Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 lutego 2018 r.
13:37

Lubelskie: Wzrosły pensje, ale ceny w sklepach też. Gdzie jest największe bezrobocie?

31 19 A A

Znaczny spadek bezrobocia i niewielki wzrost płac. Niestety, wyższym pensjom towarzyszą rosnące ceny w sklepach. Tak statystycy podsumowują ubiegły rok w regionie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z zaprezentowanego wczoraj raportu Urzędu Statystycznego w Lublinie wynika, że w naszym regionie jest coraz więcej pracy. W ubiegłym roku przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o ponad 3 proc. Dominujące branże to szeroko pojęty przemysł, handel, budownictwo i transport. Cieszyć może znaczny spadek bezrobocia.

– W końcu grudnia ubiegłego roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 81,2 tys. osób. Była niższa o 15 proc. niż w grudniu 2016 r. – informuje Krzysztof Markowski, dyrektor US w Lublinie.

Stopa bezrobocia w naszym województwie wynosi 8,8 proc. Jesteśmy pod tym względem na 12. miejscu w kraju. Najgorsza sytuacja panuje w powiatach włodawskim, chełmskim i hrubieszowskim. Najwięcej pracy jest w Lublinie, powiecie łęczyńskim, biłgorajskim i puławskim. Na jedną ofertę pracy przypada obecnie 43 bezrobotnych.

3888 zł

Z raportu GUS wynika, że w ubiegłym roku zarobki w Lubelskiem wzrosły średnio o 4,6 proc. Przeciętna pensja w naszym regionie wyniosła 3888 zł. W tej kategorii plasujemy się na 12 miejscu w kraju.

Minimalnie lepiej zarabia się na Podlasiu, a gorzej na Podkarpaciu. W naszym województwie najgorzej zarabia się w branży gastronomicznej i hotelarskiej – średnio 2933 zł. W budownictwie średnia pensja to 3767 zł na miesiąc. W firmach związanych z informacją i komunikacją zarabia się przeciętnie 6393 zł.

Wzrostowi wynagrodzeń towarzyszą niestety podwyżki cen w sklepach. Średnio ceny podskoczyły o 2,1 proc. Oprócz jedzenia, zdrożał transport i edukacja. O kilka procent spadły natomiast ceny ubrań i butów.

Emerytury

Statystycy przyjrzeli się również ubiegłorocznym świadczeniom z ZUS. Przeciętny polski emeryt dostaje średnio 2165 zł miesięcznie. Z kolei statystyczna emerytura w naszym województwie to 1967 zł. Pod tym względem jesteśmy na końcu krajowej stawki. Niższe emerytury są jedynie w Świętokrzyskiem i na Podkarpaciu.

Renciści w naszym regionie dostają średnio 1555 zł na miesiąc. Korzystający z rent rodzinnych otrzymują o 100 zł więcej. 

Quiz: Jak dobrze znasz miasta i powiaty województwa lubelskiego?

Jak dobrze znasz miasta i powiaty województwa lubelskiego?
Czytaj więcej o:

