Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 czerwca 2014 r.
15:02
Edytuj ten wpis

Metropolita lubelski broni prof. Oleszczuka za podpisanie "Deklaracji wiary"

Autor: Zdjęcie autora łm
113 39 A A

Arcybiskup Stanisław Budzik broni prof. Jana Oleszczuka, znanego lubelskiego lekarza, na którego spadła fala krytyki za podpisanie "Deklaracji wiary". - Zarzuty wobec niego są bezzasadne - uważa metropolita lubelski

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prof. Jan Oleszczuk jest lubelskim wojewódzkim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa. Był on jednym z 300 lekarzy z woj. lubelskiego, którzy podpisali "Deklarację wiary". Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka domaga się odwołania go ze stanowiska. Skierowała w tej sprawie list do ministra zdrowia.

Dzisiaj za wszystkimi sygnatariuszami deklaracji wstawił się arcybiskup Stanisław Budzik, szczególną solidarność wyraził z prof. Oleszczukiem.

- W przestrzeni publicznej pojawiły się ostatnio oskarżenia kierowane pod adresem osób, które podpisały "Deklarację wiary”. W związku z tym Arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski, wyraża solidarność z jej sygnatariuszami, zwłaszcza z prof. Janem Oleszczukiem z Lublina, na którym skoncentrowały się ostatnio ataki ze strony niektórych środowisk - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Lubelskiej.

Całe oświadczenie metropolity lubelskiego:

"Prof. Jan Oleszczuk od 40 lat wykonuje pełną poświęcenia pracę w służbie człowiekowi. Jest uznanym lekarzem i specjalistą, co znalazło swój wyraz w mianowaniu go Wojewódzkim Konsultantem ds. Ginekologii i Położnictwa. Jest autorytetem medycznym i moralnym. Podpisanie przez niego "Deklaracji wiary” nie zmienia niczego w jego dotychczasowej praktyce lekarskiej. Bezzasadnym jest więc zarzut jakoby podpisanie przez prof. Oleszczuka wspomnianej deklaracji miało negatywny wpływ na wykonywanie funkcji Wojewódzkiego Konsultanta. Państwo Polskie uznaje klauzulę sumienia i konstytucyjne prawo obywateli do posiadania i wyrażania swoich przekonań. Dotyczy ono zarówno wierzących, jak i niewierzących. Wolność sumienia i wyznania to podstawowe prawa człowieka, do respektowania których Polska zobowiązała się poprzez ratyfikację odpowiednich aktów prawa, także międzynarodowego. Prawo do wolności sumienia jest również zapisane w Kodeksie Etyki Lekarskiej.
Warto w tym miejscu przywołać nauczanie św. Jana Pawła II, który w encyklice "Evangelium vitae” napisał, że "kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe” (nr 74)."


Sześciopunktową "Deklarację wiary" podpisało w sumie 2 tys. lekarzy z całej Polski. Stawia ona "pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim”.

Deklarację przygotowała Wanda Półtawska, lekarka i wieloletnia przyjaciółka Karola Wojtyły. Według zapisów dokumentu "podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła (…)” a uznanie "pierwszeństwa prawa Bożego nad prawem ludzkim jest aktualną potrzebą przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji”.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mama / 11 czerwca 2014 o 21:02

A kim ty mądralo jesteś, żeby wydawać osąd o Biskupie i o Lekarzu - Człowieku, który uratował życie wielu brzemiennym kobietom i ich dzieciom. Anonimowość (pozorna) internetu nikomu nie daje prawa do takich insynuacji. Wypisując oszczerstwa pod czyimś adresem miej to na uwadze. Dziwię się, skąd bierze się taka postawa u kogoś, kto uważa się za "rozumnego" człowieka i uzurpuje sobie prawo do oceny czyjegoś sumienia.. Gratuluje tym, którzy nakładli w Twoją durną łepetynę tych wszystkich "prawd" o życiu i ukształtowali Twoją postawę. Żyj sobie spokojnie i nie zabieraj głosu w sprawach których nie jesteś w stanie zrozumieć. 

