sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Budżet obywatelski w Lublinie. Lista projektów już zamknięta, jesienią głosowanie

Dodano: 16 kwietnia 2016, 08:06
Autor: Dominik Smaga

Ponad 100 projektów do budżetu obywatelskiego zostało zgłoszonych przez internet. Te złożone na papierze urzędnicy policzą dopiero po niedzieli. Do czerwca poczekamy za to na listę projektów, które spełniają wymogi i zostaną poddane pod jesienne głosowanie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W nocy z czwartku na piątek, dokładnie o północy, upłynął termin zgłaszania projektów. Po raz pierwszy można było to zrobić przez internet. – Z tej możliwości skorzystali autorzy 108 pomysłów, który zgłosili 85 projektów małych i 23 duże – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina.

Nie jest to jednak ostateczna liczba, bo sporo projektów ma formę tradycyjną, papierową, a ich liczenie jeszcze potrwa. Dlaczego? – Czekamy na wnioski wysłane do nas pocztą, a tu decydująca jest data stempla pocztowego, oraz na te złożone w ostatniej chwili w Biurach Obsługi Mieszkańców – wyjaśnia Piotr Choroś z Urzędu Miasta.

Większość projektów dotyczyła budowy dróg, chodników czy miejsc do wypoczynku. To nic nowego, bo jest tak każdego roku i nie tylko w Lublinie. Ale zdarzają się i tak nietypowe pomysły, jak choćby... zajęcia z robotyki dla dzieci.

Teraz wszystkie projekty muszą zostać sprawdzone zanim zostaną zakwalifikowane do głosowania. – Sprawdzamy, czy wskazane grunty są własnością miasta, czy koszty mieszczą się w przyjętych granicach i czy dany projekt zalicza się do zadań własnych gminy – wylicza Choroś.

Ostateczna lista projektów, które zostaną poddane pod głosowanie ma być znana w czerwcu. Później pomysły mają być jeszcze zaopiniowane przez rady dzielnic, ale ich zdanie nie będzie dla nikogo wiążące. W materiałach do głosowania znajdzie się tylko adnotacja, co o danym projekcie myśli rada dzielnicy.

Samo głosowanie potrwa od 1 do 10 października. – Powadzone będzie w postaci elektronicznej i za pośrednictwem papierowych kart – zapowiada Krzyżanowska. Nie zmienia się zasada, że głosować mogą osoby, które skończyły 16 lat i mieszkają w Lublinie, nawet jeśli nie są tu zameldowane. Nowością jest zastrzeżenie, że głosować można na dwa projekty małe i jeden duży.

– Lista projektów skierowanych do realizacji zostanie stworzona na podstawie liczby głosów z założeniem, że na terenie jednej dzielnicy nie może być zrealizowany więcej niż 1 projekt duży i 2 małe – informuje rzeczniczka Ratusza. – Zastrzeżenie to nie będzie miało zastosowania do projektów, które swoim zasięgiem obejmą przynajmniej trzy dzielnice.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 kwietnia 2016 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przelewanie z pustego w próżne ze szczególnym uwzględnieniem interesów lokalnej sitwy oraz przykrycia niegospodarności w spółkach z udziałem lub akcjonariatem miasta. O ile można zrozumieć, że za niektórymi projektami stoi kasa dla wiernych i oddanych, o tyle nie do przyjęcia jest pokrywanie w ten sposób strat w spółkach prawa handlowego bez jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!