Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 września 2014 r.
10:15
Edytuj ten wpis

Witaj szkoło! Co się zmieni w tym roku szkolnym

0 3 A A

Na najmłodszych uczniów czeka darmowy podręcznik, a na maturzystów - egzamin dojrzałości w zmienionej formule. To tylko niektóre ze zmian w rozpoczynającym się dziś roku szkolnym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do I klasy, razem z siedmiolatkami, pójdą sześciolatkowie. W tym roku obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Prawie wszystkie pierwszaki dostaną darmowy czteroczęściowy "Nasz elementarz”, książkę do nauki języka obcego i materiały ćwiczeniowe.

Zmian w roku szkolnym 2014/2015 będzie więcej. Od dziś w klasach pierwszych szkół podstawowych nie może być więcej niż 25 dzieci.

- O ile intencje były słuszne, o tyle w przypadku gdy jest 126 albo 127 uczniów to będzie problem. Można zrobić 6 klas, ale jak na początku roku dwóch uczniów się nie zgłosi, to taką klasę trzeba zlikwidować - tłumaczy Mariusz Lisek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Lublinie.

To także pierwszy rok nowych matur. Wiosną 2015 r. oprócz trzech egzaminów pisemnych (z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki), abiturienci będą musieli zdać jeszcze egzamin pisemny z przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym). Natomiast ustny egzamin z polskiego będzie miał zmienioną formułę. Zamiast prezentacji, pojawią się zestawy pytań przygotowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. W liceach zmiany wchodzą w życie już w tym roku, w technikach dopiero w przyszłym.

- Będzie też trudniej z racji tego, że np. na egzamin ustny z języka polskiego będziemy mieć już nie trzy, a tylko dwa tygodnie. W przypadku tak dużej szkoły jak nasza, zmieszczenie się w tym terminie to horror. Wychodzi po 30 osób dziennie. - mówi Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO w Lublinie.

Sprawdzian na zmienionych zasadach będą pisać też sześcioklasiści. Pierwsza część egzaminu sprawdzać będzie wiadomości i umiejętności z języka polskiego i z matematyki. Część druga to test z języka obcego.

Na tym nie koniec zmian. Od września do tego by gmina musiała zorganizować międzyszkolną grupę na zajęcia z etyki wystarczy jeden uczeń. Dotąd musiało być ich co najmniej trzech. - Dotychczas nie było zainteresowania tym przedmiotem -mówi Tomasz Szydło, zastępca burmistrza Świdnika. - Ale jak będą chętni, to będziemy organizować zajęcia dla większej grupy z różnych klas. Mamy wykwalifikowaną kadrę.

Z kolei ze szkolnych świetlic będą mogli korzystać także starsi uczniowie. - W przypadku Zamościa nie zwiększy to w jakikolwiek znaczący sposób etatów w szkołach - mówi Paweł Czechalski z Urzędu Miasta w Zamościu. - W dwóch szkołach zostaną utworzone odpowiednio jeden i 2,5 etatu. W przypadku pozostałych szkół dyżury w świetlicach będą pełnić nauczyciele.

Inne zmiany (przykłady)

• lekcje w klasach I-III szkoły podstawowej nie muszą trwać 45 minut
• uczniowie będą mieć prawo do legitymacji szkolnej z numerem PESEL, co ułatwi np. dostęp do świadczeń zdrowotnych
• uczniowie mieszkający w bursie nie będą musieli co roku się rejestrować
• rodzice nie będą musieli obowiązkowo ubezpieczać dzieci w szkołach
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium