Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 maja 2017 r.
19:04

Baobab może być wycięty jeszcze w maju. Kiedy pojawi się jego następca?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
25 10 A A

Jeszcze w maju może dojść do wycinki Baobabu, czyli topoli czarnej rosnącej na pl. Litewskim. Miejsce po drzewie przez dłuższy czas pozostanie raczej puste. To pierwsze sygnały z Ratusza po tym jak wojewódzki konserwator zabytków pozwolił usunąć Baobab

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wycinkę na pewno chcielibyśmy przeprowadzić jeszcze przed otwarciem pl. Litewskiego. Jeśli się uda, to być może jeszcze w maju – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Na usunięcie drzewa grożącego upadkiem, Ratusz ma czas do końca czerwca. Taki termin wyznaczył wojewódzki konserwator zabytków, który na wniosek władz miasta wydał decyzję zezwalającą na wycinkę 120-letniego Baobabu. Nakazał też, by w miejscu topoli czarnej najpóźniej do końca 2018 r. posadzić inne drzewo tego samego gatunku, już podrośnięte.

Ratusz, chociaż wolałby posadzić dąb, już zaczął szukać dużej sadzonki topoli czarnej. – Poszukiwaliśmy drzewa, które na wysokości metra nad ziemią miałoby co najmniej 70 cm obwodu pnia – informuje Krzyżanowska. – Nie znaleźliśmy w Polsce takiego okazu.

Nieudane poszukiwania odbyły się jeszcze zanim konserwator zabytków podpisał swoją decyzję. A w niej mowa jest, że minimalny obwód pnia to 20 cm. – Takiego drzewa nie szukaliśmy, dlatego teraz będziemy prowadzili nowe rozeznanie – mówi rzeczniczka Ratusza. – Ale i tak będziemy chcieli znaleźć jak największą topolę.

Na znalezienie odpowiednio dużego następcy topoli miasto ma czas do końca przyszłego roku. Tyle czasu dał wojewódzki konserwator zabytków. Stwierdził on również, że do czasu posadzenia właściwego drzewa może tu rosnąć inne, tymczasowo posadzone w podziemnej donicy w miejscu po Baobabie.

Wiele wskazuje jednak na to, że Ratusz nie skorzysta z możliwości umieszczenia „tymczasowego” drzewa. – W czasie letnich opałów jego sadzenie nie byłoby racjonalne – wyjaśnia Krzyżanowska. Zwraca też uwagę na koszty takiej operacji, której efekt nie byłby długotrwały. Dominik Smaga

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
leon z / 18 maja 2017 o 12:33
ekspertyzy można sobie różne zamówić , zależy jakie jest zapotrzebowanie. wypuszczone liście nie wystarczą ? p.s. nie każdy może być debilem , jest nim niewątpliwie osoba, która podejmuje decyzję w tym czasie
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 10:51
BAOBAB jeszcze zyje zostawcie go w spokoju gdzie sa ekolodzy
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 10:17
undefined napisał:
to drzewo jeszcze żyje !!! debile
  Cztery ekspertyzy dendrologów wskazują, że jest prawie martwe, "debilu"...
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 09:10
Żyje zewnętrzną częścią ,wewnątrz mursz.
Avatar
Krzysztof ze Świdnika / 18 maja 2017 o 02:16
undefined napisał:
Przecież ten baobab ma liście , równo stoi, po co go wycinać.
  G...no mnie to obchodzi.
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 01:23
Przecież ten baobab ma liście , równo stoi, po co go wycinać.
Avatar
Gość / 17 maja 2017 o 23:06
"Na znalezienie odpowiednio dużego następcy topoli miasto ma czas do końca przyszłego roku. Tyle czasu dał wojewódzki konserwator zabytków. Stwierdził on również, że do czasu posadzenia właściwego drzewa może tu rosnąć inne, tymczasowo posadzone w podziemnej donicy w miejscu po Baobabie." ..... w ciągu półtora roku to można wybudować 10-piętrowy wieżowiec.
Avatar
Gość / 17 maja 2017 o 22:01
Ten konserwator to jakiś pisuar ze działa na szkodę miasta?
Avatar
Gość / 17 maja 2017 o 21:36
to drzewo jeszcze żyje !!! debile
Avatar
Gość / 17 maja 2017 o 20:31
Pan konserwator uczepił się tej Topoli.Czernej jak pijany płotu,najpierw robił problemy z usunięciem obecnej,a teraz narzuca Ratuszowi posadzenia takiego samego gatunku drzewa.
Avatar
leon z / 18 maja 2017 o 12:33
ekspertyzy można sobie różne zamówić , zależy jakie jest zapotrzebowanie. wypuszczone liście nie wystarczą ? p.s. nie każdy może być debilem , jest nim niewątpliwie osoba, która podejmuje decyzję w tym czasie
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 10:51
BAOBAB jeszcze zyje zostawcie go w spokoju gdzie sa ekolodzy
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 10:17
undefined napisał:
to drzewo jeszcze żyje !!! debile
  Cztery ekspertyzy dendrologów wskazują, że jest prawie martwe, "debilu"...
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 09:10
Żyje zewnętrzną częścią ,wewnątrz mursz.
Avatar
Krzysztof ze Świdnika / 18 maja 2017 o 02:16
undefined napisał:
Przecież ten baobab ma liście , równo stoi, po co go wycinać.
  G...no mnie to obchodzi.
Avatar
Gość / 18 maja 2017 o 01:23
Przecież ten baobab ma liście , równo stoi, po co go wycinać.
Avatar
Gość / 17 maja 2017 o 23:06
"Na znalezienie odpowiednio dużego następcy topoli miasto ma czas do końca przyszłego roku. Tyle czasu dał wojewódzki konserwator zabytków. Stwierdził on również, że do czasu posadzenia właściwego drzewa może tu rosnąć inne, tymczasowo posadzone w podziemnej donicy w miejscu po Baobabie." ..... w ciągu półtora roku to można wybudować 10-piętrowy wieżowiec.
Avatar
Gość / 17 maja 2017 o 22:01
Ten konserwator to jakiś pisuar ze działa na szkodę miasta?
Avatar
Gość / 17 maja 2017 o 21:36
to drzewo jeszcze żyje !!! debile
Avatar
Gość / 17 maja 2017 o 20:31
Pan konserwator uczepił się tej Topoli.Czernej jak pijany płotu,najpierw robił problemy z usunięciem obecnej,a teraz narzuca Ratuszowi posadzenia takiego samego gatunku drzewa.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 0 1

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 0 2

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 0 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 2

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 21

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 1

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 9

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 24

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 29

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!