Ja jestem właśnie taką kobietą której uratował życie. Mój synek też żyje dzięki niemu. I znam wiele takich kobiet jak ja. Znam też takie którym figuranci z Jaczewskiego proponowali terminację ciąży i teraz mają śliczne dzieciaczki...mój młody też był do łyżeczkowania. Za mądrość, cierpliwość i dobroć ogromny szacunek mam do Profesora. Najstraszniejsze jest to że Profesor nie ma godnego następcy... niestety. 

Ja jestem właśnie taką kobietą której uratował życie. Mój synek też żyje dzięki niemu. I znam wiele takich kobiet jak ja. Znam też takie którym figuranci z Jaczewskiego proponowali terminację ciąży i teraz mają śliczne dzieciaczki...mój młody też był do łyżeczkowania. Za mądrość, cierpliwość i dobroć ogromny szacunek mam do Profesora. Najstraszniejsze jest to że Profesor nie ma godnego następcy... niestety. 

rozwiń
Avatar
Jahooo / 6 czerwca 2014 o 17:12
 

Pamiętajcie lekarze prawo Biblijne mówi też "oko za oko, ząb za ząb". To prawo też będziecie respektowali?


To prawo chrześcijanina nie obowiązuje.
Poczytaj, posłuchaj a dopiero wtedy komentuj.
Jak płytka twoja wiedza na temat który próbujesz ogarnąć.
Avatar
Michał / 6 czerwca 2014 o 11:23

 Czy gdybyś zatrudnił się jako sprzątaczka to też chciałbyś mieć prawo decydowania o tym, co sprzątasz a czego nie?

Owszem, chciałbym. I (serio) spotkałem się z sytuacjami, gdzie sprzątaczka odmówiła sprzątania z różnych względów (chociażby w trakcie studiów, sprzataczka odmówiła posprzatania np. toalety w akademiku, która krótko mówiąc była zarzygana po imprezie). W związku z tym z polecenia kierownika akademika porzadek musieli zrobić studenci odpowiedzialni za imprezę, po której nieczystości zostały. I nikt nie miał tego za złe sprzątaczce, bo to też czlowiek i ma prawo wyrazić swój sprzeciw w niektórych sytuacjach.

Owszem, chciałbym. I (serio) spotkałem się z sytuacjami, gdzie sprzątaczka odmówiła sprzątania z różnych względów (chociażby w trakcie studiów, sprzataczka odmówiła posprzatania np. toalety w akademiku, która krótko mówiąc była zarzygana po imprezie). W związku z tym z polecenia kierownika akademika porzadek musieli zrobić studenci odpowiedzialni za imprezę, po której nieczystości zostały. I nikt nie miał tego za złe sprzątaczce, bo to też czlowiek i ma prawo wyrazić swój sprzeciw w niektórych sytuacjach.

rozwiń
Avatar
Beret - Genetic Patriot / 6 czerwca 2014 o 11:00

Owszem, to jest zgodne z prawem, ale odmowa zrobienia czegoś co jest zgodne z prawem jeszcze nie jest jego złamaniem, np. można prowadzić auto jeśli ma się poniżej 0.2 promila alkoholu (jest to zgodne z prawem), ale ze względów osobistych (jako że alkohol opóźnia czas reakcji - w takiej sytuacji nieznacznie, ale zawsze ) mogę odmówić prowadzenia samochodu

Nie możesz odmówić wykonywania swoich obowiązków w ramach umowy o pracę. Lekarze otrzymują pieniądze za to, że wykonują określony zestaw zabiegów/czynności medycznych. Jeżeli któreś z tych czynności im nie odpowiadają to mogą założyć prywatny gabinet bez udziału środków budżetowych i w tym gabinecie robić tylko te zabiegi, które im pasują (z różnych względów). Czy gdybyś zatrudnił się jako sprzątaczka to też chciałbyś mieć prawo decydowania o tym, co sprzątasz a czego nie?

