Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

7 maja 2015 r.
7:29

Uciekli z Krymu. Mogą zostać w Polsce

Autor: Zdjęcie autora aa
0 3 A A

Pochodzący z Krymu artysta i jego żona, którzy w Lublinie znaleźli schronienie, dostali status uchodźcy. Wcześniej Urząd do Spraw Cudzoziemców odmówił im pomocy. Urzędnicy tłumaczyli, że Ukraina nie jest stroną żadnego międzynarodowego konfliktu, który byłby zagrożeniem dla cywilów. Ukraińcy odwołali się od tej decyzji. Skutecznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jestem bardzo zadowolony – cieszy się krymski artysta. – Jeszcze nie widziałem tej decyzji, ale mecenas do mnie już dzwonił, żeby mi przekazać tę wiadomość. Czekam na to od roku.

O staraniach pochodzącego z Krymu artysty pisaliśmy we wrześniu ub. r. Mężczyzna przez dwa lata żył i pracował w naszym kraju. Brał udział w misji humanitarnej organizowanej przez prezydenta RP i Caritas Polska w Gruzji. W przeddzień referendum 15 marca ub. r. nieznani mężczyźni grozili mu utratą pracy i spaleniem domu jeśli nie będzie głosował za przyłączeniem Krymu do Rosji. Wtedy bojąc się o swoje życie zdecydował się na wyjazd do Kijowa, a następnie do Polski.

Tutaj wystąpił z wnioskiem o nadanie statusu uchodźcy. Urząd do Spraw Cudzoziemców nie zgodził się ani na to, ani na udzielenie tzw. ochrony uzupełniającej. Nie dał mu też zgody na pobyt tolerowany.

Ukrainiec się odwołał. – Odbyła się rozprawa administracyjna. Został powołany świadek – opowiada mec. Paweł Cioch, który pomagał małżeństwu. – W poniedziałek otrzymaliśmy decyzję Rady do Spraw Uchodźców, która uchyliła postanowienie Urzędu do Spraw Cudzoziemców i przyznała mężczyźnie i jego żonie status uchodźcy.

„Z poczynionych ustaleń (…) jasno wynika, iż Wnioskodawca może być postrzegany jako osoba o poglądach krytycznych wobec aneksji Krymu i osób aktualnie sprawujących władzę na Półwyspie” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Rada doceniła również, że cudzoziemiec jawnie współpracuje z polskimi mediami. „Znana jest też jego propolska działalność przejawiająca się m.in. w staraniach o utworzenie Muzeum Adama Mickiewicza na Krymie. Prawdopodobne jest, że Cudzoziemiec istotnie był zastraszany po dokonaniu aneksji Krymu. Nie przyjął jako mieszkaniec Krymu rosyjskiego obywatelstwa”.

Od decyzji przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców w 2013 r. wydano dwie decyzje o nadanie statusu uchodźcy obywatelom Ukrainy. W całym 2014 roku nie przyznano ani takiej decyzji, podobnie jak do 3 maja 2015 r. W tym czasie urząd wydał ponad 1200 decyzji negatywnych. W 2014 r. wniosek o wydanie takiego statusu złożyło 2318 Ukraińców. W 2015 r. takich wniosków wpłynęło ponad 900.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 maja 2015 o 10:13
Ukraińcy uciekają do Polski przed wojną. Żaden nie dostał statusu uchodźcy 8 marca 2015 tak pisał dziennik w marcu a czym sobie zasłużył ten człowiek że dostał ??????
Avatar
Gość / 7 maja 2015 o 10:02
na jakiej podstawie dostali statut uchodzcy ??????????????????????????????
Avatar
Gość / 7 maja 2015 o 07:59
Q..., czyżbym przeoczył wiadomość, że Rosja podbiła CAŁĄ Upainę?
Avatar
Gość / 7 maja 2015 o 10:13
Ukraińcy uciekają do Polski przed wojną. Żaden nie dostał statusu uchodźcy 8 marca 2015 tak pisał dziennik w marcu a czym sobie zasłużył ten człowiek że dostał ??????
Avatar
Gość / 7 maja 2015 o 10:02
na jakiej podstawie dostali statut uchodzcy ??????????????????????????????
Avatar
Gość / 7 maja 2015 o 07:59
Q..., czyżbym przeoczył wiadomość, że Rosja podbiła CAŁĄ Upainę?
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 6 15

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 0

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 9 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 1

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 8 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu

Rozebrali go do naga w lesie, brutalnie pobili. Dopiero rano dotarł do domu 32 5

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 29 2

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 4 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 5 4

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 8 3

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 56 20

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!