Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 lutego 2015 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Apteki z Lublina tracą zezwolenia. Kara za nielegalny proceder

81 7 A A

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Lublinie cofa zezwolenia na działalność kolejnym aptekom. To kara za udział w nielegalnym procederze wywozu leków za granicę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O tzw. odwróconym łańcuchu dystrybucji leków pisaliśmy już kilkakrotnie. Apteki sprzedają leki przeznaczone na polski rynek hurtowniom farmaceutycznym, a te wysyłają je do innych krajów. Jedni i drudzy zarabiają na różnicach w cenach. 

- To niewyobrażalny biznes. W niektórych przypadkach przebicie jest nawet dziesięciokrotne - mówi Paweł Trzciński, rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. - Dotyczy to leków na bardzo poważne schorzenia np. onkologiczne czy kardiologiczne, a także preparatów dla diabetyków. Mają one stały rynek zbytu, bo pacjenci muszą je przyjmować cały czas.

W 2013 r. w województwie lubelskim zezwolenia straciły trzy apteki, w ubiegłym roku pięć, a od początku 2015 roku dwie. - W toku są kolejne postępowania - informuje Izabela Mahorowska-Kiciak, kierownik działu nadzoru nad aptekami w Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym w Lublinie. - Po cofnięciu zezwolenia właściciel przez trzy lata nie może starać się o jego przyznanie. Co wcale nie oznacza, że tego przepisu nie może ominąć - przyznaje.

Zezwolenie na działalność hurtowni może cofnąć tylko Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Od 2009 r. straciło je ponad 40 hurtowni. Na liście nie ma żadnej z naszego województwa.

Skala nielegalnych działań jest olbrzymia. Szacuje się, że nawet 30 proc. leków przeznaczonych na polski rynek trafia za granicę. - Proceder zaczął rozwijać się w 2009 r. i na początku był trudny do wykrycia. Wtedy wywożonych z kraju mogło być nawet 50 proc. leków - mówi Trzciński. Problem z dostępnością niektórych leków jest dobrze znany farmaceutom. Dlatego coraz częściej zamówienia składają bezpośrednio u producenta.

Czego aptekom nie wolno

Odwrócony łańcuch dystrybucji leków to jedna z najczęstszych przyczyn cofniętych zezwoleń obok sprzedaży fałszywych leków czy niespełniania wymogów jakościowych. Apteki łamią też zakaz reklamy, ale w tym przypadku inspektorzy zazwyczaj nie cofają zezwoleń tylko nakazują dostosowanie się do obowiązujących przepisów.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
idzia / 16 lutego 2015 o 22:13

Widać,że p.Kiciak celuje na stanowisko dyrektorskie...

Nie udało się w izbach  aptekarskich to może w Wif-ie się uda :-)

Ale zanim dyrektorstwo to proponuję zapoznać się dobrze z kpa, z  pr. farmaceutycznym,

pr. dotycz,swobody działalności gospodarczej itd.bo narazie miernie.....

Avatar
lolo / 16 lutego 2015 o 21:59

A ta cała afera po to by odwrócić uwagę od tego co dzieje się u "gury" bo dokładnie wiedzą o co chodzi....a dlaczego nie zmienili prawa farmaceutycznego przez tyle lat....? a dlatego bo im się nie oplacało!!

Zasze tak jest, że dostają mali aby mogli nachapać się duzi!!!

Leków nie brakuje przez płotki apteki tylko przez największe hurtownie w Polsce.

A nie ciekawi Was fakt dlaczego nie cofneli zezwolenia żadnej hurtowni z Lubelskiego...?

Może warto poszukać koligacji między sieciami aptek a hurtowniami farmaceutycznymi oraz między izbami aptekarskimi a hurtowniami farmaceutycznymi.

Co za dziwny zbieg okoliczności,że osoby bedące kierownikami tych hurtowni farmaceutycznych są prezesami izb aptekarskich.....

A ta cała afera po to by odwrócić uwagę od tego co dzieje się u "gury" bo dokładnie wiedzą o co chodzi....a dlaczego nie zmienili prawa farmaceutycznego przez tyle lat....? a dlatego bo im się nie oplacało!!

Zasze tak jest, że dostają mali aby mogli nachapać się duzi!!!

Leków nie brakuje przez płotki apteki tylko przez największe hurtownie w Polsce.

A nie ciekawi Was fakt dlaczego nie cofneli zezwolenia żadnej hurtowni z Lubelskiego...?

Może warto poszukać koligacji między sieciami aptek a hurtowniami farmaceut... rozwiń

Avatar
kicia / 16 lutego 2015 o 21:25

Tak to prawda!!!

Mydlą nam oczy.

Pamiętam jak na jakimś szkoleniu krążył protokuł  z kontroli z jednej z lubelskich aptek podpisany przez panią Kiciak, w którym wykryła sprzedaż z apteki do hurtowni i nie widziała w tym nic złego.

A teraz zamyka apteki z tego powodu.

A na marginesie dodam ,że prawo nie zmieniło się od kilku lat tylko interpretacja wedle uznania.

Avatar
yogi / 16 lutego 2015 o 21:17

co za brednie pisze pani Kiciak...

Odwrucony łańcuch dostaw nie był zabroniony przepisami prawa do 8 lutego 2015r.!!!!!

Więc nie cofano na tej podstawie zezwoleń tylko na podstawie utraty rękojmii!!!