Nie możesz odmówić wykonywania swoich obowiązków w ramach umowy o pracę. Lekarze otrzymują pieniądze za to, że wykonują określony zestaw zabiegów/czynności medycznych. Jeżeli któreś z tych czynności im nie odpowiadają to mogą założyć prywatny gabinet bez udziału środków budżetowych i w tym gabinecie robić tylko te zabiegi, które im pasują (z różnych względów). Czy gdybyś zatrudnił się jako sprzątaczka to też chciałbyś mieć prawo decydowania o tym, co sprzątasz a czego nie?

rozwiń
Avatar
Janek / 6 czerwca 2014 o 10:56

Owszem, to jest zgodne z prawem, ale odmowa zrobienia czegoś co jest zgodne z prawem jeszcze nie jest jego złamaniem, np. można prowadzić auto jeśli ma się poniżej 0.2 promila alkoholu (jest to zgodne z prawem), ale ze względów osobistych (jako że alkohol opóźnia czas reakcji - w takiej sytuacji nieznacznie, ale zawsze ) mogę odmówić prowadzenia samohodu, jeśli nie ma takiej konieczności (i nie łamię raczej prawa). I robię to tylko ze względów osobistych - prawo mi pozwala, ale nie chcę podejmować ryzyka i narażać innych uczestników ruchu. Owszem, jeżeli miałbym zawieźć np. ciężarną żonę do szpitala, to bym pojechał - ale to sytuacja wyjątkowa, w której działałbym w trosce o czyjeś zdrowie.
Podobnie lekarze - jeżeli nie byłoby konieczności wykonywania zabiego niezgodnego z ich sumieniem, mogliby tego odmówić. Aczkolwiek jeśli coś zagrażałoby zdrowiu lub życiu pacjenta, powinni się podjąć tego zadania.

Zgodnie z drugim punktem,nie powinni.

Zgodnie z drugim punktem,nie powinni.

rozwiń
Avatar
Michał / 6 czerwca 2014 o 10:30

Łamaniem prawa jest.... łamanie prawa. Zapłodnienie in-vitro, przypisywanie środków antykoncepcyjnych, a nawet przerywanie ciąży w określonych wypadkach jest zgodne z prawem. 

Owszem, to jest zgodne z prawem, ale odmowa zrobienia czegoś co jest zgodne z prawem jeszcze nie jest jego złamaniem, np. można prowadzić auto jeśli ma się poniżej 0.2 promila alkoholu (jest to zgodne z prawem), ale ze względów osobistych (jako że alkohol opóźnia czas reakcji - w takiej sytuacji nieznacznie, ale zawsze ) mogę odmówić prowadzenia samohodu, jeśli nie ma takiej konieczności (i nie łamię raczej prawa). I robię to tylko ze względów osobistych - prawo mi pozwala, ale nie chcę podejmować ryzyka i narażać innych uczestników ruchu. Owszem, jeżeli miałbym zawieźć np. ciężarną żonę do szpitala, to bym pojechał - ale to sytuacja wyjątkowa, w której działałbym w trosce o czyjeś zdrowie.
Podobnie lekarze - jeżeli nie byłoby konieczności wykonywania zabiego niezgodnego z ich sumieniem, mogliby tego odmówić. Aczkolwiek jeśli coś zagrażałoby zdrowiu lub życiu pacjenta, powinni się podjąć tego zadania.

Owszem, to jest zgodne z prawem, ale odmowa zrobienia czegoś co jest zgodne z prawem jeszcze nie jest jego złamaniem, np. można prowadzić auto jeśli ma się poniżej 0.2 promila alkoholu (jest to zgodne z prawem), ale ze względów osobistych (jako że alkohol opóźnia czas reakcji - w takiej sytuacji nieznacznie, ale zawsze ) mogę odmówić prowadzenia samohodu, jeśli nie ma takiej konieczności (i nie łamię raczej prawa). I robię to tylko ze względów osobistych - prawo mi pozwala, ale nie chcę podejmować ryzyka i narażać innych ucz... rozwiń

Avatar
Piotr / 6 czerwca 2014 o 10:25

UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: 

- ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, 
- moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji 
Boga. 
 

