piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Będzie potrzeba nowych etatów w szkołach? Dyrektorzy mówią inaczej

Dodano: 22 grudnia 2016, 07:22
Autor: Daniel Drob

Lubelska kurator oświaty razem z wojewodą przekonywała o pozytywnych aspektach reformy szkolnictwa (fot. Lubelski Urząd Wojewódzki)
Lubelska kurator oświaty razem z wojewodą przekonywała o pozytywnych aspektach reformy szkolnictwa (fot. Lubelski Urząd Wojewódzki)

Lubelska kurator razem z wojewodą przekonywała o pozytywnych aspektach reformy szkolnictwa. Tymczasem dyrektorzy szkół już wyliczyli, ile etatów będą musieli zlikwidować. „Gimnazjum zostanie zaorane” – mówi jeden z nich.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Jak wynika ze statystyk, będzie potrzeba kilkadziesiąt nowych etatów – przekonywał na poniedziałkowym spotkaniu wojewoda Przemysław Czarnek. – Trzeba pamiętać, że reforma nie wejdzie w życie w całości od września, ale będzie trwała wiele lat – tłumaczył podczas spotkania z nauczycielami i uczniami szkół z powiatu lubelskiego.

Wojewoda i Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty mówili o pozytywnych skutkach wprowadzenia reformy oświatowej.

– Absurdem jest, że w jednym zespole szkół, na jednym podwórku, jest dwóch dyrektorów. To jest nie do przyjęcia – argumentował Czarnek.

– W układzie liniowym, obowiązującym od 2009 r. połączono realizację podstawy programowej gimnazjum z I klasą szkoły ponadgimnazjalnej. Dzięki temu skutecznie obniżony został poziom kształcenia z takich przedmiotów jak biologia, chemia, fizyka i geografia. To podstawowy problem, który chcemy naprawić – mówiła Teresa Misiuk, która przekonywała, że gimnazjum po wygaszeniu może zostać przekształcone w jakąkolwiek inną szkołę. – To decyzja lokalnej społeczności i samorządu.

Kurator odniosła się również do problemu zatrudnienia. – Wyliczenia matematyczne pokazują nam zwiększenie etatów, choć, być może z tego powodu, że w szkołach nie ma uczniów i nie będzie naborów na określonym poziomie, mogą pojawić się zawirowania z pracą – mówiła.
Przewidywanych zawirowań pewni są dyrektorzy szkół.

– Jestem zaniepokojony tym, że od 1 września nie będzie u mnie dwóch klas gimnazjum. To jest 60 godzin, oznacza to 3 pełne etaty nauczycielskie – mówił Henryk Dudziak, dyrektor Zespołu Szkół im. A Kwiatkowskiego w Bychawie. – Jak i komu teraz powiedzieć, że w naszej szkole nie ma już dla niego pracy?

Problem ten podniósł również Andrzej Cywiński, dyrektor gimnazjum im. Wincentego Pola w Radawczyku Drugim.

– Gdy gimnazja wchodziły do systemu oświaty, byłem im przeciwny, teraz, po 18 latach okazało się, że system działa sprawnie. Większość naszych uczniów dostaje się do lubelskich liceów, zdaje dobrze egzaminy. Gdy słyszę hasło „Dobra Szkoła” myślę o swojej szkole, która została doposażona, ma pracownie i boisko.

W sumie w przyszłym roku w placówce ubędzie 150 godzin. – Zabraknie nam ponad 8 etatów – dyrektor Cywiński. Szkoły w Radawczyku Drugim nie uda się przekształcić w podstawówkę, bo w okolicy jest ich wiele. Odpada również liceum i szkoła branżowa. – Nie mamy doświadczenia życiowego i zakładu, który mógłby nas wesprzeć. Jak to się mówi, gimnazjum zostanie zaorane – powiedział dyrektor.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 grudnia 2016 o 22:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dziecia idą z ciężkimi tornistrami do szkoły, nauczyciele zadają im materiał do nauczenia i w domu dzieci uczą się materiału razem z rodzicami. Więc po co są ci nauczyciele?
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2016 o 22:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak potraficie, to czytajcie! ***reuters.com/article/us-europe-2017-faces-iduskbn14b10t
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2016 o 19:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jest 12 lat u zostanie 12 lat więc nauczycieli będzie trzeba tyle sam +-2 % natomiast dyrektorów o 20 % mniej, bo system dwuszczeblowy docelowo będzie tańszy od trójszczeblowego :)
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2016 o 17:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Radawczyku może zrobić branżową szkołę rolniczą?
Rozwiń
gimnazjalista
gimnazjalista (22 grudnia 2016 o 17:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gimnazja szkolą młodzież typu poseł Szczerba
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!