GIF z WIF-ami i szanownymi kolegami z izb aptekarskich opracowali sobie plan jak załatwić małych aptekarzy...A mianowicie tak- odbierajmy aptekarzom rękojmię bo za "odwrócony łancuch się nie da" wif-y wnioskujcie do nas"do izb" my będziemy popierać a ja"gif"będę klepać!

I tak to właśnie wygląda!!!!

Avatar
obywatel / 16 lutego 2015 o 14:03

Oszust i kombinator okradający chorych powinien być podawany z nazwiska !!!

Avatar
zbych / 16 lutego 2015 o 08:58

piszecie o czymś czego do końca nie wiecie. Piszecie tu o przekrętach aptek czy nieuczciwości ajentów na stacjach paliw. Nie jesteście dla mnie wiarygodni bo nie podajecie które to apteki czy stacje paliw są oszustami i kombinatorami. Tym samym opluwacie innych w tej branży uczciwych. Rzetelnośc dziennikarska polega na podawaniu konkretnych wiadomości. Inaczej bedzie to taki news jak np-" jeden z dziennikarzy Dziennika Wschodniego jest złodziejem i utrzymuje pozamałżeński związek z jedną z dziennikarek". Kto i co-wiem ale nie powiem.

Avatar
ayo / 16 lutego 2015 o 06:52

bardzo dobrze aferzystom!!!

Avatar
idzia / 16 lutego 2015 o 22:13

Widać,że p.Kiciak celuje na stanowisko dyrektorskie...

Nie udało się w izbach  aptekarskich to może w Wif-ie się uda :-)

Ale zanim dyrektorstwo to proponuję zapoznać się dobrze z kpa, z  pr. farmaceutycznym,

pr. dotycz,swobody działalności gospodarczej itd.bo narazie miernie.....

Avatar
lolo / 16 lutego 2015 o 21:59

A ta cała afera po to by odwrócić uwagę od tego co dzieje się u "gury" bo dokładnie wiedzą o co chodzi....a dlaczego nie zmienili prawa farmaceutycznego przez tyle lat....? a dlatego bo im się nie oplacało!!

Zasze tak jest, że dostają mali aby mogli nachapać się duzi!!!

Leków nie brakuje przez płotki apteki tylko przez największe hurtownie w Polsce.

A nie ciekawi Was fakt dlaczego nie cofneli zezwolenia żadnej hurtowni z Lubelskiego...?

Może warto poszukać koligacji między sieciami aptek a hurtowniami farmaceutycznymi oraz między izbami aptekarskimi a hurtowniami farmaceutycznymi.

Co za dziwny zbieg okoliczności,że osoby bedące kierownikami tych hurtowni farmaceutycznych są prezesami izb aptekarskich.....

A ta cała afera po to by odwrócić uwagę od tego co dzieje się u "gury" bo dokładnie wiedzą o co chodzi....a dlaczego nie zmienili prawa farmaceutycznego przez tyle lat....? a dlatego bo im się nie oplacało!!

Zasze tak jest, że dostają mali aby mogli nachapać się duzi!!!

Leków nie brakuje przez płotki apteki tylko przez największe hurtownie w Polsce.

A nie ciekawi Was fakt dlaczego nie cofneli zezwolenia żadnej hurtowni z Lubelskiego...?

Może warto poszukać koligacji między sieciami aptek a hurtowniami farmaceut... rozwiń

Avatar
kicia / 16 lutego 2015 o 21:25

Tak to prawda!!!

Mydlą nam oczy.

Pamiętam jak na jakimś szkoleniu krążył protokuł  z kontroli z jednej z lubelskich aptek podpisany przez panią Kiciak, w którym wykryła sprzedaż z apteki do hurtowni i nie widziała w tym nic złego.

A teraz zamyka apteki z tego powodu.

A na marginesie dodam ,że prawo nie zmieniło się od kilku lat tylko interpretacja wedle uznania.

Avatar
yogi / 16 lutego 2015 o 21:17

co za brednie pisze pani Kiciak...

Odwrucony łańcuch dostaw nie był zabroniony przepisami prawa do 8 lutego 2015r.!!!!!

Więc nie cofano na tej podstawie zezwoleń tylko na podstawie utraty rękojmii!!!

GIF z WIF-ami i szanownymi kolegami z izb aptekarskich opracowali sobie plan jak załatwić małych aptekarzy...A mianowicie tak- odbierajmy aptekarzom rękojmię bo za "odwrócony łancuch się nie da" wif-y wnioskujcie do nas"do izb" my będziemy popierać a ja"gif"będę klepać!

I tak to właśnie wygląda!!!!

Avatar
obywatel / 16 lutego 2015 o 14:03

Oszust i kombinator okradający chorych powinien być podawany z nazwiska !!!

Avatar
zbych / 16 lutego 2015 o 08:58

piszecie o czymś czego do końca nie wiecie. Piszecie tu o przekrętach aptek czy nieuczciwości ajentów na stacjach paliw. Nie jesteście dla mnie wiarygodni bo nie podajecie które to apteki czy stacje paliw są oszustami i kombinatorami. Tym samym opluwacie innych w tej branży uczciwych. Rzetelnośc dziennikarska polega na podawaniu konkretnych wiadomości. Inaczej bedzie to taki news jak np-" jeden z dziennikarzy Dziennika Wschodniego jest złodziejem i utrzymuje pozamałżeński związek z jedną z dziennikarek". Kto i co-wiem ale nie powiem.

Avatar
ayo / 16 lutego 2015 o 06:52

bardzo dobrze aferzystom!!!

Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 10

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 72 34

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 328 21

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 198 43

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 16

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 3

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 15

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!