poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Łęczna

UOKiK: zarzuty Bogdanki niezasadne, bo węgiel się nie przeterminuje

Dodano: 29 czerwca 2015, 16:54
Autor: drs, p.p.

Lubelski Węgiel Bogdanka (fot. Maciej Kaczanowski)
Lubelski Węgiel Bogdanka (fot. Maciej Kaczanowski)

Zarzuty Lubelskiego Węgla Bogdanka wobec Kompanii Węglowej są niezasadne – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego zdaniem brak jest podstaw do interwencji na rynku węgla. Spółka z Bogdanki oskarżała śląską konkurencję o to, że sprzedaje węgiel poniżej kosztów wydobycia, a różnicę w cenie pokrywa pieniędzmi przekazywanymi w ramach niedozwolonej pomocy publicznej. LW Bogdanka spodziewała się takiej odpowiedzi UOKiK.

– Polityka cenowa Kompanii Węglowej nie stanowi praktyki ograniczającej konkurencję – stwierdza UOKiK w oficjalnym komunikacie. Urząd uznał, że „drapieżnictwo cenowe” to czyn mający wyeliminować z rynku konkurentów, o czym – zdaniem UOKiK – trudno mówić o ekspansji w sytuacji, gdy Kompania Węglowa zamierza pozbyć się 8 kopalń i dwóch wydzielonych zakładów. Urząd podkreśla też, że śląski podmiot jest w kiepskiej sytuacji finansowej.

– Stosowanie cen poniżej kosztów może więc być próbą uchronienia spółki przed ogłoszeniem bankructwa. Podejmowane działania są więc racjonalnym zachowaniem przedsiębiorcy, dla którego utrzymanie dotychczasowego stanu zapasów jednoznacznie prowadziłoby do ogłoszenia upadłości – pisze urząd w swojej notatce. Podkreśla też, że sektor węgla kamiennego przeżywa kryzys, a cena tego surowca w ciągu czterech lat spadła o połowę.

Zdaniem UOKiK nie można też uznać, że Kompania Węglowa ma dominującą pozycję na rynku, bo według UOKiK w przypadku węgla nie należy analizować pozycji firmy na rynku krajowym, ale na całym rynku europejskim. Dlaczego?

– Węgiel kamienny nie jest towarem ulegającym przeterminowaniu i nie wymaga specjalnych warunków przechowywania, a zatem może być transportowany na znaczne odległości – tłumaczy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wyklucza on, by stosowanie cen poniżej kosztów mogło być efektem udzielania tej spółce pomocy publicznej, bo nie jest do niej uprawniona.

– Spodziewaliśmy się takiego stanowiska UOKiK. W tej chwili prawnicy analizują treść uzasadnienia. Na razie nie mogę powiedzieć, czy tej sprawie podejmiemy kolejne kroki – mówi Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka.

kot
Gość
Górnik
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kot
kot (20 lipca 2015 o 08:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

UOKiK To jest jedno wielkie siedlisko skorumpowanych darmozjadów którzy robią co im karze rząd.

miał może zamienić się w pył?

Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2015 o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kolego 13-nastek w górnictwie zostały już dawno nie ma zostały zlikwidowane i w wieku 40 lat nie da się odejść chyba że się nie ukończyło szkoły (matematyki) albo ciągnęło druta na Wiej...... górnik dołowy po 25 latach może odejść, zacząć pracę na dole w wieku 21 lat co daje nam 46 lat aby odejść na emeryturę do tego należ doliczyć l -4 które trzeba odrobić więc ok 50 lat trzeba mieć aby odejść a teraz kolejna sprawa wiesz w jakim wieku się górnicy zabierają bo co raz wisi klepsydra 52-58 więc nie pisz głupot a po za tym jak mu zazdrościsz takich zarobków to trzeba było się uczyć a nie ................
Rozwiń
Górnik
Górnik (1 lipca 2015 o 22:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Panowie górnicy z kopalni Bogdanka wasza kopalnia nie jest i nigdy nie była rentowna, bo cena węgla na tej kopalni znacznie przewyższa cenę węgla w zachodnich portach, który jest sprowadzany zza oceanu. Gdybyście byli rentowni nie mielibyście dziś problemu ze sprzedażą węgla na zachód czy wschód, a także w Polsce po konkurencyjnych cenach. Wasz węgiel był kupowany przez polskie elektrownie bo one muszą kupować polski nierentowny węgiel (my za to płacimy w cenie prądu) i stąd była ta wasza niby rentowność i przyznawane nagrody nie wiem za co. Gdy te elektrownie zalał węgiel trochę tańszy ze śląska bo dotowany z naszych kieszeni ujawniła prawda o waszej kopalni i jej rentowności. Nadmienić należ że ten śląski węgiel mimo że dotowany z naszych podatków też jest o wiele droższy od tego zza oceanu sprzedawanego na zachodzie Europy. Naszego nit nie chce kupować bo jest za drogi. Powodem tego są wasze przywileje: 13,14,barbórki, deputaty węglowe, wczasy pod grusza, ołówkowe i jeszcze kilkanaście różnych dodatków oraz pensje zaczynające się od 8000 zł miesięcznie. Co trzeba zrobić aby sprzedać węgiel na zachód czy wschód, trzeba doprowadzić do tego aby był konkurencyjny cenowo do tego zachodniego, a oszczędności trzeba szukać na kopalni a nie w kieszeni podatników.

Gdybyś chociaż trochę orientował się w Górnictwie to byś nie pisał takich głupot. Poczytaj trochę o takich pojęciach jak węgiel energetyczny i węgiel koksujący o kalorycznośći węgla jakim można handlować w unii i będziesz wiedział dlaczego Nasz węgiel nie idzie na zachód, co do sprzedaż  na wschód wszystko rozchodzi się o sposób płatności. Kopalnia od dawna jest rentowna więc nie wypisuj głupot, a koszt pracownicze są znacznie niższe na kopalniach śląskich.

Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2015 o 14:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
UOKiK To jest jedno wielkie siedlisko skorumpowanych darmozjadów którzy robią co im karze rząd.
Rozwiń
pijawka zus
pijawka zus (30 czerwca 2015 o 23:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

WIĘKSZE JAK W KRUS czy te co opłacają artyści posiadacze wysp w obcych krajach,np P.K.Cug.....i dziwi się,że emerytura 600zł składka 700zł to jak może  być wieksza emerytura?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!