Ludzie czytajcie.Tu nie chodzi o pierwszy punkt deklaracji wiary,z nim mogę się nawet zgodzić.

Według następnych jakiekolwiek leczenie człowieka jest niedopuszczalne.

STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie 

jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła

Najgorsze jest to ze ta nauka Kościoła ma różni się wiele od nauki jaka głosił Jezus Chrystus.

Można ją streścić krótko:

Kto z was chce do nieba?Są chętni.To podaje numer konta.

rozwiń
Avatar
Gość / 6 czerwca 2014 o 10:20

Pytanie tylko - czy odmówienie wykonania np. zabiegu eutanazji, aborcji, pomocy w zapłodnieniu metodą in-vitro albo przypisania środków antykoncepcyjnych lub wczesnoporonnych (jeżeli ciąża NIE ZAGRAŻA życiu lub zdrowiu pacjenta) jest łamaniem prawa?


zapłodnienie in-vitro i środki antykoncepcyjne jest zgodne z prawem w tym kraju.
Avatar
Gość / 6 czerwca 2014 o 10:17
Pamiętajcie lekarze prawo Biblijne mówi też "oko za oko, ząb za ząb". To prawo też będziecie respektowali?
Avatar
Beret - Genetic Patriot / 6 czerwca 2014 o 10:13

Pytanie tylko - czy odmówienie wykonania np. zabiegu eutanazji, aborcji, pomocy w zapłodnieniu metodą in-vitro albo przypisania środków antykoncepcyjnych lub wczesnoporonnych (jeżeli ciąża NIE ZAGRAŻA życiu lub zdrowiu pacjenta) jest łamaniem prawa?

Łamaniem prawa jest.... łamanie prawa. Zapłodnienie in-vitro, przypisywanie środków antykoncepcyjnych, a nawet przerywanie ciąży w określonych wypadkach jest zgodne z prawem. Oczywiście katolicy chcieliby tych rzeczy zakazać ale jakoś szybko im przechodzi, gdy okazuje się, że nastoletnia córcia "chyba zaszła" i "coś trzeba z tym zrobić" albo okazuje się, że naprotechnologia i inne szamaństwa nie działają a dziatki by się chciało mieć. Wtedy trzeba się przeprosić z tym szatańskim in-vitro na ten przykład albo zdobyć tabletki wczesnoporonne. Ale oczywiście po cichu, by nikt się nie dowiedział :) Przestańcie ludzie wierzyć w to, co sukienkowi wam kładą do głów. Piorą wam mózgi, aż furczy a wy jeszcze im za to pieniądze dajecie i honorami obdarzacie. Myślcie trochę!

Łamaniem prawa jest.... łamanie prawa. Zapłodnienie in-vitro, przypisywanie środków antykoncepcyjnych, a nawet przerywanie ciąży w określonych wypadkach jest zgodne z prawem. Oczywiście katolicy chcieliby tych rzeczy zakazać ale jakoś szybko im przechodzi, gdy okazuje się, że nastoletnia córcia "chyba zaszła" i "coś trzeba z tym zrobić" albo okazuje się, że naprotechnologia i inne szamaństwa nie działają a dziatki by się chciało mieć. Wtedy trzeba się przeprosić z tym szatańskim in-vitro na ten przykład albo zdobyć tabletki... rozwiń

Avatar
Mama / 11 czerwca 2014 o 21:02

A kim ty mądralo jesteś, żeby wydawać osąd o Biskupie i o Lekarzu - Człowieku, który uratował życie wielu brzemiennym kobietom i ich dzieciom. Anonimowość (pozorna) internetu nikomu nie daje prawa do takich insynuacji. Wypisując oszczerstwa pod czyimś adresem miej to na uwadze. Dziwię się, skąd bierze się taka postawa u kogoś, kto uważa się za "rozumnego" człowieka i uzurpuje sobie prawo do oceny czyjegoś sumienia.. Gratuluje tym, którzy nakładli w Twoją durną łepetynę tych wszystkich "prawd" o życiu i ukształtowali Twoją postawę. Żyj sobie spokojnie i nie zabieraj głosu w sprawach których nie jesteś w stanie zrozumieć. 

