Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 grudnia 2015 r.
18:35

Lubelskie mało atrakcyjne dla inwestorów w kraju. W UE też mamy dalekie miejsce

0 26 A A

Nasze województwo jest mało atrakcyjne dla inwestorów w kraju, a w UE zajmuje dopiero 240 miejsce na 270 przebadanych regionów. Mamy jednak atuty, które przyciągają nowe firmy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W najnowszym raporcie „Atrakcyjność inwestycyjna województw 2015” woj. lubelskie zajęło przedostatnie 15. miejsce. Nieznacznie wyprzedziliśmy jedynie Podlasie. Najbardziej atrakcyjne jest woj. śląskie.

Woj. lubelskie bardzo słabo wypada pod względem inwestycji w działalności przemysłowej. Lepiej od nas oceniono m.in. region rzeszowski, tarnobrzeski czy radomski. – Do największych barier rozwoju przemysłu zalicza się m.in. niską dostępność transportową, niewielkie zasoby wykwalifikowanej siły roboczej, a także obecność obszarów chronionych. Znacznie niższe koszty pracy nie rekompensują inwestorom pozostałych braków – piszą autorzy raportu. Co prawda naszym atutem jest bliskość Warszawy, ale mamy słabą drogę i przez to długi czas podróży do stolicy.

Usługi i technologie na plus

Coraz lepiej dzieje się za to u nas w usługach. Lubelskie weszło do czołowej jedenastki najbardziej atrakcyjnych regionów. W awansie pomogły dostęp do lotniska, liczba studentów i wysoki poziom aktywności społecznej. Jesteśmy też w grupie regionów o najwyższym poziomie atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności zaawansowanej technologicznie (awans z 10 na 9 miejsce). Razem z lubuskim, podlaskim i świętokrzyskim zamykamy za to ranking aktywności województw wobec inwestorów. Ze względu na mniej zasobne portfele mieszkańców, inwestorzy nie mają pewności, czy uda im się sprzedać ich towar.

Analizę dotyczącą atrakcyjności województw sporządzili też eksperci z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej na zlecenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Raport „Atrakcyjność inwestycyjna regionów” przedstawia głównie zalety regionów.

Możemy w nim przeczytać, że woj. lubelskie „odznacza się wyjątkowo korzystnymi warunkami rozwoju przemysłu spożywczego”. Analitycy podkreślają też, że jest korzystnie położone na szlaku transportowym Wschód-Zachód, co umożliwia dostęp do rynków zagranicznych, szczególnie Ukrainy i Białorusi.

Daleko w UE

Ciekawostką jest porównanie naszego województwa z innymi regionami europejskimi. W UE Lubelskie zajmuje dopiero 240 miejsce na 270 przebadanych regionów. Analitycy piszą, że wprawdzie woj. lubelskie posiada niską klasę atrakcyjności inwestycyjnej (klasa F), ale ma „przewagę konkurencyjną w zakresie kapitału ludzkiego, ocenionego na klasę B”.

Dla pocieszenia autorzy raportu wymieniają miejsca w Europie, od których jesteśmy bardziej atrakcyjni. To m.in. włoskie Calabria, Sardegna i Sicilia, czy hiszpańska Extremadura. Lubelskie wyprzedza m.in. 6 regionów włoskich, 3 węgierskie, 5 greckich i 2 portugalskie.

Czytaj więcej o:

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Łorewa / 18 grudnia 2015 o 15:10

No to gratulacje dla pana Zuka. Pieniądze w błoto zadłuzenie Lublina rośnie w zastraszającym tempie a powżnych inwestycji jak nie było tak nie ma ... no chyba że liczyć fabrykę puszek zatrudniającą 30 osób.

Baranku bozy, lubelskie nie m. Lublin za ktore odpowiada prezydent i ktore ma sie dobrze. Jak powiedzial klasyk - nie wiedzialem, ze jest tylu idiotow, dopoki nie skorzystalem z internetu.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 14:19
Przy takich zarobkach ludzie szukali pracy gdzie indziej, zwłaszcza za granicą. Ci co zostali dalej klepią biedę za 1300 zł nie mając chęci do podnoszenia kwalifikacji bo i poco skoro za tym nie idą pieniądze. Lubelskie powinno wieść prym w produkcji i przemyśle rolnym. A urzędnicy niech nie przeszkadzają tylko pomagają, bo czasem odnosi się wrażenie celowego utrudniania zwłaszcza w pozyskiwania funduszy unijnych. Jeszcze jedno dopuście fachowców i ludzi z pasją i wizją, anie znajomych nie zawsze z odpowiednimi kompetencjami.
Avatar
lubelski ludowiec / 18 grudnia 2015 o 13:49

