środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Absurd na dworcu PKP: Będzie platforma dla wózków, ale dalej już trzeba wejść schodami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2015, 19:15
Autor: Dominik Smaga

Kolej zamawia platformę dla wózków inwalidzkich pozwalającą pokonać jedne ze schodów Dworca Głównego i dotrzeć do... kolejnych, na które wózkowicze nie wjadą, bo nie ma przy nich platform. Urządzenia, które przydałyby w tym miejscu porastają kurzem gdzie indziej.

Nowa platforma powstanie w miejscu starej, niesprawnej. Ma być zamontowana przy "niebieskiej” części dworca, a dokładnie obok schodów prowadzących z pl. Dworcowego do przejścia pod peronami. Ale nijak to nie pomoże osobom na wózkach, bo i tak natkną się na schody prowadzące do peronów.

Niepełnosprawni dostaną się bez przeszkód tylko na peron pierwszy. Na pozostałe dotrzeć jest trudno. Żeby dostać się na drugi peron trzeba przejechać przez tory po betonowych płytach ułożonych między szynami.

– Osobie o ograniczonej możliwości poruszania się powinna każdorazowo towarzyszyć osoba uprawniona – zastrzega Urząd Transportu Kolejowego na oficjalnej stronie internetowej z informacjami o lubelskim dworcu. Kontaktu do "osoby uprawnionej” należy szukać w gablotach stojących w holu dworca. Jeśli ktoś czuje się na siłach, może próbować sam przejechać po płytach.

Gorzej jest dotarciem na ostatni peron. – Niestety aby dostać się na peron trzeci osoba o ograniczonej możliwości poruszania się koniecznie musi skorzystać z pomocy osób wyznaczonych do tego zadania po uprzednim umówieniu się, zgodnie ze ścieżką podaną w informacjach zamieszczonych w gablotach – dowiadujemy się ze strony UTK.

Sprawę rozwiązałyby takie platformy, jakie są przy Dworcu Północnym, gdzie zamontowano je wszędzie tam, gdzie być powinny, ale niewiele z tego wynika. Aby z nich skorzystać trzeba użyć klucza, którego na dworcu nie ma skąd wziąć, bo dworzec to cuchnąca moczem hala kojarząca się ze zdjęciami opuszczonego miasta pod Czarnobylem.

Do szukania gablot i "uprzedniego umawiania się” z "osobami uprawnionymi” jeszcze długo zmuszeni będą niepełnosprawni, którzy zechcą wybrać się w podróż albo powitać/pożegnać kogoś na peronie Dworca Głównego. Powiew cywilizacji przyniesie dopiero planowana na przyszłe lata przebudowa linii kolejowej między Lublinem a Otwockiem.

– Windy na perony są planowane – potwierdza Dariusz Torczyk, kierownik kontraktu w spółce PKP Polskie Linie Kolejowe. Dopóki nie będzie wind jedyną korzyścią z nowej platformy będzie możliwość przedostania się z pl. Dworcowego na plac powstający przy ul. Kunickiego po drugiej stronie przejścia biegnącego pod peronami.

PKP wybrały już dostawcę platformy, warszawską spółkę Lift Plus, która dostanie 38,5 tys. zł. Lubelska spółka Lift Service Komponenty przegrała ten przetarg o włos, jej oferta była droższa o... 369 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin PKP
chodz szogunie
SYLWESTER
ja
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

chodz szogunie
chodz szogunie (27 kwietnia 2015 o 08:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Znowu w szpitalu neta podłaczyli?

Rozwiń
SYLWESTER
SYLWESTER (27 kwietnia 2015 o 03:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

**********************   LUBLINIANIE ,   WIECEJ   OPTYMIZMU !...  ***************************************   Pan Prezydent  Krzysztof  Zuk  wraz   ze   swoimi   asystentami  będą   przez  całą  dobę  na   Dworcu    Głównym  PKP  Lublin  do  dyspozycji  niepełnosprawnych   Lublinian  na  wózkach  inwalidzkich .  Jednocześnie  Ratusz  oczekuje  aby  niepełnosprawni   dali  Prezydentowi  za  usługę   typa  przy najmniej  ze  2  złote .   Z  góry  serdecznie  lubelski  Ratusz   dziękuje !.

Rozwiń
ja
ja (26 kwietnia 2015 o 20:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Identyczna jest w Świdniku, zamknięta na zardzewiałą kłódkę. Klucz ma pani Krysia.

Parę metrów dalej jest przejście dla pieszych, a niepełnosprawny może tamtędy przejechać wózkiem.

Rozwiń
coolEjaż
coolEjaż (26 kwietnia 2015 o 19:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kłamstwo i jedno wielkie kłamstwo !!! Jestem "Bardzo W Temacie", bo chyba rok czy dwa temu "zachwalano" jakżesz to wspanialy jest Dworzec Główny w Lublinie dla niepelnosprawnych -chyba wysokie miejsce w kraju w tymże rankingu. Teraz wyszła z tego kicha! Pytalem również SOKistow na Północnym "kto jest odpoiwiedzialny za pomoc przy obsludze ramp na schodach?" Odpowiedzieli mi, że w sumie to sami nie wiedzą kto... Czemu karmi się nas (niepełnosprawnych) i opiekunów takimi kłamstwami ??? Kiedy to się skończy ??? Kto jest za to odpowiedzialny ???!!!

Rozwiń
Degustator
Degustator (26 kwietnia 2015 o 19:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Smaguś, czuć od ciem moczem spod czarnobryla...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!