Ja jestem właśnie taką kobietą której uratował życie. Mój synek też żyje dzięki niemu. I znam wiele takich kobiet jak ja. Znam też takie którym figuranci z Jaczewskiego proponowali terminację ciąży i teraz mają śliczne dzieciaczki...mój młody też był do łyżeczkowania. Za mądrość, cierpliwość i dobroć ogromny szacunek mam do Profesora. Najstraszniejsze jest to że Profesor nie ma godnego następcy... niestety. 

Ja jestem właśnie taką kobietą której uratował życie. Mój synek też żyje dzięki niemu. I znam wiele takich kobiet jak ja. Znam też takie którym figuranci z Jaczewskiego proponowali terminację ciąży i teraz mają śliczne dzieciaczki...mój młody też był do łyżeczkowania. Za mądrość, cierpliwość i dobroć ogromny szacunek mam do Profesora. Najstraszniejsze jest to że Profesor nie ma godnego następcy... niestety. 

rozwiń
Avatar
Jahooo / 6 czerwca 2014 o 17:12
 

Pamiętajcie lekarze prawo Biblijne mówi też "oko za oko, ząb za ząb". To prawo też będziecie respektowali?


To prawo chrześcijanina nie obowiązuje.
Poczytaj, posłuchaj a dopiero wtedy komentuj.
Jak płytka twoja wiedza na temat który próbujesz ogarnąć.
Avatar
Michał / 6 czerwca 2014 o 11:23

 Czy gdybyś zatrudnił się jako sprzątaczka to też chciałbyś mieć prawo decydowania o tym, co sprzątasz a czego nie?

Owszem, chciałbym. I (serio) spotkałem się z sytuacjami, gdzie sprzątaczka odmówiła sprzątania z różnych względów (chociażby w trakcie studiów, sprzataczka odmówiła posprzatania np. toalety w akademiku, która krótko mówiąc była zarzygana po imprezie). W związku z tym z polecenia kierownika akademika porzadek musieli zrobić studenci odpowiedzialni za imprezę, po której nieczystości zostały. I nikt nie miał tego za złe sprzątaczce, bo to też czlowiek i ma prawo wyrazić swój sprzeciw w niektórych sytuacjach.

Owszem, chciałbym. I (serio) spotkałem się z sytuacjami, gdzie sprzątaczka odmówiła sprzątania z różnych względów (chociażby w trakcie studiów, sprzataczka odmówiła posprzatania np. toalety w akademiku, która krótko mówiąc była zarzygana po imprezie). W związku z tym z polecenia kierownika akademika porzadek musieli zrobić studenci odpowiedzialni za imprezę, po której nieczystości zostały. I nikt nie miał tego za złe sprzątaczce, bo to też czlowiek i ma prawo wyrazić swój sprzeciw w niektórych sytuacjach.

rozwiń
Avatar
Beret - Genetic Patriot / 6 czerwca 2014 o 11:00

Owszem, to jest zgodne z prawem, ale odmowa zrobienia czegoś co jest zgodne z prawem jeszcze nie jest jego złamaniem, np. można prowadzić auto jeśli ma się poniżej 0.2 promila alkoholu (jest to zgodne z prawem), ale ze względów osobistych (jako że alkohol opóźnia czas reakcji - w takiej sytuacji nieznacznie, ale zawsze ) mogę odmówić prowadzenia samochodu

Nie możesz odmówić wykonywania swoich obowiązków w ramach umowy o pracę. Lekarze otrzymują pieniądze za to, że wykonują określony zestaw zabiegów/czynności medycznych. Jeżeli któreś z tych czynności im nie odpowiadają to mogą założyć prywatny gabinet bez udziału środków budżetowych i w tym gabinecie robić tylko te zabiegi, które im pasują (z różnych względów). Czy gdybyś zatrudnił się jako sprzątaczka to też chciałbyś mieć prawo decydowania o tym, co sprzątasz a czego nie?

