Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

6 kwietnia 2016 r.
16:13

Mieszkańcy nie chcą wiatraków. Wójt: Jesteśmy biedną gminą, jak mamy się rozwijać?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 18 A A

Gmina Serniki jest podzielona na zwolenników i przeciwników budowy farmy wiatrowej. Wczoraj wójt spotkał się z mieszkańcami w tej sprawie, ale nikt nie został przekonany. Ludzie założyli stowarzyszenie, aby bronić swoich racji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Farma 10 wiatraków ma powstać w rejonie Woli Sernickiej. Jej lokalizacja nie podoba się mieszkańcom wsi. – Początkowo elektrownie wiatrowe miały powstać między Brzostówką a Nową Wolą. Jednak mieszkańcy Brzostówki, którzy produkują ekologiczne owoce i warzywa, nie zgodzili się na inwestycję w rejonie ich pól – mówi Anna Woźniak, przedstawicielka Stowarzyszenia Zwykłego „Nasza przyszłość”, przeciwnego budowie farmy wiatrowej.

Wówczas wójt zmienił lokalizację na rejon Woli Sernickiej. – W 2014 roku przygotowano projekt studium, który zakładał, że wiatraki mogą zostać wybudowane tylko 450 metrów od najbliższych zabudowań. Na szczęście radni nie uchwalili zmiany studium. Myśleliśmy, że temat umarł – dodaje Anna Woźniak.

Wójt Sernik, Stanisław Marzęda, jednak powrócił do sprawy. – Po roku zaproponował nowy projekt studium, gdzie wiatraki mogą być wybudowane ok. 800 m od naszych domów. Dla nas jest to nadal zbyt blisko. Wiedząc, że teraz część radnych pozytywnie wypowiada się za wybudowaniem farmy wiatrowej, postanowiliśmy założyć stowarzyszenie, dzięki któremu staniemy się stroną w sprawie i w ten sposób będziemy o wszystkim informowani – mówi Anna Woźniak.

Wójt broni swojego pomysłu. – Serniki to biedna gmina. Podatek rolny jest najniższy w całym powiecie lubartowskim. To jak mamy się rozwijać – pyta Marzęda. – Największe możliwości zwiększenia wpływów do budżetu gminy, to energia wiatrowa. Nasze roczne z wszystkich podatków za 2015 rok wynoszą 896 tys. zł. Potencjalne wpływy z farmy wiatrowej zwiększyłyby je o 145 proc. Planowanych jest 10 turbin wiatrowych. Wpływy od każdej z nich to ok. 130 tys. zł, a więc razem ok. 1,3 mln zł – wylicza wójt i podaje zarazem przykłady niezbędnych inwestycji tylko w Woli Sernickiej – odnowa Ośrodka Zdrowia czy ocieplenie gimnazjum i remizy.

– Nie chcemy, aby ktoś uszczęśliwiał nas na siłę. W Michowie farma wiatrowa działa od grudnia i ludzie mają już dość wiatraków. Teraz, kiedy lada moment może wejść ustawa regulująca bezpieczną odległość domów od farm wiatrowych, nie możemy odpuścić – dodaje Woźniak.

Przypomnijmy, że według projektu ustawy wiatrak mógłby stać w minimalnej odległości dziesięciokrotności swojej wysokości, czyli 1750 metrów od zabudowań.

– Wójt nie widzi innych możliwości rozwoju gminy. Zajmuje jednostronne stanowisko, nie słyszy żadnych głosów sprzeciwu. Jest to jego sztandarowa inwestycja i określa ją mianem historycznej szansy. My tylko chcemy, aby poczekał na nową ustawę regulującą te kwestie – dodaje Woźniak.

Mieszkańcy Woli Sernickiej narzekają, że w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły podstawowej i gimnazjum jest już oczyszczalnia ścieków, a w odległości ok. 1 km miałaby powstać jeszcze farma wiatrowa.

– Jak będzie wyglądać ustawa, tego jeszcze nie wiadomo. A w przeszłości też byli zagorzali przeciwnicy kolei żelaznej, elektryfikacji i wielu innych zwiastunów postępu. Dziś można się z tego śmiać. W mojej ocenie nie powinniśmy odkładać w czasie tej inwestycji, gdyż każdy rok to milionowe straty – dodaje wójt.

