poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Budżet Lublina 2016. Radni zaproponowali. Na co zgodził się prezydent?

Dodano: 3 grudnia 2015, 13:34
Autor: Dominik Smaga

Jest już oficjalna odpowiedź prezydenta dla radnych proszących o dopisanie różnych inwestycji do przyszłorocznego budżetu. Kilka ulic dostało szansę na nowy asfalt, kilka szkół na remonty, ale na większość życzeń nie wystarczyło pieniędzy. Oto wybrane pozycje.

Nie wszystkie wnioski dotyczyły dopisania nowych inwestycji lub dołożenia funduszy na inne. Były też prośby przeciwne, jak choćby o to, by z 20-milionowej puli na modernizację pl. Litewskiego zabrać 17,5 mln zł
Nie wszystkie wnioski dotyczyły dopisania nowych inwestycji lub dołożenia funduszy na inne. Były też prośby przeciwne, jak choćby o to, by z 20-milionowej puli na modernizację pl. Litewskiego zabrać 17,5 mln zł

Tak jest co rok: najpierw radni zgłaszają mnóstwo wniosków, których spełnienie kosztowałoby setki milionów złotych, a potem prezydent wskazuje prośby, które jest w stanie uwzględnić. I co rok okazuje się, że potrzeby są większe od możliwości. Nie inaczej było tym razem. Wczoraj prezydent oficjalnie odniósł się do wniosków komisji działających w Radzie Miasta.

Szkolne meble

Od wczoraj wiadomo już, że szansę na remont ma sala gimnastyczna w szkołach przy ul. Przyjaźni, a pieniądze na ten cel mają się znaleźć w puli na remonty szkół. Z tego samego źródła popłynąć mają też fundusze do Gimnazjum nr 1 przy Kunickiego, bursy przy Zemborzyckiej, jak też na wymianę podłóg w Zespole Szkół nr 9 w dzielnicy Głusk, czy kuchnię szkoły przy Plażowej. Skoro mowa już o szkołach: miasto kupi meble dla podstawówki przy Lotniczej, obok szkoły na Felinie stanie siłownia, będą też pieniądze na koncepcję przedszkola ze żłobkiem, podstawówką i domem kultury przy Majerankowej.. Nic nie dały za to prośby o salę gimnastyczną dla I LO, za to prezydent zapewnił, że złoży nowy wniosek o zewnętrzne dofinansowanie.

Biedronki bez zatok

Co nieco udało się radnym wywalczyć w kwestii dróg. Prezydent zadeklarował m.in. remont ul. Szczecińskiej, Podhalańskiej, Urzędowskiej i Łowickiej, Powstania Styczniowego, Rogińskiego, a także Krasińskiego, Brzeskiej, Głowackiego, Bronowickiej, Hutniczej, Krzemienieckiej, czy też Biedronki, jednak przy tej ulicy nie powstałyby jeszcze wnioskowane zatoki parkingowe.

Wśród robót, które prezydent jest skłonny dopisać do projektu jest też wykonanie sięgacza ul. Pileckiego według gotowego już projektu, co ma nastąpić wraz z budową ul. Czapskiego i Kisielewskiego. Niektóre ulice dostaną mniej, niż oczekiwali radni, np. w przypadku ul. Balladyny znalazły się tylko fundusze na dokumentację, podobnie było z budową odcinka Głównej, jak również często przewijającej się ul. Wiejskiej, zaś ul. Abelarda może liczyć najwyżej na naprawę tak jak problematyczny fragment ul. Lędzian.

Prezydent dał się też przekonać do uporządkowania skweru abp. Życińskiego, czy też budowy placu dla seniorów przy Motorowej.

Nie wszystkie wnioski dotyczyły dopisania nowych inwestycji lub dołożenia funduszy na inne. Były też prośby przeciwne, jak choćby o to, by z 20-milionowej puli na modernizację pl. Litewskiego zabrać 17,5 mln zł o co wnioskowała Komisja Oświaty i Wychowania. Prezydent się na to nie zgodził.

I co teraz

Dzisiaj prezydenckim stanowiskiem w sprawie wniosków radnych zajmie się Komisja Budżetowo-Ekonomiczna. Do 14 grudnia prezydent ma czas by przekazać Radzie Miasta poprawkę do projektu budżetu. Ostateczne głosowanie 23 grudnia.

Czytaj więcej o: budżet Lublin inwestycje
Gość
Gość
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 grudnia 2015 o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
panie prezydencie a co z ulica wapienna moze pan tu przyjdzie zamieszkac
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2015 o 18:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Plac Litewski można modernizować w paru etapach, a nie od razu wydawać tyle kasy i można wówczas przekazać na ważniejsze inwestycje, np na mosty
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2015 o 17:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech lepiej prezydent Żuk najpierw zrealizuje przyjęte inwestycje uchwałą Rady Miasta, bo jest to lekceważenie uchwał i mieszkańców. Będziemy pamiętać przy następnych wyborach prezydenta i radnych też!
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2015 o 14:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A szkoła przy ul. Berylowej?
Rozwiń
Maxs
Maxs (4 grudnia 2015 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Remont Kalinowszczyzny chyba nie odpadł?,cały czas obowiązywała wersja że rusza w 2016 r.A i w tym artykule nie ma na ten temat wzmianki co by odroczono remont tej ulicy na czas bliżej nie określony.

A jak tak to ok :) Zasugerowałem sie poprzednim artykułem (o poprawkach zgłoszonych przez radnych) gdzie była między innymi ta ulica wymieniona... 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!