sobota, 24 lutego 2018 r.

Lubelskie

Lubelskie: Wzrosły pensje, ale ceny w sklepach też. Gdzie jest największe bezrobocie?

Dodano: 15 lutego 2018, 13:37

Znaczny spadek bezrobocia i niewielki wzrost płac. Niestety, wyższym pensjom towarzyszą rosnące ceny w sklepach. Tak statystycy podsumowują ubiegły rok w regionie.

Z zaprezentowanego wczoraj raportu Urzędu Statystycznego w Lublinie wynika, że w naszym regionie jest coraz więcej pracy. W ubiegłym roku przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o ponad 3 proc. Dominujące branże to szeroko pojęty przemysł, handel, budownictwo i transport. Cieszyć może znaczny spadek bezrobocia.

– W końcu grudnia ubiegłego roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 81,2 tys. osób. Była niższa o 15 proc. niż w grudniu 2016 r. – informuje Krzysztof Markowski, dyrektor US w Lublinie.

Stopa bezrobocia w naszym województwie wynosi 8,8 proc. Jesteśmy pod tym względem na 12. miejscu w kraju. Najgorsza sytuacja panuje w powiatach włodawskim, chełmskim i hrubieszowskim. Najwięcej pracy jest w Lublinie, powiecie łęczyńskim, biłgorajskim i puławskim. Na jedną ofertę pracy przypada obecnie 43 bezrobotnych.

3888 zł

Z raportu GUS wynika, że w ubiegłym roku zarobki w Lubelskiem wzrosły średnio o 4,6 proc. Przeciętna pensja w naszym regionie wyniosła 3888 zł. W tej kategorii plasujemy się na 12 miejscu w kraju.

Minimalnie lepiej zarabia się na Podlasiu, a gorzej na Podkarpaciu. W naszym województwie najgorzej zarabia się w branży gastronomicznej i hotelarskiej – średnio 2933 zł. W budownictwie średnia pensja to 3767 zł na miesiąc. W firmach związanych z informacją i komunikacją zarabia się przeciętnie 6393 zł.

Wzrostowi wynagrodzeń towarzyszą niestety podwyżki cen w sklepach. Średnio ceny podskoczyły o 2,1 proc. Oprócz jedzenia, zdrożał transport i edukacja. O kilka procent spadły natomiast ceny ubrań i butów.

Emerytury

Statystycy przyjrzeli się również ubiegłorocznym świadczeniom z ZUS. Przeciętny polski emeryt dostaje średnio 2165 zł miesięcznie. Z kolei statystyczna emerytura w naszym województwie to 1967 zł. Pod tym względem jesteśmy na końcu krajowej stawki. Niższe emerytury są jedynie w Świętokrzyskiem i na Podkarpaciu.

Renciści w naszym regionie dostają średnio 1555 zł na miesiąc. Korzystający z rent rodzinnych otrzymują o 100 zł więcej. 

QUIZ

Jak dobrze znasz miasta i powiaty województwa lubelskiego?

Czytaj więcej o: praca płace lubelskie
grefnyy
Poli
Użytkownik niezarejestrowany
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

grefnyy
grefnyy (5 dni temu o 16:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
 No faktycznie średnia krajwoa   nie daje rzeczywstego obrazu  zarobków, szybciej już najczęściej wyplacana pensja by pasowała.  na tym blogu //lubelskie-praca.pl/rynek-pracy-w-wojewodztwie-lubelskim/  możecie sprawdzić w jakich zawpdach najwięcej mozna zaorbić. ja znalazełm tę stronę jak sobie szukałem pracy 
Rozwiń
Poli
Poli (16 lutego 2018 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skąd wzięli te średnie krajowe? No tak jak połączyli wszystkich zarobki razem i nagrody po 70tys to im wyszło. Przeciętny Polak zarabia najniższa krajową niestety!!!! 
Rozwiń
Gość
Gość (15 lutego 2018 o 22:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najwieksze bexrobocie jest na wsiach na wschodzie chociaz wies żulice pow.tomaszow lub.gdzie nie ma gdzie dorobic.nędza goni nędze.o tym nie piszecie tylko skad zescie wzieli te zarobki szary fizyczny polak robi za nie cale 1600 zl.
Rozwiń
Gość
Gość (15 lutego 2018 o 21:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Wzrosły pensje"..... komu Panie Jacku Szydłowski ? Np. w lubelskich urzędach podwyżki przyznali sobie szefowie a załogi dostały ochłapy i masę dodatkowych obowiązków. Tajemnica o zarobkach w instytucjach państwowych skutkuje tym, że urzędujący decydenci płacą nie za pracę ale za widzimisię. Prawdą jest , taak- obecna władza zadbała o polepszenie sytuacji w polskich rodzinach , wdrożono mechanizmy które pozwoliły więcej płacić za wykonywaną pracę - Ale emeryci czy renciści przez kolejne lata otrzymywali rewaloryzację w wysokości 2-5 zł . Ludzie obecnego pokolenia emerytów, byli okradani pierwsze przez komunistyczny system a potem dalej przez magdaleńskie, bolszewickie,urzędniczo mafijne sitwy.. Dzisiaj o ile nie było się UB-ekiem ,albo towarzyszem z KM PZPR ,KW PZPR , albo jakimś Bolkiem to jest się nadal dziadziejącym dziadem.
Rozwiń
Farmazon Mazguła
Farmazon Mazguła (15 lutego 2018 o 21:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hahaha napisał:
Ojej, ZSLowiec się odezwał... Nie można się odpieprzać, bo robiliście i robicie nadal dużo gorsze rzeczy niż obecnie PiS, więc nie macie żadnego prawa do krytyki.
 Jak będziesz tak pyskował to naskarżę na ciebie do naszych przyjaciół z zachodu..i wtedy zobaczysz .Popamiętasz że hohoho.Precz z dyktaturą większości.Żądam demokracji takiej jak była i jeszcze ..tego...ten..konstytucja! ;) 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!