Obecnie w Urzędzie Gminy wyłożony jest projekt zmian Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Serniki odnoszący się do obszaru gruntów wsi Wola Sernicka, gdzie potencjalnie możliwa będzie lokalizacja elektrowni wiatrowych. Każdy może zgłosić uwagi do tego studium.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ronaldo / 8 kwietnia 2016 o 07:36

ciemniactwo

To cię zrobiło, buraku.....

Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 22:41
I bardzo kur**** dobrze że się nie zgadzają
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 20:12
ciemniactwo
Avatar
ronaldo / 7 kwietnia 2016 o 16:05

Ludzie nie dajcie się, kogoś chyba posrało i chcą na siłę uszczęśliwić naszą lubelszczyznę, u nas chcą postawić chlewnię na 8000 sztuk obsady!!!!!! u was wiatraki..... ależ mi szczęście jedno i drugie.....

Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 08:25
Ciekawe dlaczego w Danii, której energetyka opiera się na wietrze jest najdroższy prąd?? Emisja co2 nie spadła w Niemczech, a przecież mają multum wiatraków. Prąd z wiatraka jest drogi i wcale nie ekologiczny. Douczcie się a potem komentujcie, zwolennicy...
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 08:20
Jak Ci się podobają te wiatraki to postaw koło swojego domu, a nie skansenem straszysz. Skansen to będzie jak powstaną bo nikt nie będzie tam chciał mieszkać!!
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 08:14
Wójt szuka miejsca na te wiatraki tak jakby miał jakiś procent od tej inwestycji...
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 07:43
Matko jedyna co za zacofanie. Na całym świecie pozyskiwanie takiej energii się opłaca i wszyscy są z tego dumni tylko w Polsce zawsze są jakieś problemy. Ludzie jeżeli nie zdajecie sobie sprawy jaki to jest przypływ gotówki to wasz problem i wasza strata. Jeżeli chodzi o krajobraz to te wiatraki wcale tak źle nie wyglądają wręcz przeciwnie dodają uroku. Natomiast jeżeli chodzi o dzikie zwierzęta to tylko pół mózg może stwierdzić, że wiatrak ma wpływ na wielkość populacji saren, dzików czy innych zwierzaków w okolicy. W Niemczech zdarza mi sie pracować w gospodarstwie, które dysponuje takim wielkim wiatrakiem. Kasę trzepią niemiłosierną a sarenki jedzą stadami trawkę w okolicy wiatraka. A wieżyczki do polowań są mobilne. Mozna je przeciągnąc w dowolne miejsce autem z hakiem lub traktorem. Myślenie nie boli. Walczcie aby wyrwać się z tej naszej niedoli, celowo wprowadzanej przez tych , którzy chcą zachować na wschodzie Polski skansen.
Matko jedyna co za zacofanie. Na całym świecie pozyskiwanie takiej energii się opłaca i wszyscy są z tego dumni tylko w Polsce zawsze są jakieś problemy. Ludzie jeżeli nie zdajecie sobie sprawy jaki to jest przypływ gotówki to wasz problem i wasza strata. Jeżeli chodzi o krajobraz to te wiatraki wcale tak źle nie wyglądają wręcz przeciwnie dodają uroku. Natomiast jeżeli chodzi o dzikie zwierzęta to tylko pół mózg może stwierdzić, że wiatrak ma wpływ na wielkość populacji saren, dzików czy innych zwierzaków w okolicy. W Niemczech zdarza mi si... rozwiń
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2016 o 23:26
Jakoś w innych państwach można stawiać wiatraki na dużo większe odległości. Jeżeli nie było by to opłacalne to np. w Australii nie budowali by farm wiatrakowych. A hałas? Niestety coś za coś. Moim zdaniem jak już by mieli je stawiać, najlepszą lokalizacją jest droga na Nową Wieś i Brzostówkę. Jest to najwyższy punkt w całej gminie i w miarę daleko od zabudowań. Więc raczej nie będzie bardzo ich słychać.
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2016 o 21:41
Jaki zysk dla gminy usprawiedliwia wybudowanie 10 olbrzymich wiatrakow, najbliższy 800m od czyjegoś domu? Jaki...? Zrozumcie, że tymi ludźmi nie kieruje zawiść czy chęć zysku, oni po prostu nie chcą stracić m.in. spadnie wartość domów, działek, a ich dzieci i wnuki nie będą mogły sie wybudować. Do tego hałas gratis. Łatwo komentować komuś, kogo to nie dotyczy...
Avatar
ronaldo / 8 kwietnia 2016 o 07:36

ciemniactwo

To cię zrobiło, buraku.....

Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 22:41
I bardzo kur**** dobrze że się nie zgadzają
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 20:12
ciemniactwo
Avatar
ronaldo / 7 kwietnia 2016 o 16:05

Ludzie nie dajcie się, kogoś chyba posrało i chcą na siłę uszczęśliwić naszą lubelszczyznę, u nas chcą postawić chlewnię na 8000 sztuk obsady!!!!!! u was wiatraki..... ależ mi szczęście jedno i drugie.....

Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 08:25
Ciekawe dlaczego w Danii, której energetyka opiera się na wietrze jest najdroższy prąd?? Emisja co2 nie spadła w Niemczech, a przecież mają multum wiatraków. Prąd z wiatraka jest drogi i wcale nie ekologiczny. Douczcie się a potem komentujcie, zwolennicy...
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 08:20
Jak Ci się podobają te wiatraki to postaw koło swojego domu, a nie skansenem straszysz. Skansen to będzie jak powstaną bo nikt nie będzie tam chciał mieszkać!!
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 08:14
Wójt szuka miejsca na te wiatraki tak jakby miał jakiś procent od tej inwestycji...
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 07:43
Matko jedyna co za zacofanie. Na całym świecie pozyskiwanie takiej energii się opłaca i wszyscy są z tego dumni tylko w Polsce zawsze są jakieś problemy. Ludzie jeżeli nie zdajecie sobie sprawy jaki to jest przypływ gotówki to wasz problem i wasza strata. Jeżeli chodzi o krajobraz to te wiatraki wcale tak źle nie wyglądają wręcz przeciwnie dodają uroku. Natomiast jeżeli chodzi o dzikie zwierzęta to tylko pół mózg może stwierdzić, że wiatrak ma wpływ na wielkość populacji saren, dzików czy innych zwierzaków w okolicy. W Niemczech zdarza mi sie pracować w gospodarstwie, które dysponuje takim wielkim wiatrakiem. Kasę trzepią niemiłosierną a sarenki jedzą stadami trawkę w okolicy wiatraka. A wieżyczki do polowań są mobilne. Mozna je przeciągnąc w dowolne miejsce autem z hakiem lub traktorem. Myślenie nie boli. Walczcie aby wyrwać się z tej naszej niedoli, celowo wprowadzanej przez tych , którzy chcą zachować na wschodzie Polski skansen.
Matko jedyna co za zacofanie. Na całym świecie pozyskiwanie takiej energii się opłaca i wszyscy są z tego dumni tylko w Polsce zawsze są jakieś problemy. Ludzie jeżeli nie zdajecie sobie sprawy jaki to jest przypływ gotówki to wasz problem i wasza strata. Jeżeli chodzi o krajobraz to te wiatraki wcale tak źle nie wyglądają wręcz przeciwnie dodają uroku. Natomiast jeżeli chodzi o dzikie zwierzęta to tylko pół mózg może stwierdzić, że wiatrak ma wpływ na wielkość populacji saren, dzików czy innych zwierzaków w okolicy. W Niemczech zdarza mi si... rozwiń
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2016 o 23:26
Jakoś w innych państwach można stawiać wiatraki na dużo większe odległości. Jeżeli nie było by to opłacalne to np. w Australii nie budowali by farm wiatrakowych. A hałas? Niestety coś za coś. Moim zdaniem jak już by mieli je stawiać, najlepszą lokalizacją jest droga na Nową Wieś i Brzostówkę. Jest to najwyższy punkt w całej gminie i w miarę daleko od zabudowań. Więc raczej nie będzie bardzo ich słychać.
Avatar
Gość / 6 kwietnia 2016 o 21:41
Jaki zysk dla gminy usprawiedliwia wybudowanie 10 olbrzymich wiatrakow, najbliższy 800m od czyjegoś domu? Jaki...? Zrozumcie, że tymi ludźmi nie kieruje zawiść czy chęć zysku, oni po prostu nie chcą stracić m.in. spadnie wartość domów, działek, a ich dzieci i wnuki nie będą mogły sie wybudować. Do tego hałas gratis. Łatwo komentować komuś, kogo to nie dotyczy...
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 0

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 0

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 54 7

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 0

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 3 14

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 16

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 14 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 3 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo

Zamość: Galeria sztuki na murach zoo 1 0

W Zamościu odbędzie się festiwal Hip-Hop Graffiti Jam, podczas którego stworzona będzie miejską galerię sztuki na szarych dziś murach Ogrodu Zoologicznego. Wszystko dzięki grantowi otrzymanego w programie Lechstarter.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!