czwartek, 22 marca 2018 r.

Lubelskie

Nowe przepisy: Pierwsza osoba straciła prawo jazdy

Dodano: 18 maja 2015, 09:40
Autor: Paweł Puzio

Od dzisiaj w życie weszły nowe przepisy: za zbyt szybką jazdę można stracić prawo jazdy. Jest już pierwsza ofiara zmian. To kobieta, która przekroczyła prędkość w Stężycy (pow. rycki).

Policjanci od godz. 10 prowadzają akcję, która ma związek ze zmianą przepisów. – Będziemy namierzać nie tylko piratów, ale także nietrzeźwych kierowców. Na drogi ruszą patrole także z wideorejestratorami. Na razie nie mamy informacji, czy ktoś już stracił prawo jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym – mówi sierżant Krzysztof Martirosjan z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.

Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającą liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym).

Surowe kary dla pijanych kierowców

W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys.  zł., dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

- Przepisy prawa zostały znowelizowane w taki sposób, aby pomóc tym, którzy tego najbardziej potrzebują, czyli osobom, które w wyniku wypadków drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców stracili zdrowie – powiedział mł. insp. Marek Konkolewski.

Kierowanie bez uprawnień

Od 18 maja kierowcy, którzy będą prowadzili pojazd, pomimo tego że prawo jazdy zostało im wcześniej odebrane przez starostę popełnią przestępstwo. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tej pory było to wykroczenie. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Blokady alkoholowe w pojazdach

Nowe przepisy przewidują także możliwość zmiany przez sąd orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na konieczność posiadania blokady alkoholowej tzw. alkolocka w pojeździe. Z takiej możliwości będzie można skorzystać dopiero po upływie połowy zakazu, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. – Osoba, która będzie chciała uruchomić silnik będzie musiała się poddać badaniu na trzeźwość. Taka osoba będzie musiała co rok oddawać swoje urządzenie do kalibracji oraz będzie musiała posiadać zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu, w związku z posiadaniem alkolocka – powiedział mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Zaostrzenie przepisów wobec „młodych kierowców”

Nowa ustawa wprowadza także zaostrzenie przepisów wobec młodych kierowców. Osoby, które w okresie 2 lat od uzyskania prawa jazdy dopuściły się jednego przestępstwa  przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na  spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w staniu po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h utracą prawo jazdy. Rozwiązanie to będzie obowiązywało do 3 stycznia 2016 r. Osoby, o których mowa, będą docelowo objęte nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie 4 stycznia 2016 r.

Usunięcie pojazdu

W ustawie wprowadzono także nowy przypadek, kiedy pojazd zostanie obligatoryjnie usunięty z drogi na koszt jego właściciela. Przepis ten odnosi się do sytuacji, gdy pojazdem kierowała osoba nieposiadająca stosownego uprawnienia, czyli osoba, która go nie uzyskała, bądź której zostało ono cofnięte w drodze decyzji administracyjnej. Pojazd zostanie usunięty z drogi także w przypadku, gdy kierowała nim osoba formalnie posiadająca stosowne uprawnienie, lecz której uprzednio zatrzymano dokument prawa jazdy, np. w związku z przekroczeniem liczby 24 punktów.

Funkcjonariusz będzie mógł odstąpić od usunięcia pojazdu tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy możliwe będzie przekazanie go osobie znajdującej się w nim i posiadającej uprawnienie do kierowania tym pojazdem.

Przepis, o którym mowa, z oczywistych względów nie będzie miał zastosowania w sytuacji, gdy kierujący pojazdem legitymuje się pokwitowaniem za zatrzymany dokument prawa jazdy, uprawniającym go do kierowania pojazdem

Czytaj więcej o: policja prawo jazdy
Gość
komediant głowny
Gość
(44) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 maja 2015 o 13:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Im więcej instrumentów praw w rękach policji tym mniej wolności ludzi Wykroczenia karane w sposób okrutny albo odstąpienie od tych kar to jest właśnie władza .Interpretacja albo dokładne trzymanie się zapisu .Ślepe trzymanie się przepisów to jest wbrew rozsądkowi ale w w takich miejscach ustawia się policja Przekroczyłem prędkość o 11km na godzinę Ograniczenie do 40 prułem 51 Obok jednostka wojskowa zlikwidowana po drugiej stronie ulicy teren niezamieszkały więc rozsądek mówi możesz pruć 51 nikomu nie zagrozisz ale nie i tam stoi policja i poluje na takich a ma w ręku możliwości bo i punkty karne mandaty i prawko może zabrać jest wyposażona solidnie Tylko ktoś zapomniał zmienić znak po likwidacji jednostki ale może to i dobrze dla niektórych Mandat mnie dużo nauczył Pan powiedział że gdybym jechał 50 to by mi podarował a że prułem 51 to już niestety nie może.KARĘ PRZYJĄŁEM OBIECUJĘ POPRAWĘ .
Rozwiń
komediant głowny
komediant głowny (19 maja 2015 o 11:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie dawać chójom do ręki żadnego prawa jazdy !!!!!!   dać im kserokopię i to wystarczy.

Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2015 o 10:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o 10:00 wyruszyli. jebane hieny, aby tylko kogos udupic i zabrac dokument ktory moze byc jedynym srodkiem utrzymania
Rozwiń
Gość
Gość (19 maja 2015 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mieszkałam na zachodzie wiele lat i czegos takiego- takiej głupoty, durnych przepisów nie widziałam. u nas policjanci są do łapania a nie do gwarantowania bezpieczeństwa - bo te durne przepisy niczego nie zmienią!
Rozwiń
stop dziczy drogowej!
stop dziczy drogowej! (18 maja 2015 o 23:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale się żuleria zagotowała - jak zawsze przy okazji podejmowania prób ucywilizowania patologicznej hołoty!

Prawdziwi kierowcy mają te obostrzenia - podobnie jak mandaty w ogóle - głęboko w doopie a tylko prymitywna dzicz drogowa ujada.

Zacznijcie patole zachowywać się jak biali ludzie a nie jak buszmeni - i problemy znikną jak za dotknięciem różdżki; wystarczy przestrzegać przepisów PoRD!

Ale do ciemnej patologicznej hołoty ta prawda nie dociera, a za głupotę trzeba płacić - płaćcie więc jaskiniowcy i morda w kubeł - bo płacicie na własne życzenie!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (44)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!