środa, 21 lutego 2018 r.

Lubelskie

"Pedagogika dumy" zamiast "pedagogiki wstydu". Co będą oglądać uczniowie

Dodano: 30 stycznia 2017, 06:25
Autor: ask

- Przez kilkanaście lat mieliśmy w Polsce pedagogikę wstydu - uważa wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (z lewej)
- Przez kilkanaście lat mieliśmy w Polsce pedagogikę wstydu - uważa wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (z lewej)

Fabularyzowany film dokumentalny „Wszystko dla Polski - Powstanie Zamojskie 1942-1944” trafi do szkół na całej Lubelszczyźnie – poinformował o tym na swoim videoblogu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

45-minutowy obraz to opowieść o tragicznych losach polskiej ludności zamieszkującej Zamojszczyznę w czasie II wojny światowej. Opisuje niemieckie akcje pacyfikacyjno-wysiedleńcze oraz walkę zbrojną oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. W filmie wykorzystano wypowiedzi byłych żołnierzy oraz członków ich rodzin i historyków, a także inscenizowane sceny oraz animację komputerową. Obraz powstał dzięki staraniom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość przy współpracy z Telewizją Polską S. A. TVP3 Lublin.

– Apelujemy do dyrektorów kin regionu o podjęcie inicjatywy organizacji bezpłatnych seansów dla szkół. Informujemy, że szkoły zainteresowane wykorzystaniem filmu w pracy dydaktycznej będą mogły otrzymać jego bezpłatne egzemplarze – podkreślał tuż przed premierą Sławomir Zawiślak, prezes ŚZŻAK Okręg Zamość główny inspirator stworzenia obrazu. – ŚZŻAK Okręg Zamość wykona i bezpłatnie przekaże egzemplarze filmu wszystkim zainteresowanym szkołom.

Film spodobał się także wojewodzie.

– Wpisuje się on w pedagogikę dumy. Przez kilkanaście lat mieliśmy w Polsce pedagogikę wstydu. Polska to nie wstyd. Bycie Polakiem to powód do dumy – podkreśla na nagraniu udostępnionym w internecie Przemysław Czarnek. I dodaje: – Film będzie pokazywany we wszystkich szkołach na terenie województwa lubelskiego, a mam nadzieję, że i w Polsce. Mamy świetnego kuratora oświaty, który jeśli chodzi o historię to będzie w to inwestował.

Kuratorium nie może narzucić szkołom, jakie filmy mają być wyświetlane uczniom. Może natomiast rekomendować pokazanie konkretnego obrazu. 

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(41) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 lutego 2017 o 08:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tłuste włosy i nie ogolony
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2017 o 21:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się z przedmówcą. Wstydzić się należy za Donalda Tuska. Pierwszy przewodniczący UE, który jawnie działa przeciwko swym obywatelom. Zdrajca to zbyt małe słowo, by określić tego człowieczka.
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2017 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jedyny okres w naszej historii, którego musimy się wstydzić, to rządy Tuska, ponieważ były to czasy nietolerancji i dyskryminacji: odbieranie dzieci, wyrzucanie z mieszkań, poniżanie, ośmieszanie tubylców, traktowanych jak Afroamerykanie w stanie Mississippi w latach 1950-tych.
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2017 o 12:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo w takim tonie i na takich bohaterach wychować nasz przyszłe pokolenia. Polska historia jest tragiczna ale jest powodem do Dumy za naszych przodków. Dla oponentów - ciekawe jak nasze pokolenie ocenią nasze dzieci i nasze wnuki.
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2017 o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Piękny gest ukraińskich weteranów. Czyszczą zbezczeszczony polski pomnik.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (41)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!