środa, 21 marca 2018 r.

Łęczna

Enea kupuje elektrownię. Bogdanka ma zbyt na węgiel na lata

Dodano: 28 grudnia 2016, 11:04
Autor: p.p.

Tuż przed świętami Enea, właściciel kopalni w Bogdance, podpisała z ENGIE (dawniej GDF Suez) umowę warunkową zakupu 100 proc. akcji tej firmy. Enea przejmie elektrownię Połaniec oraz projekt siłowni w Starej Wsi pod Łęczną.

Wartość kontraktu uzgodniono na nieco ponad miliard złotych. – Podpisanie umowy z ENGIE otwiera nam drogę do przejęcia Elektrowni Połaniec, która należy do grona młodszych i nowocześniejszych elektrowni systemowych w Polsce – powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei.

Inwestycja wpisuje się w realizację strategii rozwoju Grupy Enea w perspektywie do 2030 roku. – Liczymy, że już wkrótce, dzięki inwestycji, wzmocnimy rynkową siłę naszej grupy. Zlokalizowany w południowo-wschodniej Polsce wydobywczo-wytwórczy kompleks Kozienice-Bogdanka-Połaniec przyniesie szereg korzystnych synergii. Będzie on także wzmacniał bezpieczeństwo energetyczne kraju i pewność dostaw do odbiorców – podkreślił prezes Kowalik. Efektem synergii będzie także zapewniony na dziesięciolecia zbyt węgla wydobywanego w Bogdance.

Elektrownia Połaniec ma wiele cech wspólnych z należącą do Enei Elektrownią Kozienice. Obie elektrownie mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego kraju i wytwarzają energię z wykorzystaniem bloków klasy 200 MW. Głównym dostawcą surowca dla Połańca i Kozienic jest należąca do Grupy Enea górnicza spółka Lubelski Węgiel Bogdanka. Dodatkowo Elektrownia Połaniec należy do grona młodszych elektrowni systemowych w Polsce.

Wraz z finalizacją tego kontraktu Enea przejmie dokumenty związane z projektem budowy siłowni w Starej Wsi pod Łęczną. Przypomnijmy, że Engie kupiła już grunty w tej miejscowości oraz zaczęła proces oceny środowiskowej.

sztajger
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

sztajger
sztajger (1 stycznia 2017 o 19:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pewnie gościu zasuwasz w RGB i żal dupę ściska że nie w LWB. Sami jesteście sobie winni, gdyby nie było chętnych do pracy w tych spółkach to kopalnia brałaby bezpośrednio do siebie na robotę, a tak 700 osób zapieprza za te 2000 PLN. Trzeba być idiotą by się godzic na takie warunki. Kopalnia oszczędza na wydatkach personalnych, bo jak ma do wyboru zatrudnić za 2000 netto lub 4000 netto, to Szlaga wybierze tego za niższą kwotę. Proste?
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2016 o 20:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taki zajebisty rozwój zapowiadają??? Nie rozumiem tylko polityki LWB??? dlaczego postanowili zatrudniać ludzi tylko z RGB i MR tak jak jest to obecnie podane w komunikacie dot. rekrutacji. Powinni właśnie zrobić tak, że e wszystkich spółek pozabierać co cenniejszy narybek, i dac tym ludziom godne warunki pracy i zatrudnienia. Rozumiem te dwie spółki córki niech mają pierszeństwo, ale i niech dadzą szansę też innym.
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2016 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co my mamy do powiedzenia jak krakus z poznaniakiem interesy robią za nasz węgiel ?
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2016 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie biadol nie samą piłką kopaną można żyć są jeszcze inne dyscypliny na które szkoda było pieniędzy władzom ale można je samemu uprawiać bez sponsoringu. Jeżeli już tak bardzo chcesz to proszę bardzo zapłać za bilet na mecz kilkaset złotych żeby było sprawiedliwie i Górnik Łęczna był samowystarczalny i nie wyciągał graby do naszych kieszeni. Akurat podzielam zdanie prezesa nie będzie g...wniaż (piłkarz) bez szkoły jeździł lepszym samochodem niż ja za kilka godzin treningu dziennie. A co do budowy elektrowni to trzymam kciuki tylko żeby kominy były odpowiednio wysokie żeby dym ni opadał w pobliżu :)
Rozwiń
Gość
Gość (28 grudnia 2016 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Praca jest chleb z tego też będzie .ale na sport to już niema . Lepiej brać radzie nadzorczej kasę niż ludziom dać igrzyska [ sport w Łęcznej ] Życie jest tak krótkie .szkoda go tracić tylko na zapieprz .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!