Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

25 stycznia 2017 r.
7:28

Lubelskie: W urzędach szykują miliony na "trzynastki"

45 49 A A
W ubiegłym roku Urząd Marszałkowski na „trzynastki” wydał 2,6 mln zł. W tym roku suma będzie podobna. – Zatrudnienie nam się zmniejszyło, ale pieniądze dostaną też ci, którzy już u nas nie pracują – tłumaczy rzeczniczka urzędu<br />
W ubiegłym roku Urząd Marszałkowski na „trzynastki” wydał 2,6 mln zł. W tym roku suma będzie podobna. – Zatrudnienie nam się zmniejszyło, ale pieniądze dostaną też ci, którzy już u nas nie pracują – tłumaczy rzeczniczka urzędu
(fot. Maciej Kaczanowski)

Co roku dodatkowe dostają urzędnicy i pracownicy sfery budżetowej. W jeszcze lepszej sytuacji są górnicy, którzy dostają też tzw. „czternastki”. Wypłaty właśnie ruszyły

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z pracowników budżetówki z naszego regionu najwięcej powodów do zadowolenia mają górnicy zatrudnieni przez kopalnię w Bogdance, którzy co roku otrzymują dwie dodatkowe pensje. Tak zwana „Barbórka”, czyli „trzynastka”, ma wysokość pensji za październik. Natomiast wypłacana w styczniu „czternastka” równa jest średniemu wynagrodzeniu za okres od października do grudnia. Kopalnia nie podaje konkretnych kwot, ponieważ są one obliczane indywidualnie. Średnia pensja w Bogdance to 7211 zł brutto (po wliczenieniu dodatkowych wynagrodzeń).

„Trzynastki” za 2016 rok otrzymali już pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– W oddziale w Lublinie przeciętna trzynastka to 3056,24 zł brutto na osobę, a w oddziale w Biłgoraju – 3224,22 zł brutto na osobę – informuje Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w Lublinie.
Do wypłat szykują się też lubelskie urzędy. Urząd Miasta Lublin przeznaczy na ekstrapensje niespełna 5,5 mln złotych.

– To kwota przeznaczona na 1492 osoby, w tym 51 byłych pracowników, którzy byli zatrudnieni w zeszłym roku i zgodnie z przepisami należy im się „trzynastka” – wyjaśnia Joanna Bobowska z lubelskiego Ratusza.

Natomiast na „trzynastki” zatrudnionych w oświacie miasto zarezerwowało 29 mln zł.
Ponad 2,4 mln zł wyda Lubelski Urząd Wojewódzki. Dodatkowe pensje trafią do 792 pracowników zatrudnionych w Lublinie oraz w delegaturach w Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej.

– Wypłata planowana jest pod koniec lutego – zapowiada Marek Wieczerzak z biura wojewody.
W tym samym czasie „trzynastki” powinni otrzymać także pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, jednak suma jaka zostanie przeznaczona na ten cel nie jest jeszcze znana. W ubiegłym roku (w urzędzie pracowało wówczas 1160 osób) było to 2,6 mln zł.

– W tym roku zatrudnienie się nam zmniejszyło. Ale nie powinno mieć to wpływu na ogólną kwotę dodatkowych wynagrodzeń, bo ci którzy już u nas nie pracują, także je dostaną – tłumaczy Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa. 

Plany: tylko dla najlepszych

W Kancelarii Premiera trwają prace nad kodeksem urzędniczym, który ma zrównać zasady zatrudniania i wynagradzania na posadach rządowych i samorządowych. Jedna z planowanych zmian dotyczy likwidacji „trzynastek” i wypłacania zamiast nich premii tylko najlepszym pracownikom.

Taki przywilej nie ominąłby natomiast prezydentów miast, burmistrzów, wójtów oraz marszałków województw, którzy nadal w ramach dodatkowych pensji mają otrzymywać nawet po kilkanaście tysięcy złotych.

