niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie: W urzędach szykują miliony na "trzynastki"

Dodano: 25 stycznia 2017, 07:28

W ubiegłym roku Urząd Marszałkowski na „trzynastki” wydał 2,6 mln zł. W tym roku suma będzie podobna. – Zatrudnienie nam się zmniejszyło, ale pieniądze dostaną też ci, którzy już u nas nie pracują – tłumaczy rzeczniczka urzędu<br />
W ubiegłym roku Urząd Marszałkowski na „trzynastki” wydał 2,6 mln zł. W tym roku suma będzie podobna. – Zatrudnienie nam się zmniejszyło, ale pieniądze dostaną też ci, którzy już u nas nie pracują – tłumaczy rzeczniczka urzędu
(fot. Maciej Kaczanowski)

Co roku dodatkowe dostają urzędnicy i pracownicy sfery budżetowej. W jeszcze lepszej sytuacji są górnicy, którzy dostają też tzw. „czternastki”. Wypłaty właśnie ruszyły

Z pracowników budżetówki z naszego regionu najwięcej powodów do zadowolenia mają górnicy zatrudnieni przez kopalnię w Bogdance, którzy co roku otrzymują dwie dodatkowe pensje. Tak zwana „Barbórka”, czyli „trzynastka”, ma wysokość pensji za październik. Natomiast wypłacana w styczniu „czternastka” równa jest średniemu wynagrodzeniu za okres od października do grudnia. Kopalnia nie podaje konkretnych kwot, ponieważ są one obliczane indywidualnie. Średnia pensja w Bogdance to 7211 zł brutto (po wliczenieniu dodatkowych wynagrodzeń).

„Trzynastki” za 2016 rok otrzymali już pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– W oddziale w Lublinie przeciętna trzynastka to 3056,24 zł brutto na osobę, a w oddziale w Biłgoraju – 3224,22 zł brutto na osobę – informuje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w Lublinie.
Do wypłat szykują się też lubelskie urzędy. Urząd Miasta Lublin przeznaczy na ekstrapensje niespełna 5,5 mln złotych.

– To kwota przeznaczona na 1492 osoby, w tym 51 byłych pracowników, którzy byli zatrudnieni w zeszłym roku i zgodnie z przepisami należy im się „trzynastka” – wyjaśnia Joanna Bobowska z lubelskiego Ratusza.

Natomiast na „trzynastki” zatrudnionych w oświacie miasto zarezerwowało 29 mln zł.
Ponad 2,4 mln zł wyda Lubelski Urząd Wojewódzki. Dodatkowe pensje trafią do 792 pracowników zatrudnionych w Lublinie oraz w delegaturach w Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej.

– Wypłata planowana jest pod koniec lutego – zapowiada Marek Wieczerzak z biura wojewody.
W tym samym czasie „trzynastki” powinni otrzymać także pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, jednak suma jaka zostanie przeznaczona na ten cel nie jest jeszcze znana. W ubiegłym roku (w urzędzie pracowało wówczas 1160 osób) było to 2,6 mln zł.

– W tym roku zatrudnienie się nam zmniejszyło. Ale nie powinno mieć to wpływu na ogólną kwotę dodatkowych wynagrodzeń, bo ci którzy już u nas nie pracują, także je dostaną – tłumaczy Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa. 

Plany: tylko dla najlepszych

W Kancelarii Premiera trwają prace nad kodeksem urzędniczym, który ma zrównać zasady zatrudniania i wynagradzania na posadach rządowych i samorządowych. Jedna z planowanych zmian dotyczy likwidacji „trzynastek” i wypłacania zamiast nich premii tylko najlepszym pracownikom.

Taki przywilej nie ominąłby natomiast prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz marszałków województw, którzy nadal w ramach dodatkowych pensji mają otrzymywać nawet po kilkanaście tysięcy złotych.

Komu się należy

Kwestie związane z „trzynastkami” reguluje Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Termin ich wypłaty mija 31 marca.

Prawo do otrzymania ekstrapensji w wysokości 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia mają ci, którzy u danego pracodawcy przepracowali cały rok kalendarzowy. Ale świadczenie, w proporcjonalnej wartości, przysługuje już po sześciu miesiącach pracy.

Czytaj więcej o: praca pieniądze trzynastki
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Martia
(49) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 lutego 2017 o 16:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
same benefity wladza rozdaje, nie ma tylko dla uczciwych
Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2017 o 06:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ile milionów dla pomoc dla ubogich? No właśnie... :(
Rozwiń
Martia
Martia (25 stycznia 2017 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wiekszość ludzi myśl, że urzędnicy zarabiają kokosy. Może Ci w ministerswie tak, ludzie na stanowiskach kierowniczych, dyrektorzy, strostowie, prezydenci itp. Zwykli urzędnicy mają niewiele. Ja po 19 latach pracy w urzędzie, mam 2300zł brutto. A nowo zatrudniony pracownik 2000zł brutto. Pielęgniarki, nauczyciele walczą o podwyżki, a urzędnikom nie wypado, bo co pomyśli opinia publiczna. A tu jeszcze chcą zabrać ludziom 13 stki i zostawić tylko dla kierowników i dyrektorów. A lud jak zwykle niech pracuje za grosze.
Rozwiń
yogi
yogi (25 stycznia 2017 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pensje w urządzie na stanowisku podinspektora zaczynają się od poziomu najniższego obecnego wynagrodzenia brutto, t.j. 2000 zł, co wychodzi na rękę niecałę 1400 zł. Jeśli ktoś umie obsługiwać komputer wystarczy wejść na ogłoszenia o pracy na stronie BIP-u Urzędu Miasta. Na niektóre stanowiska w konkursach nie ma chętnych i pozostają one bez rozstrzygnięcia, bo nikt nie chce się podjąć pracy za takie pieniądze. Więc jak ktoś koniecznie pragnie zostać urżędnikiem to wystarczy złożyć papiery,a później już się jest ustawionym na całe życie. Jeśli do tych 1400 dodać jesz tzw. 13 stkę, czyli dodatkową pensję w tej wysokości, t.j. 1400 i podzielić przez 12(ilość mesięcy), to jak nic drzucamy 116 zł, co łącznie daję 1516 zł na łapkę miesięcznie. Nic tylko szaleć na zakupach, rozbijać się po hotelach i cieszyć się, że wszyscy zazdroszczą Ci mega zarobków, a Ty nie możesz się odgonić od lasek, które po nocach marzą o mężu urzędniku i później w markecie na kasie siedzą niewyspane z podkrążonymi oczami nie mając pojęcia, że zarabiają więcej od swojego wymarzonego księcia;)
Rozwiń
Gość
Gość (25 stycznia 2017 o 16:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I z czego Redaktor robi temat na poemat, przecież trzynastki wypłaca się od stuleci, więc co komu do tego, jak komuś płacą,a może napisz jeszcze, że górnicy mają czternastkę
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (49)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!