Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 września 2015 r.
10:19

Afera podsłuchowa w Ratuszu. Fundacja Wolności chce ujawnienia dokumentów

0 31 A A
Agenci Centralnego Biura Śledczego sprawdzali, czy Siemiński i Kowalczyk nie „ustawiali” wyników konkursu
Agenci Centralnego Biura Śledczego sprawdzali, czy Siemiński i Kowalczyk nie „ustawiali” wyników konkursu

Fundacja Wolności odwołała się od decyzji prokuratora okręgowego, który nie zgodził się na ujawnienie dokumentów dotyczących tzw. afery podsłuchowej w lubelskim Ratuszu. Chodzi przede wszystkim o stenogramy z rozmów między urzędnikami

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prokurator nie stwierdził, czy i dlaczego wnioskowane dokumenty zostały opatrzone klauzulą „poufne” – wyjaśnia Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności. – Wobec tego uznajemy, że informacje, o które prosiliśmy nie zostały opatrzone klauzulą poufności. Jeśli tak, to powinny zostać udostępnione.

W sierpniu fundacja zwróciła się do Prokuratury Okręgowej w Lublinie o udostępnienie szeregu dokumentów dotyczących tzw. afery podsłuchowej. Dotyczyła ona rzekomego „ustawiania” wyników konkursu na prezesa Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Sprawę badała prokuratura, ale nie dopatrzyła się przestępstwa. W tej sytuacji postępowanie umorzono. Fundacja chciała zapoznać się ze stenogramami rozmów między urzędnikami, listą przesłuchanych świadków oraz uzasadnieniem umorzenia postępowania.

– Otrzymaliśmy tylko ten ostatni dokument, ale z wymazanymi nazwiskami osób występujących w sprawie – dodaje Kowalik. – Prokurator powołał się na ochronę prywatności. Jednak z uwagi na to, że sprawa dotyczy osób pełniących funkcje publiczne, uważamy, że ich personalia nie podlegają anonimizacji.

Wczoraj Fundacja Wolności złożyła w tej sprawie odwołanie do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. Przedstawiciele organizacji argumentują m.in., iż dane, których się domagali to informacja publiczna, której nie można traktować jak informację niejawną.

– Mieszkańcy mają prawo do poznania wszystkich okoliczności, które były przedmiotem postępowania. Nie ma znaczenia, jaki był jego skutek – dodaje Kowalik.

– Prawo do informacji publicznej zapewnia możliwość zapoznania się również z informacjami, które nie stały się podstawą do skierowania aktu oskarżenia, ale mogą być podstawą do oceny etycznej, rodzącej odpowiedzialność polityczną. Inaczej społeczna kontrola nad władzą i wykonywaniem przez nią zadań stałaby się fikcyjna – pisze fundacja w swoim odwołaniu.

Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. – Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne oraz mających związek z pełnieniem tych funkcji – zastrzega fundacja.

Główne osoby zamieszane w tzw. aferę podsłuchową to przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowalczyk i Grzegorz Siemiński, były zastępca prezydenta Lublina. Siemiński jest obecnie szefem LPGK. Wygrał konkurs na to stanowisko. Był jedynym kandydatem, spełniającym wszystkie kryteria.

Agenci Centralnego Biura Śledczego sprawdzali, czy Kowalczyk i Siemiński nie „ustawiali” wyników konkursu. Z końcem kwietnia śledczy weszli do Ratusza i siedziby miejskiej spółki. Zabezpieczyli dokumentację konkursową. Jednym z dowodów w sprawie były również nagrania rozmów między urzędnikami. Śledczy umorzyli sprawę, ale nigdy nie wyjaśnili dokładnie podstaw tej decyzji. Fundacja Wolności zapowiada, że jeśli prokuratura nie uzna odwołania, sprawa trafi do sądu.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 08:25
Brawo fundacja Wolności, mieszkańcy Lublina maja już dość kolesiostwa, żadnej roboty człowiek w tym mieście nie znajdzie bez pleców, chora patologia, a ryba psuje się od głowy. Ścigać nepotyzm w Ratuszu!!!!
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 18:49

ktoś tutaj ewidentnie chce rozwalić dobrze współpracujący zespół: ratusz/rada miasta, pytanie po co? Kowalczyk może mieć rację, że ta afera została nakręcona tylko po to by zdestabilizować aktualny rozkład sił w radzie miasta

Gościu co ty pier...isz!!! Fundacja chce rozmontować tą klike-kolesiostwo. Temu układowi(jak nazwałeś zespołowi) wydaje sie że Lublin(firmy komunalne) to ich prywatne miasto.

