piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lubartów

Nowe muzeum militariów. W pałacu pokażą wojenne perełki

Dodano: 4 grudnia 2016, 16:56
Autor: Paweł Puzio

Jedno ze zdjęć z wystawy w nowej siedzibie Muzeum Pałacowego w Kocku (fot. Muzeum Pałacowe w Kocku)
Jedno ze zdjęć z wystawy w nowej siedzibie Muzeum Pałacowego w Kocku (fot. Muzeum Pałacowe w Kocku)

Grupa zapaleńców z Kocka organizuje muzeum militariów. Mają już 3,5 tys. eksponatów, a otwarcie zapowiadają na 15 stycznia.

Pasjonaci z Stowarzyszenia Historycznego im. 8. Pułku Piechoty Legionów otwierają Muzeum Pałacowe w Kocku. – Od kilku lat prowadziliśmy Izbę Muzealną w Kocku, które ma dość ciekawą ekspozycję pochodzącą z I i II wojny światowej. Jednak losy tak się potoczyły, że musieliśmy opuścić siedzibę przy ul. Marcina Stępnia. Od sierpnia szukaliśmy nowej lokalizacji – mówi Kamil Zydlewski z kockiego stowarzyszenia.

Pomocną dłoń podało starostwo lubartowskie oraz Dom Pomocy Społecznej w Kocku. – W murach tego ostatniego organizujemy nowe Muzeum Pałacowe – dodaje Zydlewski. Już trwa organizacja ekspozycji w murach XVIII-wiecznego pałacu Jabłonowskich przy ul Kościuszki 1.

Do dziś pasjonatom udało się zgromadzić 3,5 tys. eksponatów pochodzących od różnych darczyńców i z różnych miejsc. – Wszystkie te artefakty łączy jeden mianownik – przybliżają historię Lubelszczyzny począwszy od XVII wieku, aż do czasów ostatnich wojen światowych – dodaje Zydlewski. Najstarsze, XVII-wieczne eksponaty, będą wystawione w sali rycerskiej i balowej, te z XVIII i XIX wieku w sali księżnej Jabłonowskiej, a z I i II wojny światowej w sali niebieskiej.

Stowarzyszenie zwraca się do wszystkich, którzy chcieliby pomóc w realizacji tej inicjatywy, o pomoc materialną, przekazywanie przedmiotów, jak i finansową. – Niestety nie ma nic za darmo. Jako instytucja, która działa dla dobra ludzi, ponosimy duże koszty utrzymania Mamy już podpisane porozumienie o współpracy i wzajemnej pomocy z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum miasta Kołobrzeg oraz z 12 organizacjami i stowarzyszeniami kombatanckimi w całej Polsce – dodaje Lech Koksa.

Lekcja w muzeum

Od połowy stycznia ruszy projekt lekcji muzealnych pod nazwą żywe ferie zimowe. – Dzieci będą mogły spędzić 2 godziny na nauce pisania piórem gęsim, strzelania z łuku i fechtunku. Nauczycielem będzie przewodnik przebrany w kontusz i żupan. Dla starszych jest przygotowywany cykl 20 prelekcji, m.in. „W sypialni u księżnej, czyli sekrety alkowy” czy „W pałacowej kuchni, czyli nalewki i miody – jak robić i co pić”. Oczywiście nie zabraknie też tematów związanych z gen. Kleebergiem i jego żołnierzami. Wszystkie prelekcje są przewidziane na 2 godziny. Już dziś prowadzimy zapisy się dla grup i osób indywidualnych. Zamówienia można kierować na adres muzeumkock@wp.pl oraz pod nr tel. 508719723 – dodaje Lech Koksa z muzeum.

Stowarzyszenie chce otworzyć wnętrza dla zwiedzających od 15 stycznia. Muzeum będzie czynne od wtorku do niedzieli w sezonie od marca do września, w godzinach od 9 do 17. W miesiącach zimowych, od października do kwietnia, będzie można je zwiedzać od 10 do 16, od poniedziałku do soboty.

Pałac Jabłonowskich w Kocku, zdjęcie archiwalne (fot. Muzeum Pałacowe w Kocku)
Pałac Jabłonowskich w Kocku, zdjęcie archiwalne (fot. Muzeum Pałacowe w Kocku)
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 stycznia 2017 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie muszą finansować, po prostu chcą zarabiać na swojej działalności a projekt pewnie skończy się taką realizacją jak wyciąganie mitycznego czołgu z Wieprza pod Jeziorzanami. Burmistrz wygrał dwu milionowy projekt na muzeum multimedialne, całkiem nowa jakość dla kockiej historii,wiadomo że miasto może inwestować wyłącznie na swojej nieruchomości a Stowarzyszenie tylko miało siedzibę na Stępnia, oczywiście bez kosztowo. Teraz potrzeba tylko trochę cierpliwości i w 2017 będzie otwarcie, a muzea będą się uzupełniać a nie konkurować . Ukłony dla Pana Kamila-człowieka z Marsa
Rozwiń
Gość
Gość (15 grudnia 2016 o 09:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A inicjatywa zacna i nareszcie coś sie ruszy w tym mieście bo Kock zasługuje na takich ludzi jak Zydlewski i Koksa oraz to całe Stowarzyszenie więcej robi niż Burmistrz miasta .Miasto powinno postawić na turystów a tu sie ich nie zaprasza .Chłopaki mieli piękne muzeum w szkole na Stępnia wywalili ich bo będzie miasto robiło muzeum multimedialne a teraz sami muszą finansować drugie muzeum . Kłody bo nic nikomu nie potrzebne a najlepiej nie robić nic . Trzymam kciuki za Panów ze Stowarzyszenia
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2016 o 18:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo za utworzenie Muzeum, ale czy współpraca z Muzeum Nadwiślańskim W Kazimierzu Dolnym to dobre rozwiązanie? Obawiam się, że skończy się jak z oddziałem tego Muzeum w Puławach - w likwidacji i Muzeum Zamek w Janowcu, pożal się Boże!
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2016 o 18:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W pełni popieram i jestem w pełni uznania dla Pana Kamila Zydlewskiego,no może jako funkcjiusz nie realizował się najlepiej we firmie ale jako społecznik i entuzjasta to jest zajebis...y gościu
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!