piątek, 23 lutego 2018 r.

Lubelskie

Policjanci polują na pieszych za znakiem. W odblaskach nawet do sklepu

Dodano: 15 maja 2015, 15:40

– Do zapłacenia mam w sumie 200 zł – mówi Grajek, który mandatu nie przyjął
– Do zapłacenia mam w sumie 200 zł – mówi Grajek, który mandatu nie przyjął

Jak ktoś nie ma ze sobą odblasku to do znaku idzie, a dalej biegnie, żeby nie dostać mandatu – opowiada mieszkaniec Starej Wsi Pierwszej koło Bychawy. Policja przyznaje, że jest dla pieszych surowa

– To było 24 stycznia ok. godz. 16.35 – opowiada Marek Grajek, mieszkaniec Starej Wsi Pierwszej koło Bychawy. – Szedłem z domu do sklepu gdy minął mnie patrol policji. Kiedy tylko minąłem oznaczenie końca terenu zabudowanego, policjanci zawrócili. Dostałem mandat w wysokości 50 zł.

Pan Marek został ukarany za chodzenie bez odblasków.

– Zdenerwowałem się i w złości zacząłem przeklinać. To wyglądało tak, jakby policjanci czekali, aż wyjdę za znak. Nawet nie domyśliłem się, że jestem na terenie niezabudowanym. W pobliżu jest przecież piekarnia, sklep i stacja benzynowa.

– Jeśli zobaczymy wykroczenie to jesteśmy zobowiązani do tego aby reagować – mówi kom. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik lubelskiej policji. I dodaje: – Policjanci zawrócili, bo zobaczyli pieszego bez odblasków, który poruszał się po terenie niezabudowanym. Żadnej złośliwości z naszej strony nie było – zapewnia. 

Mieszkaniec Starej Wsi Pierwszej ma teraz problemy nie tylko przez brak odblasków, ale też przez to, że „używał słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym”. – Do zapłacenia mam w sumie 200 zł – mówi Grajek, który mandatu nie przyjął.

Sprawa trafiła do sądu. Wczoraj odbyła się pierwsza rozprawa. Grajek do winy się nie przyznaje. Złożył wyjaśnienia i dowody w sprawie: zdjęcia drogi i jej okolicy. Z powodu nieobecności świadka sąd rozprawę odroczył do 1 lipca.

O zdarzeniu wie burmistrz Bychawy Janusz Urban. – Ta sprawa była zgłoszona na zebraniu wiejskim – przyznaje Urban. – Ukaranie tego mężczyzny było w majestacie prawa, choć można mieć wątpliwości czy znak ten nie powinien być ustawiony 20 czy 30 metrów dalej.

M.in. temat lokalizacji znaku będzie poruszany podczas spotkania burmistrza z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich i Zarządu Dróg Powiatowych pod koniec maja. – Będą chciał, aby zarząd zmienił jego lokalizację. Obecne ustawienie jest nieco paradoksalne.

– Teraz jak ktoś z pieszych nie ma ze sobą odblasku to do znaku idzie, a za znakiem biegnie, żeby nie dostać mandatu – dodaje Grajek.

Sypią się mandaty


Przepisy mówiące o tym, że każda osoba poruszająca się po zmroku drogą po terenie niezabudowanym musi nosić odblaski, weszły w życie 31 sierpnia 2014 r. Od listopada policjanci zanotowali ok. 3800 wykroczeń dotyczących braku odblasków u pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Mundurowi nałożyli ponad 3000 mandatów. Zastosowano blisko 700 pouczeń, zaś 70 wniosków zostało wystawionych do sądu.

Czytaj więcej o: policja Bychawa Janusz Urban
Gość
emerytowany POŁA
Gość
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 maja 2015 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja jestem za. Jeżdżę zawodowo i wiem jak trudno dostrzec pieszego po zmroku. A piesi nie zdają sobie z tego sprawy, że kierowcy widzą ich w ostatniej chwili. Wtedy już jest z reguły za późno... a potem płacz, lament i zgrzytanie zębami... No ale po co odblaski, przecież on szedł tylko do sklepu. Ale ja się pytam i co z tego? Kupić odblask to nie są duże pieniądze! I bardzo dobrze, że policja za nie noszenie ściga. Jeśli by tego nie robili, większość miała by w nosie stosowanie się do przepisów.
Rozwiń
emerytowany POŁA
emerytowany POŁA (16 maja 2015 o 13:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kogoś trzeba łupić !!!!!!!

Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2015 o 13:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no jak nie rowerzystę to teraz pieszego!
Rozwiń
Gość
Gość (16 maja 2015 o 10:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Takie polowanie to od razu się żle kojarzy,polowanie jak na żyda podczas okupacji.

Rozwiń
qwerty
qwerty (16 maja 2015 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zajmijcie się ściganiem przekrętòw polityków, korporacji i banków. ...ale oczywiście najłatwiej wam okraść zwykłego człowieka.

Piniędzy właśnie komuniści POtrzebują na te przekręty,z kogoś trzeba łupić,ktoś musi to wszystko finansować i sPOnsorować.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!