Nie możesz odmówić wykonywania swoich obowiązków w ramach umowy o pracę. Lekarze otrzymują pieniądze za to, że wykonują określony zestaw zabiegów/czynności medycznych. Jeżeli któreś z tych czynności im nie odpowiadają to mogą założyć prywatny gabinet bez udziału środków budżetowych i w tym gabinecie robić tylko te zabiegi, które im pasują (z różnych względów). Czy gdybyś zatrudnił się jako sprzątaczka to też chciałbyś mieć prawo decydowania o tym, co sprzątasz a czego nie?

rozwiń
Avatar
Janek / 6 czerwca 2014 o 10:56

Owszem, to jest zgodne z prawem, ale odmowa zrobienia czegoś co jest zgodne z prawem jeszcze nie jest jego złamaniem, np. można prowadzić auto jeśli ma się poniżej 0.2 promila alkoholu (jest to zgodne z prawem), ale ze względów osobistych (jako że alkohol opóźnia czas reakcji - w takiej sytuacji nieznacznie, ale zawsze ) mogę odmówić prowadzenia samohodu, jeśli nie ma takiej konieczności (i nie łamię raczej prawa). I robię to tylko ze względów osobistych - prawo mi pozwala, ale nie chcę podejmować ryzyka i narażać innych uczestników ruchu. Owszem, jeżeli miałbym zawieźć np. ciężarną żonę do szpitala, to bym pojechał - ale to sytuacja wyjątkowa, w której działałbym w trosce o czyjeś zdrowie.
Podobnie lekarze - jeżeli nie byłoby konieczności wykonywania zabiego niezgodnego z ich sumieniem, mogliby tego odmówić. Aczkolwiek jeśli coś zagrażałoby zdrowiu lub życiu pacjenta, powinni się podjąć tego zadania.

Zgodnie z drugim punktem,nie powinni.

Zgodnie z drugim punktem,nie powinni.

rozwiń
Avatar
Michał / 6 czerwca 2014 o 10:30

Łamaniem prawa jest.... łamanie prawa. Zapłodnienie in-vitro, przypisywanie środków antykoncepcyjnych, a nawet przerywanie ciąży w określonych wypadkach jest zgodne z prawem. 

Owszem, to jest zgodne z prawem, ale odmowa zrobienia czegoś co jest zgodne z prawem jeszcze nie jest jego złamaniem, np. można prowadzić auto jeśli ma się poniżej 0.2 promila alkoholu (jest to zgodne z prawem), ale ze względów osobistych (jako że alkohol opóźnia czas reakcji - w takiej sytuacji nieznacznie, ale zawsze ) mogę odmówić prowadzenia samohodu, jeśli nie ma takiej konieczności (i nie łamię raczej prawa). I robię to tylko ze względów osobistych - prawo mi pozwala, ale nie chcę podejmować ryzyka i narażać innych uczestników ruchu. Owszem, jeżeli miałbym zawieźć np. ciężarną żonę do szpitala, to bym pojechał - ale to sytuacja wyjątkowa, w której działałbym w trosce o czyjeś zdrowie.
Podobnie lekarze - jeżeli nie byłoby konieczności wykonywania zabiego niezgodnego z ich sumieniem, mogliby tego odmówić. Aczkolwiek jeśli coś zagrażałoby zdrowiu lub życiu pacjenta, powinni się podjąć tego zadania.

Owszem, to jest zgodne z prawem, ale odmowa zrobienia czegoś co jest zgodne z prawem jeszcze nie jest jego złamaniem, np. można prowadzić auto jeśli ma się poniżej 0.2 promila alkoholu (jest to zgodne z prawem), ale ze względów osobistych (jako że alkohol opóźnia czas reakcji - w takiej sytuacji nieznacznie, ale zawsze ) mogę odmówić prowadzenia samohodu, jeśli nie ma takiej konieczności (i nie łamię raczej prawa). I robię to tylko ze względów osobistych - prawo mi pozwala, ale nie chcę podejmować ryzyka i narażać innych ucz... rozwiń

Avatar
Piotr / 6 czerwca 2014 o 10:25

UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: 

- ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, 
- moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji 
Boga. 
 

Ludzie czytajcie.Tu nie chodzi o pierwszy punkt deklaracji wiary,z nim mogę się nawet zgodzić.

Według następnych jakiekolwiek leczenie człowieka jest niedopuszczalne.

STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie 

jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła

Najgorsze jest to ze ta nauka Kościoła ma różni się wiele od nauki jaka głosił Jezus Chrystus.

Można ją streścić krótko:

Kto z was chce do nieba?Są chętni.To podaje numer konta.

rozwiń
Avatar
Gość / 6 czerwca 2014 o 10:20

Pytanie tylko - czy odmówienie wykonania np. zabiegu eutanazji, aborcji, pomocy w zapłodnieniu metodą in-vitro albo przypisania środków antykoncepcyjnych lub wczesnoporonnych (jeżeli ciąża NIE ZAGRAŻA życiu lub zdrowiu pacjenta) jest łamaniem prawa?


zapłodnienie in-vitro i środki antykoncepcyjne jest zgodne z prawem w tym kraju.
Avatar
Gość / 6 czerwca 2014 o 10:17
Pamiętajcie lekarze prawo Biblijne mówi też "oko za oko, ząb za ząb". To prawo też będziecie respektowali?
Avatar
Beret - Genetic Patriot / 6 czerwca 2014 o 10:13

Pytanie tylko - czy odmówienie wykonania np. zabiegu eutanazji, aborcji, pomocy w zapłodnieniu metodą in-vitro albo przypisania środków antykoncepcyjnych lub wczesnoporonnych (jeżeli ciąża NIE ZAGRAŻA życiu lub zdrowiu pacjenta) jest łamaniem prawa?

Łamaniem prawa jest.... łamanie prawa. Zapłodnienie in-vitro, przypisywanie środków antykoncepcyjnych, a nawet przerywanie ciąży w określonych wypadkach jest zgodne z prawem. Oczywiście katolicy chcieliby tych rzeczy zakazać ale jakoś szybko im przechodzi, gdy okazuje się, że nastoletnia córcia "chyba zaszła" i "coś trzeba z tym zrobić" albo okazuje się, że naprotechnologia i inne szamaństwa nie działają a dziatki by się chciało mieć. Wtedy trzeba się przeprosić z tym szatańskim in-vitro na ten przykład albo zdobyć tabletki wczesnoporonne. Ale oczywiście po cichu, by nikt się nie dowiedział :) Przestańcie ludzie wierzyć w to, co sukienkowi wam kładą do głów. Piorą wam mózgi, aż furczy a wy jeszcze im za to pieniądze dajecie i honorami obdarzacie. Myślcie trochę!

Łamaniem prawa jest.... łamanie prawa. Zapłodnienie in-vitro, przypisywanie środków antykoncepcyjnych, a nawet przerywanie ciąży w określonych wypadkach jest zgodne z prawem. Oczywiście katolicy chcieliby tych rzeczy zakazać ale jakoś szybko im przechodzi, gdy okazuje się, że nastoletnia córcia "chyba zaszła" i "coś trzeba z tym zrobić" albo okazuje się, że naprotechnologia i inne szamaństwa nie działają a dziatki by się chciało mieć. Wtedy trzeba się przeprosić z tym szatańskim in-vitro na ten przykład albo zdobyć tabletki... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 7 16

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 0

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 9 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 8 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 32 5

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 30 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 4 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 5 4

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 8 3

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 57 20

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!