Zrobić 2 województwa (wydzielić Lublin, powiaty: lubelski, świdnicki, łęczyński, ewenetualnie lubartowski i puławski) i drugie złożone z reszty. Oba ze stolicą w Lublinie. Coś takiego PiS proponuje w przypadku Warszawy. Wtedy pogadamy. To nie  LUBLIN czy okalające powiaty zaniżają ranking (bo tu dzieje się naprawdę dużo) tylko pozostała część Zamość, Hrubieszów, Włodawa, Chełm. Ale z drugiej strony kluczowe inwestycje powinny się lokować w stolicy regionu i najbliższej okolicy....

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 11:19
Nic dziwnego skoro w Lublinie może powstać przystanek PKP Lublin Zach. w rezerwacie. Miasto i PKP zamiast stworzyć przystanek przed lasem[Stary Gaj] na wysokości ul.Granitowej upchnie go z jednej strony w zatłoczonym osiedlu bez dojazdu i parkingów a z drugiej w lesie. Myślący ludzie powinni zrobić dojazdy również od obwodnicy konopnica i Stasina no i trasa zielona. Mieszkańcom czubów którzy tak o to walczyli gratuluję. Rezerwat zamienicie w międzymiastową melinę z przejściem i windą od waszego "spokojnego" osiedla. No i będziecie zawsze słyszeć że pociąg pośpieszny ...... i pisk hamującego składu. Jeszcze raz gratuluję wizji rozwoju regionu.
Nic dziwnego skoro w Lublinie może powstać przystanek PKP Lublin Zach. w rezerwacie. Miasto i PKP zamiast stworzyć przystanek przed lasem[Stary Gaj] na wysokości ul.Granitowej upchnie go z jednej strony w zatłoczonym osiedlu bez dojazdu i parkingów a z drugiej w lesie. Myślący ludzie powinni zrobić dojazdy również od obwodnicy konopnica i Stasina no i trasa zielona. Mieszkańcom czubów którzy tak o to walczyli gratuluję. Rezerwat zamienicie w międzymiastową melinę z przejściem i windą od waszego "spokojnego" osiedla. No i będziecie ... rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 10:45
POJADĄ URZĘDASY JESZCZE ZE DWA RAZY DO CHIN TO SIĘ OD RAZU POPRAWI STATYSTYKA
Avatar
ja tak z boku patrząc / 18 grudnia 2015 o 10:14

"Mało atrakcyjne? To dziwne, że np do wybudowanej Strefy Ekonomicznej co chwile wprowadzają się nowe firmy, które zatrudniły w tym roku już prawie 300 osób, a w przyszłym prace znajdzie kolejnych ponad 600." PRAWDA! Jestem jedną z tych osób, która dostała pracę w SE

No to sobie wyobraź jak rozwinęły się np.Strefy Ekonomiczne tam gdzie są na miejscach od 15 do 1.Do crx dołóż ,zakłady obuwia w Chełmie ,2 cementownie,Trawena w Trawnikach,zakłady mięsne w Zamościu i zakłady meblarskie.

No to sobie wyobraź jak rozwinęły się np.Strefy Ekonomiczne tam gdzie są na miejscach od 15 do 1.Do crx dołóż ,zakłady obuwia w Chełmie ,2 cementownie,Trawena w Trawnikach,zakłady mięsne w Zamościu i zakłady meblarskie.

rozwiń
Avatar
crx / 18 grudnia 2015 o 10:04

oto do jakiego stanu doprowadziły nasz region rządzący od lat, oby ich trafiło, pchają się do koryta nic nie umiejąc

ROK 80-TY ŚWIDNIK PAMIĘTAMY I ZAPAMIĘTAMY PO WSZE CZASY !!! Będziemy przekazywali wiedzę o tym ,jak to solidaruchy wzięły się za burzenie wszystkiego co było :ZAKŁADY MIĘSNE,ZAKŁADY DROBIARSKIE, MLECZARNIA,CUKROWNIA, ZAKŁADY PRZEMYSŁU SKÓRZANEGO, ZAKŁADY SAMOCHODOWE ITD,ITD,ITD !!!OGŁUPIŁY NARÓD ,ŻE ZBUDUJĄ MU DOBROBYT...I W TEN MECHANIZM WKRĘCIŁ SIĘ KK ,ALE TEN AKURAT WIELE DLA SIEBIE UGRAŁ !!!

