wykonanie: na kościach i włoszczyźnie (odłożyć 1 marchewkę i 1 pietruszkę) ugotować wywar. Odszumować, odcedzić. Wrzucić flaki. Gotować 40 minut. Na patelni rozgrzać smalec, wrzucić mąkę, zrobić rumianą zasmażkę, dodając wodę. Dodać do flaków. Na patelni zeszklić cebulę, dodać do potrawy. Ta tarce o grubych oczkach zetrzeć marchew i pietruszkę, wrzucić do garnka z flakami, doprawić solą z pieprzem i gotować 15 minut, na koniec wrzucić masło i doprawić roztartym w rękach majerankiem. Jak to smakuje? Jadłem flaki w Rarytasie. Pierwszy raz z Anną Seniuk w latach osiemdziesiątych. Lubię delikatne flaki z dobrym mięsem w restauracji "U Elizy”; też w Piaskach. Chwalę sobie flaki w Karczmie Piastowskiej, mieszczącej się w Niemcach. Ale kiedy Jaga Sieczkarz zrobiła je według przepisu ojca, byłem wzruszony. Świeże, parujące, ze wspaniałym posmakiem wołowiny - bardzo mi smakowały. Ich gęstość pochodziła z tego, że ugotowano je na kościach, co sprawia, że po zastygnięciu tworzą galaretę. Tak jak ojciec, Jaga położyła na mojej porcji dodatkowy kawałek masła (mimo, że masło już w nich było). Delikatny aromat majeranku mieszał się z aromatem historii, bo na ścianach Barrakudy wiszą rodzinne fotografie. Co jeszcze do flaków? Flaki z Barrakudy są niemal kanoniczne. Kiedy do gotującego się rosołu dodamy oczko wołowe, pokrojone następnie w paseczki, flaki będą bardziej na bogato. Możemy jeszcze spróbować zrobić "trippa alla fiorentina”. Czyli flaki po florencku. Flaki robione na sposób włoski gotuje się w aromatycznym rosole z dodatkiem pomidorów i wina. Jest w nich także więcej warzyw (szalotka, seler, czosnek) i ziół. Na wydaniu posypuje się każdą porcję tartym parmezanem i świeżą miętą. Można także dodać odrobinę szafranu.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
karol / 9 lutego 2014 o 12:25

Flaki piaseckie są bardzo dobre, jednak znacznie lepsze były flaki warszawskie w słynnym Barze u Flisa. Dziennie przerabiano tam około pół tony flaków wołowych, a kolejka kończyła na dworze. To były flaki! Z flaków piaseckich osunąłbym zasmażkę, która ani smaczna, ani zdrowa...

Avatar
taewe / 9 lutego 2014 o 10:12

w piaseckich flakach nie ma nic szczególnego więc dziwi mnie ciągłe drążenie tematu,a pozatym restauracja nigdy nie była na poziomie przyzwoitym tylko starą komunistyczną jadłodajnią,flaki wszystkim smakowały bo w kryzysie nigdzie ich nie było,a wiesniaki jadac z miasta czasem zajezdżali na cudowne flaki.Teraz są ogólnodostępne wiec w wielu domach robi sie je całkiem przyzwoite i smaczne.

Avatar
Ogień / 9 lutego 2014 o 09:56

Wszystko fajnie tylko czemu Pan Waldemar Sulisz ciągle powtarza tematy kulinarne? Czemu nie szuka nowych ścieżek i możliwości....???

Avatar
karol / 9 lutego 2014 o 12:25

Flaki piaseckie są bardzo dobre, jednak znacznie lepsze były flaki warszawskie w słynnym Barze u Flisa. Dziennie przerabiano tam około pół tony flaków wołowych, a kolejka kończyła na dworze. To były flaki! Z flaków piaseckich osunąłbym zasmażkę, która ani smaczna, ani zdrowa...

Avatar
taewe / 9 lutego 2014 o 10:12

w piaseckich flakach nie ma nic szczególnego więc dziwi mnie ciągłe drążenie tematu,a pozatym restauracja nigdy nie była na poziomie przyzwoitym tylko starą komunistyczną jadłodajnią,flaki wszystkim smakowały bo w kryzysie nigdzie ich nie było,a wiesniaki jadac z miasta czasem zajezdżali na cudowne flaki.Teraz są ogólnodostępne wiec w wielu domach robi sie je całkiem przyzwoite i smaczne.

Avatar
Ogień / 9 lutego 2014 o 09:56

Wszystko fajnie tylko czemu Pan Waldemar Sulisz ciągle powtarza tematy kulinarne? Czemu nie szuka nowych ścieżek i możliwości....???

Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 0 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 0 4

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 0 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 0 11

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 0 2

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 0 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 0 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt
26 maja 2018, 12:00

Skład sztuki. Interaktywna wystawa dla dzieci w Galerii Labirynt 0 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na wernisaż interaktywnej wystawy dla dzieci Skład sztuki. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w sobotę, 26 maja o godz. 12.

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą

Lubelskie: Nowe pociągi w tym roku nie przyjadą 0 4

Miały pachnieć nowością, koić klimatyzacją i zapewniać pasażerom bezprzewodowy internet. W takich warunkach miały nas wozić po trasach regionalnych, np. z Lublina do Chełma i Dęblina. Miały, ale na razie nie będą. Unieważniony został przetarg na dostawę 11 pociągów elektrycznych dla województwa lubelskiego

100 milionów złotych na fotonikę!

100 milionów złotych na fotonikę! 0 0

100 mln zł na fotonikę – wspólne przedsięwzięcie NCBiR i samorządu województwa lubelskiego Samorząd województwa lubelskiego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wspólnie wspierają projekty w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych. Na ten cel przeznaczono aż 100 milionów złotych.

Havana Nights w El Cubano
26 maja 2018, 21:00

Havana Nights w El Cubano 0 0

W sobotę, 26 maja o godz. 21 w klubie El Cubano (ul. Zesłańców Sybiru 5) odbędzie się impreza z cyklu Havana Nights.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!