Komu się należy

Kwestie związane z „trzynastkami” reguluje Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Termin ich wypłaty mija 31 marca.

Prawo do otrzymania ekstrapensji w wysokości 8,5 proc. rocznego wynagrodzenia mają ci, którzy u danego pracodawcy przepracowali cały rok kalendarzowy. Ale świadczenie, w proporcjonalnej wartości, przysługuje już po sześciu miesiącach pracy.

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mąż urzędniczki 2 / 25 stycznia 2017 o 12:28
+1
zapraszam cwaniaków na to 8-godzinne pierdzenie w stołki, mocno by się zdziwili
Mogę się tylko pod tym podpisać. W życiu bym się ze swoją małżonką nie zamienił na pracę. Skończona Politechnika wydz. budowlany (mgr inż) praca w wydziale architektury i po 10 latach nie ma nawet 2000zł na rękę, a roboty dużo i wiedza tech. także wskazana ... dziękuję i pozdrawiam
Avatar
dykt / 25 stycznia 2017 o 10:25
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Niestety ale ci urzędnicy "na dole" zarabiają marnie a odwalają całą ciężką robotę. Trzynastka im się należy, a jakże. Natomiast te wszystkie kierowniki i dyrektory zatrudniani z partyjnego klucza, którzy najczęściej nie znają się na tym czym zarządzają dostają olbrzymie, jak na swoje kwalifikacje, wynagrodzenia i premie. Za to się weźcie panie i panowie dziennikarze.
Zgadza się i popieram. Jak zrobią dla najlepszych... to niestety Ci którzy mają  plecy będą ją otrzymywać a my z samego dołu za najcięższą pracę nie otrzymamy NIC...
Zgadza się i popieram. Jak zrobią dla najlepszych... to niestety Ci którzy mają  plecy będą ją otrzymywać a my z samego dołu za najcięższą pracę nie otrzymamy NIC... rozwiń
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 10:00
+1
"Danie 13stek tzw najlepszym to danie 13stek po tzw partyjnym kluczu. 13stka miała być dodatkiem do małej pensji a chcą ją zostawić najlepiej zarabiajacym......jeśli lidl płaci 2800 brutto na wejście to płaci dużo więcej niż Prezydent Żuk w UM Lublin. Jeśli ludzie zarabiający po 1.8- 2.1 na rękę po 7-10 latach pracy w budżetowe to odejdą. A to ci najniżej robią najwięcej" Dokładnie! Ale ludzie sądzą, że w urzędzie każdy pracownik ma drektorskie pobory...
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 07:48
+1
Danie 13stek tzw najlepszym to danie 13stek po tzw partyjnym kluczu. 13stka miała być dodatkiem do małej pensji a chcą ją zostawić najlepiej zarabiajacym......jeśli lidl płaci 2800 brutto na wejście to płaci dużo więcej niż Prezydent Żuk w UM Lublin. Jeśli ludzie zarabiający po 1.8- 2.1 na rękę po 7-10 latach pracy w budżetowe to odejdą. A to ci najniżej robią najwięcej
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 16:49
same benefity wladza rozdaje, nie ma tylko dla uczciwych
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 o 06:44
A ile milionów dla pomoc dla ubogich? No właśnie... :(
Avatar
Martia / 25 stycznia 2017 o 20:12
Wiekszość ludzi myśl, że urzędnicy zarabiają kokosy. Może Ci w ministerswie tak, ludzie na stanowiskach kierowniczych, dyrektorzy, strostowie, prezydenci itp. Zwykli urzędnicy mają niewiele. Ja po 19 latach pracy w urzędzie, mam 2300zł brutto. A nowo zatrudniony pracownik 2000zł brutto. Pielęgniarki, nauczyciele walczą o podwyżki, a urzędnikom nie wypado, bo co pomyśli opinia publiczna. A tu jeszcze chcą zabrać ludziom 13 stki i zostawić tylko dla kierowników i dyrektorów. A lud jak zwykle niech pracuje za grosze.