ROK 80-TY ŚWIDNIK PAMIĘTAMY I ZAPAMIĘTAMY PO WSZE CZASY !!! Będziemy przekazywali wiedzę o tym ,jak to solidaruchy wzięły się za burzenie wszystkiego co było :ZAKŁADY MIĘSNE,ZAKŁADY DROBIARSKIE, MLECZARNIA,CUKROWNIA, ZAKŁADY PRZEMYSŁU SKÓRZANEGO, ZAKŁADY SAMOCHODOWE ITD,ITD,ITD !!!OGŁUPIŁY NARÓD ,ŻE ZBUDUJĄ MU DOBROBYT...I W TEN MECHANIZM WKRĘCIŁ SIĘ KK ,ALE TEN AKURAT WIELE DLA SIEBIE UGRAŁ !!!

rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 09:04
A ja zamiast patrzeć na jakieś wymyślne sondaże wolę korzystać z tego co powstało w Lublinie i regionie! Jeśli ktoś uważa, że lubelskie nie przeszło pozytywnej zmiany musi być naprawdę ślepy.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 09:02
"Mało atrakcyjne? To dziwne, że np do wybudowanej Strefy Ekonomicznej co chwile wprowadzają się nowe firmy, które zatrudniły w tym roku już prawie 300 osób, a w przyszłym prace znajdzie kolejnych ponad 600." PRAWDA! Jestem jedną z tych osób, która dostała pracę w SE
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 08:57
myślę, że na te wyniki mają wpływ np działania wojenne na Ukrainie. przez to ucierpiała nasza gospodarka.
Avatar
Łorewa / 18 grudnia 2015 o 15:10

No to gratulacje dla pana Zuka. Pieniądze w błoto zadłuzenie Lublina rośnie w zastraszającym tempie a powżnych inwestycji jak nie było tak nie ma ... no chyba że liczyć fabrykę puszek zatrudniającą 30 osób.

Baranku bozy, lubelskie nie m. Lublin za ktore odpowiada prezydent i ktore ma sie dobrze. Jak powiedzial klasyk - nie wiedzialem, ze jest tylu idiotow, dopoki nie skorzystalem z internetu.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 14:19
Przy takich zarobkach ludzie szukali pracy gdzie indziej, zwłaszcza za granicą. Ci co zostali dalej klepią biedę za 1300 zł nie mając chęci do podnoszenia kwalifikacji bo i poco skoro za tym nie idą pieniądze. Lubelskie powinno wieść prym w produkcji i przemyśle rolnym. A urzędnicy niech nie przeszkadzają tylko pomagają, bo czasem odnosi się wrażenie celowego utrudniania zwłaszcza w pozyskiwania funduszy unijnych. Jeszcze jedno dopuście fachowców i ludzi z pasją i wizją, anie znajomych nie zawsze z odpowiednimi kompetencjami.
Avatar
lubelski ludowiec / 18 grudnia 2015 o 13:49

Zrobić 2 województwa (wydzielić Lublin, powiaty: lubelski, świdnicki, łęczyński, ewenetualnie lubartowski i puławski) i drugie złożone z reszty. Oba ze stolicą w Lublinie. Coś takiego PiS proponuje w przypadku Warszawy. Wtedy pogadamy. To nie  LUBLIN czy okalające powiaty zaniżają ranking (bo tu dzieje się naprawdę dużo) tylko pozostała część Zamość, Hrubieszów, Włodawa, Chełm. Ale z drugiej strony kluczowe inwestycje powinny się lokować w stolicy regionu i najbliższej okolicy....