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
grefnyy / 19 lutego 2018 o 16:12
 No faktycznie średnia krajwoa   nie daje rzeczywstego obrazu  zarobków, szybciej już najczęściej wyplacana pensja by pasowała.  na tym blogu //lubelskie-praca.pl/rynek-pracy-w-wojewodztwie-lubelskim/  możecie sprawdzić w jakich zawpdach najwięcej mozna zaorbić. ja znalazełm tę stronę jak sobie szukałem pracy 
Avatar
Poli / 16 lutego 2018 o 11:55
Skąd wzięli te średnie krajowe? No tak jak połączyli wszystkich zarobki razem i nagrody po 70tys to im wyszło. Przeciętny Polak zarabia najniższa krajową niestety!!!! 
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 22:08
Najwieksze bexrobocie jest na wsiach na wschodzie chociaz wies żulice pow.tomaszow lub.gdzie nie ma gdzie dorobic.nędza goni nędze.o tym nie piszecie tylko skad zescie wzieli te zarobki szary fizyczny polak robi za nie cale 1600 zl.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 21:37
"Wzrosły pensje"..... komu Panie Jacku Szydłowski ? Np. w lubelskich urzędach podwyżki przyznali sobie szefowie a załogi dostały ochłapy i masę dodatkowych obowiązków. Tajemnica o zarobkach w instytucjach państwowych skutkuje tym, że urzędujący decydenci płacą nie za pracę ale za widzimisię. Prawdą jest , taak- obecna władza zadbała o polepszenie sytuacji w polskich rodzinach , wdrożono mechanizmy które pozwoliły więcej płacić za wykonywaną pracę - Ale emeryci czy renciści przez kolejne lata otrzymywali rewaloryzację w wysokości 2-5 zł . Ludzie obecnego pokolenia emerytów, byli okradani pierwsze przez komunistyczny system a potem dalej przez magdaleńskie, bolszewickie,urzędniczo mafijne sitwy.. Dzisiaj o ile nie było się UB-ekiem ,albo towarzyszem z KM PZPR ,KW PZPR , albo jakimś Bolkiem to jest się nadal dziadziejącym dziadem.
"Wzrosły pensje"..... komu Panie Jacku Szydłowski ? Np. w lubelskich urzędach podwyżki przyznali sobie szefowie a załogi dostały ochłapy i masę dodatkowych obowiązków. Tajemnica o zarobkach w instytucjach państwowych skutkuje tym, że urzędujący decydenci płacą nie za pracę ale za widzimisię. Prawdą jest , taak- obecna władza zadbała o polepszenie sytuacji w polskich rodzinach , wdrożono mechanizmy które pozwoliły więcej płacić za wykonywaną pracę - Ale emeryci czy renciści przez kolejne lata otrzymywali rewaloryzację w wysokości 2-... rozwiń
Avatar
Farmazon Mazguła / 15 lutego 2018 o 21:16
hahaha napisał:
Ojej, ZSLowiec się odezwał... Nie można się odpieprzać, bo robiliście i robicie nadal dużo gorsze rzeczy niż obecnie PiS, więc nie macie żadnego prawa do krytyki.
 Jak będziesz tak pyskował to naskarżę na ciebie do naszych przyjaciół z zachodu..i wtedy zobaczysz .Popamiętasz że hohoho.Precz z dyktaturą większości.Żądam demokracji takiej jak była i jeszcze ..tego...ten..konstytucja! ;) 
Avatar
hahaha / 15 lutego 2018 o 18:49
Ojej, ZSLowiec się odezwał... Nie można się odpieprzać, bo robiliście i robicie nadal dużo gorsze rzeczy niż obecnie PiS, więc nie macie żadnego prawa do krytyki.
Avatar
baran / 15 lutego 2018 o 18:48
gd napisał:
PO i ZSL dawało o wiele wyższe nagrody, nie zapominajcie o tym skoro tak strasznie chcecie pokazać obecnych rządzących.
 a kiedyś to barany nie miały możliwości być przy kmorycie ...... a kiedyś to ..... a kiedyś to ..... a kiedyś to .....
Avatar
idiota / 15 lutego 2018 o 18:46
gd napisał:
PO i ZSL dawało o wiele wyższe nagrody, nie zapominajcie o tym skoro tak strasznie chcecie pokazać obecnych rządzących.
 odpieprz się od tego co było kiedyś, pis modli się i zapiedprza pieniądze baranie, 
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:13
Czy za PO albo teraz za PiS dostał ktoś jakąś nagrodę, jako pracownik? Choćby 100 złotych? O 70 tysiącach nie wspomnę...
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:06
Dowcip dnia
Avatar
grefnyy / 19 lutego 2018 o 16:12
 No faktycznie średnia krajwoa   nie daje rzeczywstego obrazu  zarobków, szybciej już najczęściej wyplacana pensja by pasowała.  na tym blogu //lubelskie-praca.pl/rynek-pracy-w-wojewodztwie-lubelskim/  możecie sprawdzić w jakich zawpdach najwięcej mozna zaorbić. ja znalazełm tę stronę jak sobie szukałem pracy 
Avatar
Poli / 16 lutego 2018 o 11:55
