poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Chcą wyciąć aż 261 drzew podczas przebudowy Al. Racławickich. Co ze ścieżką rowerową?

Dodano: 7 czerwca 2016, 12:30
Autor: Dominik Smaga

Fot. Maciej Kaczanowski
Fot. Maciej Kaczanowski

Liczba drzew do wycinki znalazła się w raporcie informującym o planowanym wpływie na środowisko przebudowy Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i Lipowej. W dokumencie tym mowa jest o wycięciu 261 drzew rosnących wzdłuż głównej arterii.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Zasadniczym problemem jest zmieszczenie drogi rowerowej i chodnika – tłumaczy Beata Krzyżanowska, rzecznik Ratusza. Teraz wzdłuż Al. Racławickich biegnie tylko chodnik. Obok niego miałaby biec jeszcze trasa dla cyklistów. Plany te w największym stopniu kolidują z drzewami między rondem Honorowych Krwiodawców a ul. Puławską, gdzie chodnik jest wąski.

Kolejny powód możliwej wycinki to zakładane przez miasto poszerzenie skrzyżowań Al. Racławickich o wydzielone pasy ruchu dla skręcających pojazdów. Mowa tu m.in. o skrzyżowaniu z Legionową i Głowackiego oraz rejonie al. Długosza. Ocaleć miałby za to m.in. szpaler 30 największych drzew.

Tak dużą skalę wycinki oprotestowuje Forum Kultury Przestrzeni, a miasto odpowiada, że dokumenty będzie jeszcze raz analizować. Prezydent Lublina już zadeklarował, że ponownie przeanalizuje zasadność poszerzania jezdni na skrzyżowaniach. – W dalszym ciągu trwają prace nad projektem, których celem jest ograniczenie wycinek do minimum – zapewnia Krzyżanowska. Czy oznacza to, że w grę może też wchodzić rezygnacja z budowy ścieżki rowerowej? – Przyglądamy się różnym możliwościom.

We wspomnianym raporcie można przeczytać o stosowaniu wzdłuż Al. Racławickich... ekranów akustycznych. Materiał dostępny w internecie nie wyjaśnia, gdzie takie ekrany miałyby się pojawić. Ratusz zapewnia, że nie pojawią się wcale i że w okolicznych budynkach nie będzie wymiany okien na bardziej dźwiękoszczelne.

– W wyniku analizy projektant zrezygnował z ustawienia ekranów akustycznych czy wymiany stolarki okiennej – stwierdza rzeczniczka prezydenta. – Zdecydowano o zastosowaniu cichszej nawierzchni, która ograniczy natężenie hałasu tak, by mieścił się w dopuszczalnych normach.

Kolejnych 59 drzew, jak wynika z raportu, miałoby zniknąć z ul. Lipowej. Ale już teraz miasto zastrzega, że „wstępne analizy pokazują możliwość ograniczenia wycinki”. Przy Lipowej ocaleć miałyby dwa pomnikowe miłorzęby rosnące w pobliżu cmentarza. Natomiast 20 drzew miasto miałoby wyciąć z ul. Poniatowskiego. Gdyby nie to, że po protestach okolicznych mieszkańców Ratusz zrezygnował z poszerzania ul. Sowińskiego, lista drzew do wycięcia byłaby dłuższa o 230 pozycji.

Kiedy będzie wiadomo o ile uda się ograniczyć zakres planowanej wycinki? – Decyzje zapadną w ciągu kilku dni – mówi Krzyżanowska.

Przebudowa Al. Racławickich skutkować ma m.in. wytyczeniem na tej arterii specjalnych pasów ruchu dla komunikacji miejskiej i to w obu kierunkach. Odbyłoby się to kosztem miejsca dla samochodów.

Użytkownik niezarejestrowany
AnetteSo
Użytkownik niezarejestrowany
(99) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 czerwca 2016 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ku*wa, jak ktoś chce sobie pooglądać drzewa to niech idzie do lasu. Naprawdę, żeby przez taką głupotę rezygnować z poszerzenia Sowińskiego - no nie wierzę po prostu...
Rozwiń
AnetteSo
AnetteSo (17 czerwca 2016 o 21:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Święte drzewa jak zwykle ?""""- NIE , NIE ŚWIĘTE, ALE TAKIE PIĘKNE LIPY??????????? TO ZAMIAST ULICY LIPOWEJ BĘDZIE TERAZ ULICA DWÓCH MIŁORZĘBÓW??? , ALBO...... JAK Z RANCZA,,,,MOŻE CMENTARNA? , ALBO ULICA TRZECH , CZTERECH SZKÓŁ?,,,,,,,,,,,SZKODA......
Mieszkam na bocznej Racławickiej te pip lipy primo są to drzewa najbardziej uczulające, ja niestety należę do osób uczulonych, więc wręcz muszę mieć okna zamknięte, aby gówniane pyłki które permanetnie w okresie letnim unoszą się w powietrzu nie weszły mi do domu. Zwłaszcza, że nie popadajmy w absurdy niedaleko jest park akademicki i park saski, o już przy ulicy drzewa nie muszą być.
Rozwiń
Gość
Gość (17 czerwca 2016 o 18:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chyba kogoś pogieło całkowicie z tą wycinką
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2016 o 20:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co wy ciągle z tymi drzewami? Te rosnące wzdłuż dróg powinny zniknąć co do jednego, żeby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla podróżujących samochodami.
Rozwiń
Gość
Gość (13 czerwca 2016 o 18:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rowerzystko - kierowcy mają ulice i chodniki (parkowanie), rowerzyści ulice, ścieżki i czasami chodniki, a piesi tylko chodniki, więc im mniej kierowców i rowerzystów na chodnikach tym lepiej. Ja nie wiem gdzie tak na tych chodnikach nie ma pieszych, za to wiem, że 1 rowerzysta na chodniku to o 1 za dużo.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (99)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!