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 11:19
Nic dziwnego skoro w Lublinie może powstać przystanek PKP Lublin Zach. w rezerwacie. Miasto i PKP zamiast stworzyć przystanek przed lasem[Stary Gaj] na wysokości ul.Granitowej upchnie go z jednej strony w zatłoczonym osiedlu bez dojazdu i parkingów a z drugiej w lesie. Myślący ludzie powinni zrobić dojazdy również od obwodnicy konopnica i Stasina no i trasa zielona. Mieszkańcom czubów którzy tak o to walczyli gratuluję. Rezerwat zamienicie w międzymiastową melinę z przejściem i windą od waszego "spokojnego" osiedla. No i będziecie zawsze słyszeć że pociąg pośpieszny ...... i pisk hamującego składu. Jeszcze raz gratuluję wizji rozwoju regionu.
Nic dziwnego skoro w Lublinie może powstać przystanek PKP Lublin Zach. w rezerwacie. Miasto i PKP zamiast stworzyć przystanek przed lasem[Stary Gaj] na wysokości ul.Granitowej upchnie go z jednej strony w zatłoczonym osiedlu bez dojazdu i parkingów a z drugiej w lesie. Myślący ludzie powinni zrobić dojazdy również od obwodnicy konopnica i Stasina no i trasa zielona. Mieszkańcom czubów którzy tak o to walczyli gratuluję. Rezerwat zamienicie w międzymiastową melinę z przejściem i windą od waszego "spokojnego" osiedla. No i będziecie ... rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 10:45
POJADĄ URZĘDASY JESZCZE ZE DWA RAZY DO CHIN TO SIĘ OD RAZU POPRAWI STATYSTYKA
Avatar
ja tak z boku patrząc / 18 grudnia 2015 o 10:14

"Mało atrakcyjne? To dziwne, że np do wybudowanej Strefy Ekonomicznej co chwile wprowadzają się nowe firmy, które zatrudniły w tym roku już prawie 300 osób, a w przyszłym prace znajdzie kolejnych ponad 600." PRAWDA! Jestem jedną z tych osób, która dostała pracę w SE

No to sobie wyobraź jak rozwinęły się np.Strefy Ekonomiczne tam gdzie są na miejscach od 15 do 1.Do crx dołóż ,zakłady obuwia w Chełmie ,2 cementownie,Trawena w Trawnikach,zakłady mięsne w Zamościu i zakłady meblarskie.

No to sobie wyobraź jak rozwinęły się np.Strefy Ekonomiczne tam gdzie są na miejscach od 15 do 1.Do crx dołóż ,zakłady obuwia w Chełmie ,2 cementownie,Trawena w Trawnikach,zakłady mięsne w Zamościu i zakłady meblarskie.

rozwiń
Avatar
crx / 18 grudnia 2015 o 10:04

oto do jakiego stanu doprowadziły nasz region rządzący od lat, oby ich trafiło, pchają się do koryta nic nie umiejąc

ROK 80-TY ŚWIDNIK PAMIĘTAMY I ZAPAMIĘTAMY PO WSZE CZASY !!! Będziemy przekazywali wiedzę o tym ,jak to solidaruchy wzięły się za burzenie wszystkiego co było :ZAKŁADY MIĘSNE,ZAKŁADY DROBIARSKIE, MLECZARNIA,CUKROWNIA, ZAKŁADY PRZEMYSŁU SKÓRZANEGO, ZAKŁADY SAMOCHODOWE ITD,ITD,ITD !!!OGŁUPIŁY NARÓD ,ŻE ZBUDUJĄ MU DOBROBYT...I W TEN MECHANIZM WKRĘCIŁ SIĘ KK ,ALE TEN AKURAT WIELE DLA SIEBIE UGRAŁ !!!

ROK 80-TY ŚWIDNIK PAMIĘTAMY I ZAPAMIĘTAMY PO WSZE CZASY !!! Będziemy przekazywali wiedzę o tym ,jak to solidaruchy wzięły się za burzenie wszystkiego co było :ZAKŁADY MIĘSNE,ZAKŁADY DROBIARSKIE, MLECZARNIA,CUKROWNIA, ZAKŁADY PRZEMYSŁU SKÓRZANEGO, ZAKŁADY SAMOCHODOWE ITD,ITD,ITD !!!OGŁUPIŁY NARÓD ,ŻE ZBUDUJĄ MU DOBROBYT...I W TEN MECHANIZM WKRĘCIŁ SIĘ KK ,ALE TEN AKURAT WIELE DLA SIEBIE UGRAŁ !!!

rozwiń
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 09:04
A ja zamiast patrzeć na jakieś wymyślne sondaże wolę korzystać z tego co powstało w Lublinie i regionie! Jeśli ktoś uważa, że lubelskie nie przeszło pozytywnej zmiany musi być naprawdę ślepy.
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 09:02
"Mało atrakcyjne? To dziwne, że np do wybudowanej Strefy Ekonomicznej co chwile wprowadzają się nowe firmy, które zatrudniły w tym roku już prawie 300 osób, a w przyszłym prace znajdzie kolejnych ponad 600." PRAWDA! Jestem jedną z tych osób, która dostała pracę w SE
Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 08:57
myślę, że na te wyniki mają wpływ np działania wojenne na Ukrainie. przez to ucierpiała nasza gospodarka.