piątek, 23 marca 2018 r.

Lubartów

Niemce i Lubartów czekają na tę inwestycję od lat. Budowa S19 przyśpiesza [MAPA]

Dodano: 22 maja 2017, 09:55
Autor: Paweł Puzio

Na tę decyzję mieszkańcy Niemiec i Lubartowa czekali od lat. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa kieruje do prac przygotowawczych cztery kolejne odcinki drogi ekspresowej S19. To pierwszy krok w kierunku budowy ekspresówki od Lublina do granicy z woj. podlaskim i dalej na północ.

Przejazd w porannym szczycie przez Niemce przypomina korek w Kołbieli. Nic więc dziwnego, że decyzja ministra zdominowała dyskusję na piątkowej sesji Rady Gminy.

– To efekt naszych wieloletnich starań. Nasze wyjazdy do Warszawy, wspólnie z władzami Lubartowa, przyniosły efekt – cieszy się Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce.

Mieszkańcy Niemiec wielokrotnie protestowali przeciwko ciągłemu przekładaniu rozpoczęcia prac nad S19 w kierunku północnym, a tym samym budowy obwodnicy ich miasteczka. Przyspieszenia rządowych decyzji w sprawie tej inwestycji domagali się m.in. okupując w godzinach szczytu przejście dla pieszych na ruchliwej krajówce.

Według ostatniego pomiaru ruchu wykonanego przez GDDKiA (w 2015 r.) natężenie ruchu na odcinku Łucka-Niemce to 19,7 tys. aut na dobę, zaś na Niemce-Ciecierzyn – 22,5 tys. Dla porównania na odcinku Niedrzwica-Lublin w ciągu doby przejeżdża 15,5 tys. aut.

– Według moich informacji, budowa trasy ruszy w 2021 r. Z panem wojewodą już pracujemy nad przyspieszeniem tego terminu – zapewnia wójt Urbaś.

Odcinek S19 od węzła Lublin Rudnik do Lubartowa znalazł się w Programie Budowy Dróg na lata 2014-2023. Jego realizacja jest planowana na lata 2018-2021.

– To świetna wiadomość dla mieszkańców Lubartowa. Wielu mieszkańców naszego miasta codziennie dojeżdża do pracy w Lublinie – mówi Janusz Bodziacki, burmistrz miasta.
Ważna jest także ekonomia. Ekspresówka ułatwi funkcjonowanie biznesu.

– Tylko do centrum dystrybucyjnego Biedronki w Lubartowie codziennie przyjeżdża i wyjeżdża 200 ciężarówek – dodaje Bodziacki.

Skierowanie do prac przygotowawczych czterech odcinków S19 nie oznacza jeszcze decyzji o budowie, ale to znaczący krok w tym kierunku. W ramach prac przygotowawczych zostanie opracowane studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, uzyskanie decyzji środowiskowych oraz wykonane badań i opracowań geologicznych niezbędnych do ogłoszenia przetargów w systemie „Projektuj i Buduj”.

Przypomnijmy, że na 73-kilometrowym, podkarpackim odcinku S19 (od granicy z woj. lubelskim do Rzeszowa) kierowcy korzystają już z 7 kilometrów ekspresówki od Stobiernej do węzła A4 Rzeszów Wschód. W czerwcu ma być gotowy 12,5-kilometrowy fragment Stobierna-Sokołów Młp. Pozostałe odcinki S19 od Sokołowa Małopolskiego do Lasów Janowskich (ponad 53 km) są na etapie przetargu.

Na lubelskim odcinku S19 do Lublina do granicy z Podkarpaciem trwa przetarg. Na trzy odcinki (33 km od końca obwodnicy Kraśnika do węzła Lasy Janowskie) trwa weryfikacja ofert złożonych przez firmy starające się o kontrakt. Na kolejne trzy odcinki (42 km od końca obwodnicy Lublina do końca obwodnicy Kraśnika) jest przygotowywana dokumentacja niezbędna by zaprosić wykonawców do składania ofert cenowych. Umowy w systemie „ Projektuj i buduj” na ten 75-kilometrowy odcinek mają być podpisane jeszcze w tym roku.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 czerwca 2017 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
generalny zarobi, ale czy reszta ***s://***facebook.com/niewyceniamdlageneralnych
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2017 o 21:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale chyba jakiś przebieg obwodnicy Niemiec jet już ustalony czyli to nie zaczyna się teraz od zera przynajmniej na odcinku Lublin Niemce Lubartów to już ustalili ci co nic nie robili przez ileś tam lat czyli nie żadnych dróg na terenie woj. lubelskiego, nie ma obwodnic Lublina, mostu w Kamieniu, drogi 747 czy 835, nie ma lotniska nic tylko pustynia dookoła
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2017 o 20:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak znam zwyczaje i stosunek centrali do terenów po prawej stronie Wisły, to budowę obwodnicy Niemiec będą odkładać do czasu kiedy korek w godzinach szczytu będzie się kończył w Lublinie na Alei Spółdzielczości Pracy, a interwencje i prośby wójtów i burmistrzów do tego czasu nic nie dadzą, najważniejszym argumentem za budową obwodnicy będzie liczba samochodów przejeżdżających na tej trasie, która dojdzie do 50 tys. na dobę i wtedy może się ruszy
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2017 o 15:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najważniejszy odcinek to obecnie Lublin-Lubartów północ ponad 20 tyś samochodów / 24h i dobrze że coś na nim się dzieje
Rozwiń
Gość
Gość (22 maja 2017 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zamknąć 19 i po problemie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!