środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Poprawka do budżetu Lublina na 2016 r. już gotowa. Co się w niej znalazło?

Dodano: 16 grudnia 2015, 08:13
Autor: Dominik Smaga

Gotowa jest już prezydencka poprawka do projektu budżetu miasta na 2016 r. Są w niej inwestycje wybrane do budżetu obywatelskiego, ale wielu innych nie udało się dopisać. Ratusz tłumaczy, że dochody nie są pewne i część wydatków być może trzeba będzie skreślić

To już niemal ostateczna wersja dokumentu, który 23 grudnia zatwierdzać ma Rada Miasta. Wtedy rozstrzygnie się, na co pieniądze będą, a na co ich zabraknie. Jak zawsze Ratusz dopisał wydatki, których w pierwotnej wersji nie było i jak zawsze nie zdołał dopisać wszystkiego. W przypadku zwycięskich projektów z budżetu obywatelskiego prezydent nie miał wyjścia. 

Mniej zwierząt, więcej mięśni

To dlatego w projekcie uchwały znalazły się m.in. fundusze na montaż windy w budynku przychodni przy Weteranów, sterylizację 5 tys. zwierząt, plenerowe siłownie na Sławinie, czy ciąg pieszo-rowerowy od Różanej 16 do dna wąwozu. Powstanie też przejście dla pieszych z os. Przyjaźni na Tatary, miejsca parkingowe i remont nawierzchni przy Wiklinowej, wyremontowana ma być odnoga ul. Nadbystrzyckiej w stronę podstawówki. Lista jest o wiele dłuższa, a na obywatelskie projekty, zgodnie z deklaracją, zapisano 15 milionów zł.

Co poza tym udało się upchnąć w budżecie?

Drogie drogi

W projekcie pojawiła się m.in. budowa Jantarowej, Czapskiego i Kisielewskiego wraz z sięgaczem ul. Pileckiego, budowa chodnika między mostami ul. Pliszczyńskiej od strony Jakubowic Murowanych do Zabytkowej, nowy odcinek chodnika w ciągu ul. Krężnickiej, Tęczowej i Pszczelej.

Do listy zadań dopisano także szereg remontów dróg. Dotyczy to ul. Bronowickiej, Sławinkowskiej (od ronda do Lisa), ul. Podhalańskiej, Urzędowskiej, Łowickiej i Szczecińskiej, Powstania Styczniowego, Rogińskiego, Krasińskiego, Brzeskiej, Biedronki, chodnika przy Wyżynnej 51-57 wraz z zatokami parkingowymi, jezdni Głowackiego od Racławickich do Popiełuszki, jezdni przy Spadochroniarzy 10, chodnika przy Puławskiej (strona parzysta od Racławickich do Popiełuszki), jezdni i chodników wzdłuż Hutniczej, jezdni i chodników ul. Kiwerskiego, ciągu pieszo-jezdnego przy Plagego-Laśkiewicza 9.

Skwer w realu, targ w projekcie

Innych inwestycji nie przybyło zbyt wiele. Prezydent dołożył funduszy na tereny rekreacyjne, w tym siłownię pod chmurką na Felinie, skwery dla seniorów przy Montażowej i Motorowej, modernizację placu zabaw przy Szczerbowskiego, jak również siłownię nad Bystrzycą.

Ratusz uwzględnił np. 155 tys. zł na projekt budowlano-wykonawczy nowego targowiska dla kupców sprzedających warzywa przy Ruskiej. Stragany mają stanąć po drugiej stronie ulicy. Szczęście miał remont sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, jak też wymiana instalacji w kuchni szkoły przy Plażowej, czy remont bursy przy Zemborzyckiej.

Krótka kołdra finansowa

To, że samorząd zdołał coś do budżetu dopisać nie oznacza, że nic z niego nie wykreśli. Nigdy nie jest tak, że już w grudniu wiadomo dokładnie, ile będzie do wydania. To zawsze są mniej lub bardziej dokładne szacunki. – Ale przyszły rok ma największy znak zapytania – podkreśla Krzysztof Żuk prezydent Lublina. – Po pierwsze nie wiemy, czy rząd nie ograniczy naszych dochodów, po drugie są opóźnienia w rozdziale funduszy europejskich. Planujemy budżet według możliwości, które mamy teraz, a które mogą być jeszcze bardziej ograniczane.

Czytaj więcej o: pieniądze budżet Lublina
Gość
Robert
Gość
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 grudnia 2015 o 13:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sławinkowska... szkoła nowa, piękna, jest, służy mieszkańcom, ale dojazd do niej i bezpieczeństwo rozwiązane fatalnie. Kałuże na jezdni, po jednym wąziutkim pasie w każą stronę, stan nawierzchni opłakany. Owszem, mamy projekt przebudowy ulicy z zatokami autobusowymi, odwodnieniem... i wszystkim co potrzebne. Co z tego, sokoro do budżetu wrzucany jest.... remont drogi. Jeżeli dojdzie on do skutku to z przebudową przez najbliższe lata możemy się pożegnać. Mam nadzieję, że Radni wiedzą, ile dzieci chodzi do nowej szkoły, jaki jest ruch komunikacyjny na drodze i jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą taki a nie inny stan ulicy. Połatamy dziury i będzie ok. :-(
Rozwiń
Robert
Robert (16 grudnia 2015 o 20:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Warszawska od Zbożowej do Głównej jest w opłakanym stanie,

A przypomnę, że nowa al. Solidarności jest wylotem na Warszawę a do okolicznych miejscowość jak Jastków itd. nie da się nia dojechać, trzeba starą Warszawską.

Rozwiń
Gość
Gość (16 grudnia 2015 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak, a na Kaskadowej dalej dziurawe płyty betonowe. Szanowi Radni, Panie Prezydencie! To miasto nie zadbało o zapewnienie budowy drogi w umowach deweloperskich i przez 10 lat nikt nie bierze za to odpowiedzialności??? Niech dalej dzieci potykają się o metalowe wystające z płyt pręty, Chyba potrzeba jakiejś tragedii (oby nie), żeby ktoś w końcu zaczął myśleć...
Rozwiń
Gość
Gość (16 grudnia 2015 o 13:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A WARSZAWSKA? Do granic miasta to co? Tam już wyborców nie ma?? Sa i przypomną sobie w odpowiednim momencie...
Rozwiń
Gość
Gość (16 grudnia 2015 o 11:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ul.Kaskadowa znów wypadła z planów! Tak trzymać!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!