Skąd wzięli te średnie krajowe? No tak jak połączyli wszystkich zarobki razem i nagrody po 70tys to im wyszło. Przeciętny Polak zarabia najniższa krajową niestety!!!! 
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 22:08
Najwieksze bexrobocie jest na wsiach na wschodzie chociaz wies żulice pow.tomaszow lub.gdzie nie ma gdzie dorobic.nędza goni nędze.o tym nie piszecie tylko skad zescie wzieli te zarobki szary fizyczny polak robi za nie cale 1600 zl.
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 21:37
"Wzrosły pensje"..... komu Panie Jacku Szydłowski ? Np. w lubelskich urzędach podwyżki przyznali sobie szefowie a załogi dostały ochłapy i masę dodatkowych obowiązków. Tajemnica o zarobkach w instytucjach państwowych skutkuje tym, że urzędujący decydenci płacą nie za pracę ale za widzimisię. Prawdą jest , taak- obecna władza zadbała o polepszenie sytuacji w polskich rodzinach , wdrożono mechanizmy które pozwoliły więcej płacić za wykonywaną pracę - Ale emeryci czy renciści przez kolejne lata otrzymywali rewaloryzację w wysokości 2-5 zł . Ludzie obecnego pokolenia emerytów, byli okradani pierwsze przez komunistyczny system a potem dalej przez magdaleńskie, bolszewickie,urzędniczo mafijne sitwy.. Dzisiaj o ile nie było się UB-ekiem ,albo towarzyszem z KM PZPR ,KW PZPR , albo jakimś Bolkiem to jest się nadal dziadziejącym dziadem.
"Wzrosły pensje"..... komu Panie Jacku Szydłowski ? Np. w lubelskich urzędach podwyżki przyznali sobie szefowie a załogi dostały ochłapy i masę dodatkowych obowiązków. Tajemnica o zarobkach w instytucjach państwowych skutkuje tym, że urzędujący decydenci płacą nie za pracę ale za widzimisię. Prawdą jest , taak- obecna władza zadbała o polepszenie sytuacji w polskich rodzinach , wdrożono mechanizmy które pozwoliły więcej płacić za wykonywaną pracę - Ale emeryci czy renciści przez kolejne lata otrzymywali rewaloryzację w wysokości 2-... rozwiń
Avatar
Farmazon Mazguła / 15 lutego 2018 o 21:16
hahaha napisał:
Ojej, ZSLowiec się odezwał... Nie można się odpieprzać, bo robiliście i robicie nadal dużo gorsze rzeczy niż obecnie PiS, więc nie macie żadnego prawa do krytyki.
 Jak będziesz tak pyskował to naskarżę na ciebie do naszych przyjaciół z zachodu..i wtedy zobaczysz .Popamiętasz że hohoho.Precz z dyktaturą większości.Żądam demokracji takiej jak była i jeszcze ..tego...ten..konstytucja! ;) 
Avatar
hahaha / 15 lutego 2018 o 18:49
Ojej, ZSLowiec się odezwał... Nie można się odpieprzać, bo robiliście i robicie nadal dużo gorsze rzeczy niż obecnie PiS, więc nie macie żadnego prawa do krytyki.
Avatar
baran / 15 lutego 2018 o 18:48
gd napisał:
PO i ZSL dawało o wiele wyższe nagrody, nie zapominajcie o tym skoro tak strasznie chcecie pokazać obecnych rządzących.
 a kiedyś to barany nie miały możliwości być przy kmorycie ...... a kiedyś to ..... a kiedyś to ..... a kiedyś to .....
Avatar
idiota / 15 lutego 2018 o 18:46
gd napisał:
PO i ZSL dawało o wiele wyższe nagrody, nie zapominajcie o tym skoro tak strasznie chcecie pokazać obecnych rządzących.
 odpieprz się od tego co było kiedyś, pis modli się i zapiedprza pieniądze baranie, 
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:13
Czy za PO albo teraz za PiS dostał ktoś jakąś nagrodę, jako pracownik? Choćby 100 złotych? O 70 tysiącach nie wspomnę...
Avatar
Gość / 15 lutego 2018 o 17:06
Dowcip dnia
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 33 17

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 0

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 210 16

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 12 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 127 37

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 0

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 15

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 1

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 3

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia]
galeria

Oto najlepsi uczniowie. Laureaci konkursów nagrodzeni przez kuratorium [zdjęcia] 5 0

Lubelski Kurator Oświaty uhonorował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w tym roku szkolnym zostali laureatami konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?