Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 września 2015 r.
7:16

NIK skontrolował lekarzy. Rekordzista pracował 130 godzin bez przerwy

0 17 A A

Lekarz - rekordzista pracował nieprzerwanie 130 godzin. W dodatku robił to legalnie chociaż ze względu na fizyczne i psychiczne zmęczenie stwarzał ryzyko dla bezpieczeństwa pacjentów i samego siebie – wynika z opublikowanego właśnie raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego zatrudnienia w szpitalach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Inspektorzy NIK skontrolowali 22 szpitale znajdujące się na terenie działania delegatur w Gdańsku, Kielcach, Opolu, Rzeszowie i Szczecinie. Ale jak podkreślają, wyniki kontroli pokazują sytuację w całej Polsce.

W większości placówek medycy obchodzą zagwarantowane ustawowo prawo do 11-godzinnego wypoczynku po zakończonym dyżurze. Po zakończeniu dyżuru wynikającego z umowy o pracę rozpoczynają dodatkowy dyżur pełniony w oparciu o kontrakt. Rekordzista pracował pod rząd 130 godzin!

Problemem przy zatrudnieniu pracowników służby zdrowia są też zbyt wysokie zarobki nieadekwatne do wyniku finansowego szpitala i zwykle przekraczające jego możliwości finansowe. Według NIK dzieje się tak dlatego, że w szpitalach brakuje przejrzystych zasad ustalania wysokości pensji. Zależy ona wyłącznie od indywidualnych lub grupowych negocjacji.

Wysokość stawek lekarzy kontraktowych za godzinę pracy podstawowej i dyżury na oddziałach waha się od 37 do 140 zł/godz. Za dyżury pod telefonem dostają od 13 do 25 zł/godz.

Podstawowe zarobki z umowy o pracę (bez: dodatków stażowych, wynagrodzenia z tytułu pełnienia dyżurów, premii, nagród itp.) wynosi średnio dla: ordynatora – 5,2 tys. zł; starszego asystenta – 3,9 tys. zł; asystenta – 3,5 tys. zł, a pielęgniarki – 2,4 tys. zł. Przy czym dodatek funkcyjny dla osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych kształtował się na poziomie od 20 do aż 85 proc. płacy zasadniczej.

Najwyższe stwierdzone podczas kontroli stawki dotyczyły kardiologii inwazyjnej: w jednym ze skontrolowanych szpitali wynosiły one 90 zł/godz. za gotowość do pracy w dni robocze oraz 120 zł/godz. w dni wolne od pracy. Dwóch lekarzy zarobiło w ten sposób odpowiednio 533 tys. zł i 590 tys. zł rocznie.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
doriano123 / 23 września 2015 o 10:03

Pytanie do autora raportu: Jeżeli szpital z założenia ma nie przynosić dochodu, to jakie zarobki personelu są adekwatne do wyniku finansowego szpitala?

Avatar
doriano123 / 23 września 2015 o 09:59

Lepszy zmęczony lekarz niż żaden, a jak coś się wydarzy to zawsze na chciwego doktora można zwalić. Dlatego olanie tego jak i podobnych raportów jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich. No może poza lekarzami pracującymi normalnie, bo im lepszej kasy nie zaproponują dopóki są godzący się na pracę na 3 dyżurach z rzędu.

Avatar
Gość / 22 września 2015 o 23:51
Dwóch 18latkow wlasnie sprząta mi ogród. Dostają po 10zł za godzinę. Ile powinien dostawać lekarz wobec tego? 10 razy tyle to chyba żart...
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 19:22
MOJA PROPOZYCJA JEST PROSTA,POWRÓCIĆ DO 3-ZMIANOWEGO CZASU PRACY W SZPITALACH I PROBLEM SIĘ SKOŃCZY.KAŻDY LEKARZ,PIELĘGNIARKA,SALOWA PO 8 GODZIN DZIENNIE SKONCZĄ SIĘ PŁATNE NADGODZINY,DYŻURY.
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 14:49
Jak mało lekarzy to dlaczego tak trudno dostać się na medycyn,i tak jak na kierunku prawniczym najpierw dzieci prawników do palestry potem z wielką łaską ci pozostali, podobnie na medycynie, znam osoby które kilka razy podchodziły bo nie było miejsca, a potem problem z odrobieniem stażu. Skoro są takie braki to skończmy z elitarnością tego kierunku.
Avatar
Henio / 22 września 2015 o 14:37

Rekordzista "pracował" 130 godzin bez przerwy, ale tylko na papierze...

Pracował 130 godzin.....raczej przebywał w placówce

Może jednak pracował. Przecież mógł się czymś wspomagać, co w dzisiejszych czasach i niektórych środowiskach wcale nie jest takie rzadkie.

Avatar
Gość / 22 września 2015 o 13:37
Nie bądźcie idiotami !!! Pracował tylko w rubryce "do wypłaty" 130 godzin i nie stwarzał zagrożenia dla życia czy zdrowia, bo spał, a solidaruchowa najjaśniejsza pomroczna za słodki sen płaciła ...;-)))
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 13:13
Przysięga Hipokratesa nie oznacza przysięgi ubós
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 12:03
130 godzin bez przerwy :)) pełniutka kieszonka ,a ilu ludzi uzdrowił he he he he he he he...........
Avatar
lekarz za stary na emigrac / 22 września 2015 o 11:55

Ciekawe, kierowca ciężarówki musi mieć obowiązkową przerwę po 8 godz. pracy a wszystkie pauzy dobowe i tygodniowe są skrupulatnie zapisywane i kontrolowane. Natomiast lekarz, który w ciągu jednej godziny decyduje o zdrowiu lub życiu wielu ludzi nie musi wypoczywać ??? Skontrolować takiego lekarza ile faktycznie przepracował a ile przespał...

