piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubartów

Nowe muzeum militariów. W pałacu pokażą wojenne perełki

Dodano: 4 grudnia 2016, 16:56
Autor: Paweł Puzio

Jedno ze zdjęć z wystawy w nowej siedzibie Muzeum Pałacowego w Kocku (fot. Muzeum Pałacowe w Kocku)
Jedno ze zdjęć z wystawy w nowej siedzibie Muzeum Pałacowego w Kocku (fot. Muzeum Pałacowe w Kocku)

Grupa zapaleńców z Kocka organizuje muzeum militariów. Mają już 3,5 tys. eksponatów, a otwarcie zapowiadają na 15 stycznia.

Pasjonaci z Stowarzyszenia Historycznego im. 8. Pułku Piechoty Legionów otwierają Muzeum Pałacowe w Kocku. – Od kilku lat prowadziliśmy Izbę Muzealną w Kocku, które ma dość ciekawą ekspozycję pochodzącą z I i II wojny światowej. Jednak losy tak się potoczyły, że musieliśmy opuścić siedzibę przy ul. Marcina Stępnia. Od sierpnia szukaliśmy nowej lokalizacji – mówi Kamil Zydlewski z kockiego stowarzyszenia.

Pomocną dłoń podało starostwo lubartowskie oraz Dom Pomocy Społecznej w Kocku. – W murach tego ostatniego organizujemy nowe Muzeum Pałacowe – dodaje Zydlewski. Już trwa organizacja ekspozycji w murach XVIII-wiecznego pałacu Jabłonowskich przy ul Kościuszki 1.

Do dziś pasjonatom udało się zgromadzić 3,5 tys. eksponatów pochodzących od różnych darczyńców i z różnych miejsc. – Wszystkie te artefakty łączy jeden mianownik – przybliżają historię Lubelszczyzny począwszy od XVII wieku, aż do czasów ostatnich wojen światowych – dodaje Zydlewski. Najstarsze, XVII-wieczne eksponaty, będą wystawione w sali rycerskiej i balowej, te z XVIII i XIX wieku w sali księżnej Jabłonowskiej, a z I i II wojny światowej w sali niebieskiej.

Stowarzyszenie zwraca się do wszystkich, którzy chcieliby pomóc w realizacji tej inicjatywy, o pomoc materialną, przekazywanie przedmiotów, jak i finansową. – Niestety nie ma nic za darmo. Jako instytucja, która działa dla dobra ludzi, ponosimy duże koszty utrzymania Mamy już podpisane porozumienie o współpracy i wzajemnej pomocy z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum miasta Kołobrzeg oraz z 12 organizacjami i stowarzyszeniami kombatanckimi w całej Polsce – dodaje Lech Koksa.

Lekcja w muzeum

Od połowy stycznia ruszy projekt lekcji muzealnych pod nazwą żywe ferie zimowe. – Dzieci będą mogły spędzić 2 godziny na nauce pisania piórem gęsim, strzelania z łuku i fechtunku. Nauczycielem będzie przewodnik przebrany w kontusz i żupan. Dla starszych jest przygotowywany cykl 20 prelekcji, m.in. „W sypialni u księżnej, czyli sekrety alkowy” czy „W pałacowej kuchni, czyli nalewki i miody – jak robić i co pić”. Oczywiście nie zabraknie też tematów związanych z gen. Kleebergiem i jego żołnierzami. Wszystkie prelekcje są przewidziane na 2 godziny. Już dziś prowadzimy zapisy się dla grup i osób indywidualnych. Zamówienia można kierować na adres muzeumkock@wp.pl oraz pod nr tel. 508719723 – dodaje Lech Koksa z muzeum.

Stowarzyszenie chce otworzyć wnętrza dla zwiedzających od 15 stycznia. Muzeum będzie czynne od wtorku do niedzieli w sezonie od marca do września, w godzinach od 9 do 17. W miesiącach zimowych, od października do kwietnia, będzie można je zwiedzać od 10 do 16, od poniedziałku do soboty.

Pałac Jabłonowskich w Kocku, zdjęcie archiwalne (fot. Muzeum Pałacowe w Kocku)
Pałac Jabłonowskich w Kocku, zdjęcie archiwalne (fot. Muzeum Pałacowe w Kocku)
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 stycznia 2017 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie muszą finansować, po prostu chcą zarabiać na swojej działalności a projekt pewnie skończy się taką realizacją jak wyciąganie mitycznego czołgu z Wieprza pod Jeziorzanami. Burmistrz wygrał dwu milionowy projekt na muzeum multimedialne, całkiem nowa jakość dla kockiej historii,wiadomo że miasto może inwestować wyłącznie na swojej nieruchomości a Stowarzyszenie tylko miało siedzibę na Stępnia, oczywiście bez kosztowo. Teraz potrzeba tylko trochę cierpliwości i w 2017 będzie otwarcie, a muzea będą się uzupełniać a nie konkurować . Ukłony dla Pana Kamila-człowieka z Marsa
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2016 o 09:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A inicjatywa zacna i nareszcie coś sie ruszy w tym mieście bo Kock zasługuje na takich ludzi jak Zydlewski i Koksa oraz to całe Stowarzyszenie więcej robi niż Burmistrz miasta .Miasto powinno postawić na turystów a tu sie ich nie zaprasza .Chłopaki mieli piękne muzeum w szkole na Stępnia wywalili ich bo będzie miasto robiło muzeum multimedialne a teraz sami muszą finansować drugie muzeum . Kłody bo nic nikomu nie potrzebne a najlepiej nie robić nic . Trzymam kciuki za Panów ze Stowarzyszenia
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2016 o 18:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo za utworzenie Muzeum, ale czy współpraca z Muzeum Nadwiślańskim W Kazimierzu Dolnym to dobre rozwiązanie? Obawiam się, że skończy się jak z oddziałem tego Muzeum w Puławach - w likwidacji i Muzeum Zamek w Janowcu, pożal się Boże!
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2016 o 18:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W pełni popieram i jestem w pełni uznania dla Pana Kamila Zydlewskiego,no może jako funkcjiusz nie realizował się najlepiej we firmie ale jako społecznik i entuzjasta to jest zajebis...y gościu
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!