Avatar
yogi / 25 stycznia 2017 o 17:33
Pensje w urządzie na stanowisku podinspektora zaczynają się od poziomu najniższego obecnego wynagrodzenia brutto, t.j. 2000 zł, co wychodzi na rękę niecałę 1400 zł. Jeśli ktoś umie obsługiwać komputer wystarczy wejść na ogłoszenia o pracy na stronie BIP-u Urzędu Miasta. Na niektóre stanowiska w konkursach nie ma chętnych i pozostają one bez rozstrzygnięcia, bo nikt nie chce się podjąć pracy za takie pieniądze. Więc jak ktoś koniecznie pragnie zostać urżędnikiem to wystarczy złożyć papiery,a później już się jest ustawionym na całe życie. Jeśli do tych 1400 dodać jesz tzw. 13 stkę, czyli dodatkową pensję w tej wysokości, t.j. 1400 i podzielić przez 12(ilość mesięcy), to jak nic drzucamy 116 zł, co łącznie daję 1516 zł na łapkę miesięcznie. Nic tylko szaleć na zakupach, rozbijać się po hotelach i cieszyć się, że wszyscy zazdroszczą Ci mega zarobków, a Ty nie możesz się odgonić od lasek, które po nocach marzą o mężu urzędniku i później w markecie na kasie siedzą niewyspane z podkrążonymi oczami nie mając pojęcia, że zarabiają więcej od swojego wymarzonego księcia;)
Pensje w urządzie na stanowisku podinspektora zaczynają się od poziomu najniższego obecnego wynagrodzenia brutto, t.j. 2000 zł, co wychodzi na rękę niecałę 1400 zł. Jeśli ktoś umie obsługiwać komputer wystarczy wejść na ogłoszenia o pracy na stronie BIP-u Urzędu Miasta. Na niektóre stanowiska w konkursach nie ma chętnych i pozostają one bez rozstrzygnięcia, bo nikt nie chce się podjąć pracy za takie pieniądze. Więc jak ktoś koniecznie pragnie zostać urżędnikiem to wystarczy złożyć papiery,a później już się jest ustawionym na całe życie. Jeśl... rozwiń
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 16:18
I z czego Redaktor robi temat na poemat, przecież trzynastki wypłaca się od stuleci, więc co komu do tego, jak komuś płacą,a może napisz jeszcze, że górnicy mają czternastkę
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 15:47
W policji już płacą.
Avatar
Gość / 2 lutego 2017 o 16:49
same benefity wladza rozdaje, nie ma tylko dla uczciwych
Avatar
Gość / 26 stycznia 2017 o 06:44
A ile milionów dla pomoc dla ubogich? No właśnie... :(
Avatar
Martia / 25 stycznia 2017 o 20:12
Wiekszość ludzi myśl, że urzędnicy zarabiają kokosy. Może Ci w ministerswie tak, ludzie na stanowiskach kierowniczych, dyrektorzy, strostowie, prezydenci itp. Zwykli urzędnicy mają niewiele. Ja po 19 latach pracy w urzędzie, mam 2300zł brutto. A nowo zatrudniony pracownik 2000zł brutto. Pielęgniarki, nauczyciele walczą o podwyżki, a urzędnikom nie wypado, bo co pomyśli opinia publiczna. A tu jeszcze chcą zabrać ludziom 13 stki i zostawić tylko dla kierowników i dyrektorów. A lud jak zwykle niech pracuje za grosze.
Avatar
yogi / 25 stycznia 2017 o 17:33
Pensje w urządzie na stanowisku podinspektora zaczynają się od poziomu najniższego obecnego wynagrodzenia brutto, t.j. 2000 zł, co wychodzi na rękę niecałę 1400 zł. Jeśli ktoś umie obsługiwać komputer wystarczy wejść na ogłoszenia o pracy na stronie BIP-u Urzędu Miasta. Na niektóre stanowiska w konkursach nie ma chętnych i pozostają one bez rozstrzygnięcia, bo nikt nie chce się podjąć pracy za takie pieniądze. Więc jak ktoś koniecznie pragnie zostać urżędnikiem to wystarczy złożyć papiery,a później już się jest ustawionym na całe życie. Jeśli do tych 1400 dodać jesz tzw. 13 stkę, czyli dodatkową pensję w tej wysokości, t.j. 1400 i podzielić przez 12(ilość mesięcy), to jak nic drzucamy 116 zł, co łącznie daję 1516 zł na łapkę miesięcznie. Nic tylko szaleć na zakupach, rozbijać się po hotelach i cieszyć się, że wszyscy zazdroszczą Ci mega zarobków, a Ty nie możesz się odgonić od lasek, które po nocach marzą o mężu urzędniku i później w markecie na kasie siedzą niewyspane z podkrążonymi oczami nie mając pojęcia, że zarabiają więcej od swojego wymarzonego księcia;)
