sobota, 24 marca 2018 r.

Lubelskie

Niż zwalnia nauczycieli. 200 osób straci pracę w woj. lubelskim?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lipca 2014, 21:15

Blisko 200 nauczycieli w Lubelskiem może od września stracić pracę. A ograniczenie etatów w placówkach oświatowych dotknie ponad 700 osób - wynika z danych Związku Nauczycielstwa Polskiego

Liczby te nie są ostateczne. Dane zostały zebrane jeszcze przed rekrutacją do szkół. Obecnie Związek Nauczycielstwa Polskiego mówi o 188 osobach, które mogą od września nie mieć pracy. - W niektórych przypadkach te zwolnienia pokrywają się z odejściami na emeryturę, ale nie są to częste przypadki - mówi Małgorzata Nowosad-Pałczyńska, wiceprezes Zarządu Okręgu Lubelskiego ZNP. - Z kolei ograniczenia etatów mogą dotyczyć 755 osób.

Sytuacja dotyczy w większości szkół ponadgimnazjalnych. - Tu najbardziej dotarł niż demograficzny - tłumaczy wiceprezes. - Większość nauczycieli do zwolnienia pracuje w dużych miastach - Lublinie, Zamościu i Chełmie. W Lublinie zwolnienia mają dotyczyć 32 osób, podobnie w Zamościu. I dodaje: - W poprzednich latach to głównie wiejscy nauczyciele mieli takie problemy.

- Robimy wszystko, aby ci planowani do zwolnienia nauczyciele mogli pracować w innych jednostkach - zapewnia Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektorka Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie.

Jej zdaniem sytuacja nie jest zła, zwłaszcza w szkołach podstawowych. Stabilizująco działają zmiany wchodzące w życie od nowego roku szkolnego. - Pierwsza połowa 6-latków (dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 roku - red.) idzie do szkoły. Poza tym opieką w świetlicach na wniosek rodziców mają być objęte dzieci z klas I-VI, a nie tak jak dotychczas I-III - dodaje Dumkiewicz-Sprawka. - A każdy nauczyciel ma uprawnienia do takiej pracy.

W Białej Podlaskiej w nowym roku pięć osób planuje odejść na emeryturę. Siedem zostanie zwolnionych ze względu na brak godzin lub etatów. - Jednocześnie planujemy, że ok. 19 osób zostanie zatrudnionych na stanowiskach pedagogicznych i 13 na stanowiskach niepedagogicznych. To wynik objęcia części sześciolatków obowiązkiem szkolnym i utworzenia większej liczby klas pierwszych w szkołach podstawowych. Otwieramy też oddziały przedszkolne - mówi wiceprezydent miasta Waldemar Godlewski.

W Chełmie wypowiedzenia w tym roku otrzymało 19 nauczycieli mianowanych. - Jeśli zajdzie potrzeba powołania nowych oddziałów, to dyrektorzy mogą cofnąć wypowiedzenia niektórym nauczycielom - zaznacza Stanisław Mościcki, zastępca prezydenta Chełma.

W lepszej sytuacji są Puławy. - Nie będzie żadnych strukturalnych zwolnień nauczycieli. Może zdarzyć się, że ktoś straci pracę, ale to będą jednostkowe przypadki - informuje Stanisław Szajowski z UM w Puławach. (kp, eb, bar)

Szansa na pracę

Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie realizuje projekt dla zwolnionych lub zagrożonych zwolnieniem w oświacie. Pracownicy oświaty mogą się przekwalifikować i znaleźć zajęcie w innym zawodzie. W ramach projektu można skorzystać z dotacji na działalność gospodarczą, studia podyplomowe, staże, szkolenia i doradztwo zawodowe. Przewidziane jest też wsparcie finansowe dla osób, które dostaną pracę w innych miejscowościach. (kp)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: lubelskie edukacja nauczyciele
Gość
j
jan
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 października 2015 o 01:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taaaa teraz wine zgońmy na niż demograficzny, jakby wcześniej pomyślał rząd i zrobił co miał zrobić to by zapobiegł niżowi. Wiadomo, że jak ludzie nie mają co do garnka wsadzić to się dwa razy zastanowią przed spłodzeniem kolejnego potomka.. W szkołach zwalniają nauczycieli a Ci znajdują praca jako korepetytorzy, sam w ten sposób się utrzymuje jako nauczyciel w Lublinie a to co robią z systemem edukacji to włoski się jeżą na głowie http://preply.com/pl/lublin/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-włoskiego
Rozwiń
j
j (20 sierpnia 2014 o 00:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W jednych szkołach przepełnienie,a w innych pustki!zero kontroli!

Rozwiń
jan
jan (23 lipca 2014 o 05:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wiernych coraz mniej a kościoły się buduje.

Rozwiń
Gość
Gość (21 lipca 2014 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy wy  mali urzędnicy państwowi myślicie, że pójście na siłę sześciolatków  do szkoły załatwi problem? To tylko wy tak myślicie. Szkoda, że was tak nie puszczono do szkoły, należy wam się to zabrane dzieciństwo jak nikomu. Za kilkanaście lat maturę zdawać będzie 25% maturzystów, bo wcześniej czy później ten rok do przodu u większości da o sobie znać. Daję na to nie 100 a 1000%. To już widać na poziomie klasy drugiej, ale o tych dzieciach już się nie mówi. Wmawia się tylko rodzicom, że te sześciolatki są mądre i niczym nie różnią się one od siedmiolatków. Nic bardziej mylnego, kłamiecie jak zawsze. Powiedźcie, że chodzi tylko o kasę, macie późniejszą młodzież o rok wcześniej z głowy i tylko to się liczy. życzę wam wszystkim 67 lat i 1 dzień życia. Nic dłużej.

Dorotka-idiotka!

Rozwiń
Gość
Gość (18 lipca 2014 o 15:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak chałupa zbudowana to budowlańcy muszą szukać nowej roboty. Nie ma potrzeby nie ma roboty. Nie wiem dlaczego inaczej ma być z nauczycielami.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!