Avatar
Gość / 15 września 2015 o 18:10
Co to za fundacja? Z kim jest powiązana? Ktoś wie?
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 18:09
Kotlet Kotlet, :-) sprawa jakby napompowana
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 18:03
ktoś tutaj ewidentnie chce rozwalić dobrze współpracujący zespół: ratusz/rada miasta, pytanie po co? Kowalczyk może mieć rację, że ta afera została nakręcona tylko po to by zdestabilizować aktualny rozkład sił w radzie miasta
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 17:58

brawo pieprzony wałęsa  i solidaruchy z lat 80, o to wam chodziło, zniszczyliście kraj

Avatar
Gość / 15 września 2015 o 17:03
co POpaprany prawda was nie interesuje?chyba wiem dlaczego
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 14:03
Fundacja Wolności jakoś tak dziwnie się przyczepiła do byłych PiS-owców, którzy przeszli na jasną stronę mocy. Przypadek?
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 14:01
Te wszystkie wpisy szkalujące Żuka prawdopodobnie pisze jedna i ta sama osoba wynajęta przez PiS. Wszystkie komentarze na jedno kopyto. Nieważna treść, ważne by zrobić szambo i polać żółci oraz propagandowej papki o Polsce/Lublinie w runie.
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 14:01
Te wszystkie wpisy szkalujące Żuka prawdopodobnie pisze jedna i ta sama osoba wynajęta przez PiS. Wszystkie komentarze na jedno kopyto. Nieważna treść, ważne by zrobić szambo i polać żółci oraz propagandowej papki o Polsce/Lublinie w runie.
Avatar
Gość / 16 września 2015 o 08:25
Brawo fundacja Wolności, mieszkańcy Lublina maja już dość kolesiostwa, żadnej roboty człowiek w tym mieście nie znajdzie bez pleców, chora patologia, a ryba psuje się od głowy. Ścigać nepotyzm w Ratuszu!!!!
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 18:49

ktoś tutaj ewidentnie chce rozwalić dobrze współpracujący zespół: ratusz/rada miasta, pytanie po co? Kowalczyk może mieć rację, że ta afera została nakręcona tylko po to by zdestabilizować aktualny rozkład sił w radzie miasta

Gościu co ty pier...isz!!! Fundacja chce rozmontować tą klike-kolesiostwo. Temu układowi(jak nazwałeś zespołowi) wydaje sie że Lublin(firmy komunalne) to ich prywatne miasto.

Avatar
Gość / 15 września 2015 o 18:10
Co to za fundacja? Z kim jest powiązana? Ktoś wie?
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 18:09
Kotlet Kotlet, :-) sprawa jakby napompowana
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 18:03
ktoś tutaj ewidentnie chce rozwalić dobrze współpracujący zespół: ratusz/rada miasta, pytanie po co? Kowalczyk może mieć rację, że ta afera została nakręcona tylko po to by zdestabilizować aktualny rozkład sił w radzie miasta
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 17:58

brawo pieprzony wałęsa  i solidaruchy z lat 80, o to wam chodziło, zniszczyliście kraj

Avatar
Gość / 15 września 2015 o 17:03
co POpaprany prawda was nie interesuje?chyba wiem dlaczego
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 14:03
Fundacja Wolności jakoś tak dziwnie się przyczepiła do byłych PiS-owców, którzy przeszli na jasną stronę mocy. Przypadek?
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 14:01
Te wszystkie wpisy szkalujące Żuka prawdopodobnie pisze jedna i ta sama osoba wynajęta przez PiS. Wszystkie komentarze na jedno kopyto. Nieważna treść, ważne by zrobić szambo i polać żółci oraz propagandowej papki o Polsce/Lublinie w runie.
Avatar
Gość / 15 września 2015 o 14:01
Te wszystkie wpisy szkalujące Żuka prawdopodobnie pisze jedna i ta sama osoba wynajęta przez PiS. Wszystkie komentarze na jedno kopyto. Nieważna treść, ważne by zrobić szambo i polać żółci oraz propagandowej papki o Polsce/Lublinie w runie.
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę 1 4

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił właśnie kolejny nabór pracowników do wydziału w Białej Podlaskiej. Do końca tego roku ma tu pracować 120 osób.

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana 13 0

Sześć osób ucierpiało w wypadku w podlubelskich Trojaczkowicach na drodze krajowej nr 19.

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 21:21 [RELACJA NA ŻYWO]

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 21:21 [RELACJA NA ŻYWO] 5 0

Lubelscy żużlowcy w niedzielę o godzinie 14:40 powalczą o obronę pozycji lidera Nice 1 Ligi Żużlowej w Pile przeciwko tamtejszej Polonii. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć) 4 1

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Mikołaja przy ulicy Słowikowskiego w Lublinie. Byliśmy na miejscu.

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 22 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 5 4

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 13 6

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 26 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 5 8

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 17 4

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!