No jasne, przecież kierowca ma taki sam żołądek i powinien zarabiać wiecej od lekarza.

Kiedy zrozumiecie durnie, że granice sa juz otwarte i kazdy lekarz może wyjechac do pracy tam gdzie mu zaplaca 5 razy tyle co w PRL- bis!

Skończy sie na tym, że bedziecie sie leczyć u niedoksztalconych Ukraińcow, bo lekarze muzułmańscy tu nie zostaną na pewno.ną na pewno.

No jasne, przecież kierowca ma taki sam żołądek i powinien zarabiać wiecej od lekarza.

Kiedy zrozumiecie durnie, że granice sa juz otwarte i kazdy lekarz może wyjechac do pracy tam gdzie mu zaplaca 5 razy tyle co w PRL- bis!

Skończy sie na tym, że bedziecie sie leczyć u niedoksztalconych Ukraińcow, bo lekarze muzułmańscy tu nie zostaną na pewno.ną na pewno.

rozwiń
Avatar
doriano123 / 23 września 2015 o 10:03

Pytanie do autora raportu: Jeżeli szpital z założenia ma nie przynosić dochodu, to jakie zarobki personelu są adekwatne do wyniku finansowego szpitala?

Avatar
doriano123 / 23 września 2015 o 09:59

Lepszy zmęczony lekarz niż żaden, a jak coś się wydarzy to zawsze na chciwego doktora można zwalić. Dlatego olanie tego jak i podobnych raportów jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich. No może poza lekarzami pracującymi normalnie, bo im lepszej kasy nie zaproponują dopóki są godzący się na pracę na 3 dyżurach z rzędu.

Avatar
Gość / 22 września 2015 o 23:51
Dwóch 18latkow wlasnie sprząta mi ogród. Dostają po 10zł za godzinę. Ile powinien dostawać lekarz wobec tego? 10 razy tyle to chyba żart...
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 19:22
MOJA PROPOZYCJA JEST PROSTA,POWRÓCIĆ DO 3-ZMIANOWEGO CZASU PRACY W SZPITALACH I PROBLEM SIĘ SKOŃCZY.KAŻDY LEKARZ,PIELĘGNIARKA,SALOWA PO 8 GODZIN DZIENNIE SKONCZĄ SIĘ PŁATNE NADGODZINY,DYŻURY.
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 14:49
Jak mało lekarzy to dlaczego tak trudno dostać się na medycyn,i tak jak na kierunku prawniczym najpierw dzieci prawników do palestry potem z wielką łaską ci pozostali, podobnie na medycynie, znam osoby które kilka razy podchodziły bo nie było miejsca, a potem problem z odrobieniem stażu. Skoro są takie braki to skończmy z elitarnością tego kierunku.
Avatar
Henio / 22 września 2015 o 14:37

Rekordzista "pracował" 130 godzin bez przerwy, ale tylko na papierze...

Pracował 130 godzin.....raczej przebywał w placówce

Może jednak pracował. Przecież mógł się czymś wspomagać, co w dzisiejszych czasach i niektórych środowiskach wcale nie jest takie rzadkie.

Avatar
Gość / 22 września 2015 o 13:37
Nie bądźcie idiotami !!! Pracował tylko w rubryce "do wypłaty" 130 godzin i nie stwarzał zagrożenia dla życia czy zdrowia, bo spał, a solidaruchowa najjaśniejsza pomroczna za słodki sen płaciła ...;-)))
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 13:13
Przysięga Hipokratesa nie oznacza przysięgi ubós
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 12:03
130 godzin bez przerwy :)) pełniutka kieszonka ,a ilu ludzi uzdrowił he he he he he he he...........
Avatar
lekarz za stary na emigrac / 22 września 2015 o 11:55

Ciekawe, kierowca ciężarówki musi mieć obowiązkową przerwę po 8 godz. pracy a wszystkie pauzy dobowe i tygodniowe są skrupulatnie zapisywane i kontrolowane. Natomiast lekarz, który w ciągu jednej godziny decyduje o zdrowiu lub życiu wielu ludzi nie musi wypoczywać ??? Skontrolować takiego lekarza ile faktycznie przepracował a ile przespał...

No jasne, przecież kierowca ma taki sam żołądek i powinien zarabiać wiecej od lekarza.

Kiedy zrozumiecie durnie, że granice sa juz otwarte i kazdy lekarz może wyjechac do pracy tam gdzie mu zaplaca 5 razy tyle co w PRL- bis!

Skończy sie na tym, że bedziecie sie leczyć u niedoksztalconych Ukraińcow, bo lekarze muzułmańscy tu nie zostaną na pewno.ną na pewno.

No jasne, przecież kierowca ma taki sam żołądek i powinien zarabiać wiecej od lekarza.

Kiedy zrozumiecie durnie, że granice sa juz otwarte i kazdy lekarz może wyjechac do pracy tam gdzie mu zaplaca 5 razy tyle co w PRL- bis!

Skończy sie na tym, że bedziecie sie leczyć u niedoksztalconych Ukraińcow, bo lekarze muzułmańscy tu nie zostaną na pewno.ną na pewno.

rozwiń