Pensje w urządzie na stanowisku podinspektora zaczynają się od poziomu najniższego obecnego wynagrodzenia brutto, t.j. 2000 zł, co wychodzi na rękę niecałę 1400 zł. Jeśli ktoś umie obsługiwać komputer wystarczy wejść na ogłoszenia o pracy na stronie BIP-u Urzędu Miasta. Na niektóre stanowiska w konkursach nie ma chętnych i pozostają one bez rozstrzygnięcia, bo nikt nie chce się podjąć pracy za takie pieniądze. Więc jak ktoś koniecznie pragnie zostać urżędnikiem to wystarczy złożyć papiery,a później już się jest ustawionym na całe życie. Jeśl... rozwiń
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 16:18
I z czego Redaktor robi temat na poemat, przecież trzynastki wypłaca się od stuleci, więc co komu do tego, jak komuś płacą,a może napisz jeszcze, że górnicy mają czternastkę
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 15:47
W policji już płacą.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 15:34
Nijaki BUL w maju 2015 r jak dostał eksmisję z BELWEDERU to zgarnął 60 mln PLN "13". I wtedy małe GWno Agory nie pisało o tym fakcie.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 14:54
Co się dzieje,ano tak szlachta przepijała Rzeczpospolitą w niewolę,123 lata liberum veto,biła chłopa pańszczyźnianego po garbie i winiła go za całe zło,dzisiaj podobnie bilion długu,miliardy deficytu a tu zabawa na całego dokąd zmierzasz Polsko,niebawem znów armia urzędników wykreśli cie mapy świata
Avatar
Gość / 25 stycznia 2017 o 13:40
-1
Komunistyczny relikt który powinien zniknąć jak najszybciej. W sektorze prywatnym coś takiego nie funkcjonuje. Sama praca na państwówce to przywilej. Paranoją jest wypłacanie extra premii np. w ZUS który nieuchronnie idzie ku zagładzie. Generalnie praca na państwowym etacie powinna być ograniczona czasowo dla wszystkich na wszystkich szczeblach np. do 20 lat.
Avatar
mąż urzędniczki 2 / 25 stycznia 2017 o 12:28
+1
zapraszam cwaniaków na to 8-godzinne pierdzenie w stołki, mocno by się zdziwili
Mogę się tylko pod tym podpisać. W życiu bym się ze swoją małżonką nie zamienił na pracę. Skończona Politechnika wydz. budowlany (mgr inż) praca w wydziale architektury i po 10 latach nie ma nawet 2000zł na rękę, a roboty dużo i wiedza tech. także wskazana ... dziękuję i pozdrawiam
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 19 12

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 0

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 184 16

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 12 14

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 109 36

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 15

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 0

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 14

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 1

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 3

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 5 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.